Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

25 lipca 2020 r.
21:52

Lubelskie: Kolejne miasto może mieć swoje pszczoły

Autor: Zdjęcie autora aa
39 1 A A
Miejska Pasieka Artystyczna na dachu budynku przy Placu Teatralnym 1 w Lublinie
Miejska Pasieka Artystyczna na dachu budynku przy Placu Teatralnym 1 w Lublinie (fot. Miejska Pasieka Artystyczna)

Czy w Świdniku staną ule? Propozycję założenia pasieki posunął władzom miasta radny Grzegorz Doroba. Jako lokalizację radny proponuje łąki kwietne

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miasto jest dobrym miejscem dla pszczół, bo ma różnorodną roślinność. W mieście nie stosuje się też powszechnie oprysków – mówi Marcin Sudziński, opiekun Miejskiej Pasieki Artystycznej na dachu Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. – Trzeba tylko uważać w przypadku odkomarzania. Ponieważ wśród środków na komary mogą znaleźć się również, te które zabijają inne owady – przestrzega.

Świdnicki radny Grzegorz Doroba (Koalicja Obywatelska) zaproponował, by ule stanęły na łąkach kwietnych „zdobiących nasze miasto”.

„Ogrodzone i zabezpieczone przed dostępem osób nieuprawnionych byłyby niewątpliwą atrakcją, przyczyniając się z pewnością do poprawy ekosystemu w naszej okolicy” – napisał w interpelacji do burmistrza miasta radny.

Burmistrz Świdnika Waldemar Jakson odpowiada radnemu, że temat miejskich pasiek został poruszony już w poprzednich latach. „Przeprowadzono kilka rozmów z przedstawicielami CSK Miejska Pasieka w Lublinie oraz Stowarzyszeniem Pszczółka.” Ustalono też warunki „jakie trzeba spełniać miejska pasieka by była bezpieczna dla mieszkańców oraz pszczół.” „Jednocześnie informuję, że ustawienie uli na terenie łąk oraz ogrodzenie terenu jest sprzeczna z założeniami łąk, które mają być terenem otwartym i dostępnym dla mieszkańców. Jednak sama inicjatywa zlokalizowania pszczelich uli jest słuszna i przeanalizowaniu możliwości ich ustawienia w innych lokalizacjach powrócimy ponownie do tematu”.

– Instytucje kultury, szkoła czy ratusz jeśli chcą założyć posiekę muszą dostosować się do obowiązujących przepisów – mówi Marcin Sudziński. – Po pierwsze, muszą uzyskać zgodę na postawienie uli w danym miejscu. Muszą też przestrzegać przepisów wynikających bezpośrednio z Kodeksu Cywilnego. Pszczoły nie mogą zagrażać bowiem bezpieczeństwu ludzi. I tak np. ul może stanąć 15 metrów od sąsiedniej działki, a także 50 metrów od drogi, po której jeżdżą auta. W przypadku łąk kwietnych mogłoby to być nieco problemowe, ponieważ zwykle są one zakładane w pasach drogowych.

Pszczelarz podpowiada, czy nie warto ustawić ule np. na dachu budynku.

– W pierwotnych warunkach pszczoły osiedlały się na pewnych wysokościach, zwykle na drzewach. Tak naprawdę to ludzie „sprowadzili” te owady na ziemię – tłumaczy Sudziński. – Oczywiście nie wyklucza to lokalizacji w pasach drogowych. W takim przypadku dobrze jest się jednak skonsultować z biegłym sądowym z zakresu pszczelarstwa.

Przy zakładaniu pasieki w mieście należy też pamiętać o tym, by ulami opiekował się profesjonalista.

– Do miejskiej pasieki należy wybrać gatunki hodowlane pszczół z matkami wiadomego pochodzenia (np. pszczołę rasy kraińskiej czy Buckfast), żeby to była pszczoła łagodna – podpowiada opiekun Miejskiej Pasieki Artystycznej CSK. – Należy unikać matek rojowych, których geny mogą wypływać na zwiększoną obronność gniazda albo na rojliwość.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości
galeria

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości

Jak znaleźć pracę, praktyki lub zmienić ścieżkę zawodową? Z pomocą przyszło 40 wystawców, a w tym lubelskie firmy i instytucje.

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta

Ulice, place i skwery rozświetlone przyciągającymi wzrok iluminacjami. A wśród nich spacerujący z zaciekawieniem ludzie. W Chełmie magia świąt rozbłysła już miesiąc przed Bożym Narodzeniem, a miasto ponownie chce się włączyć w walkę o miano najpiękniej rozświetlonego w kraju.

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Na dworcu metropolitalnym w Lublinie nie ma gdzie usiąść w oczekiwaniu na autobus – zwrócił uwagę jeden z naszych Czytelników. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego przekonuje, że "obiekt zapewnia miejsca oczekiwania w wielu lokalizacjach, oferując dogodne warunki dla wszystkich grup".

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego wezwali policję, bo im się nudziło. Teraz naprawdę zapłacą za swój czyn.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium