Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

31 października 2024 r.
10:30

Pokoleniowe sadzenie drzew w Świdniku

Autor: Zdjęcie autora A. J.
0 A A
Starsi i najmłodsi chętnie włączyli się w sadzenie drzew w Świdniku. W ten sposób wyrazili troskę o przyszłe pokolenia oraz upamiętnili jubileusz istnienia województwa.
Starsi i najmłodsi chętnie włączyli się w sadzenie drzew w Świdniku. W ten sposób wyrazili troskę o przyszłe pokolenia oraz upamiętnili jubileusz istnienia województwa. (fot. nadesłane/ Aneta Ptaszyńska)

Jabłonie rajskie, lipy, klony i grusze – łącznie 60 drzew zostało wspólnie zasadzonych przez mieszkańców w centrum Świdnika. Inicjatywa jest symbolicznym gestem upamiętnienia 550-lecie województwa lubelskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W wydarzeniu na skwerze przy kinie LOT wzięli udział świdniczanie w różnym wieku - zarówno młodsi, jak i starsi, a także pracownicy lokalnych urzędów. Inicjatywa ta, jak zauważają organizatorzy, symbolizuje „ciągłość pokoleń”.

- Dla nas jest to coś pięknego i mamy nadzieję, że te drzewa będzie można oglądać w następną rocznicę - powiedziała Aneta Ptaszyńska, prezes Fundacji Pszczoły i Drzewa.

Wydarzenie miało także wymiar edukacyjny. Uczestnicy mogli skorzystać z warsztatów ekologicznych. Jedne z nich, zatytułowane „Drzewa w wierzeniach słowiańskich”, poświęcone były drzewoterapii oraz symbolice drzew w kontekście dawnych wierzeń słowiańskich. Warsztaty prowadzone przez Błażeja Maciorowskiego, byłego pracownika Ogrodu Botanicznego UMCS, przyciągnęły dorosłych, w tym seniorów z Klubu Seniora, działającego przy Centrum Usług Społecznych, oraz słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

W warsztatach zatytułowanych „Nasze zielone drzewo rodowe” uczestniczyły dzieci z Przedszkola nr 4 w Świdniku. Maluchy z wielkim zainteresowaniem słuchały Aleksandry Wołodzko, doświadczonej animatorki, która opowiadała o gatunkach drzew występujących w mieście. Na zakończenie warsztatów dzieci stworzyły swoje „drzewo rodowe” z zebranych liści.

Choć nasadzenia drzew zazwyczaj kojarzą się z wiosną, prezes fundacji podkreśla, że jesień również jest odpowiednim czasem do tego typu akcji. Wystarczy zdążyć przed pierwszymi mrozami. Posadzone drzewa to gatunki rodzime i miododajne, co dodatkowo nawiązuje do 550. rocznicy powstania województwa lubelskiego.

Piątkowe wydarzenie w Świdniku, zorganizowane przez Fundację Pszczoły i Drzewa pod hasłem „Zazieleńmy nasze miasto”, było częścią projektu Urzędu Marszałkowskiego pn. „ZasadźMY 550 drzew”. Do obchodów jubileuszu włączyły się także inne miasta regionu, takie jak Krasnystaw, Kraśnik, Lubartów i Włodawa, gdzie akcje były przeprowadzane przez inne organizacje.

Województwo Lubelskie zostało utworzone w 1474 roku z inicjatywy króla Kazimierza Jagiellończyka. Podczas styczniowego briefingu prasowego Mieczysław Ryba, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego, podkreślił znaczenie regionu, mówiąc, że „Lublin i Lubelszczyzna były bramą Zachodu na Wschód.”

(fot. nadesłane/ Aneta Ptaszyńska)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zigi Zana

Miał być przełom, a jest problem. Kupiec nie zapłacił za najdroższą klacz aukcji Pride of Poland

Typowana jako faworytka ubiegłorocznej aukcji Pride of Poland, klacz Zigi Zana taką się okazała. Problem w tym, że stadnina w Michałowie do tej pory nie doczekała się 145 tys. zł euro. To cena, za którą wylicytował ją kupiec z Belgii.

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej
galeria

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej

Marianna Krasnodębska pseud. „Wiochna” zmarła w wieku 101 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w środę na cmentarzu na Majdanku.

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Gdyby nie reakcja świadków, mogłoby dojść do tragedii. Jedna z dziewczynek odskoczyła w ostatniej chwili.

Nie żyje muzyk disco polo. Zginął w wypadku samochodowym

Nie żyje muzyk disco polo. Zginął w wypadku samochodowym

Łukasz Obszyński, znany jako DJ Yogas, zginął we wczorajszym wypadku w Werbkowicach. Jak podaje policja - zderzył się czołowo z pojazdem wojskowym.

Pożar domu

Sąsiad uratował starszą kobietę z pożaru domu. Trwa zbiórka na odbudowę

Gdyby nie odważny sąsiad, pani Stanisława mogłaby spłonąć w pożarze swojego dobytku. Wójt gminy w specjalny sposób podziękował panu Januszowi, a przyjaciele uruchomili zbiórkę na odbudowę domu.

Pechowy Dzień Babci – seniorki straciły 65 tys. zł

Pechowy Dzień Babci – seniorki straciły 65 tys. zł

Dzień Babci nie był szczęśliwy dla seniorek z Lublina. Kobiety uwierzyły w historie o ataku na konto bankowe i wypadku wnuczki.

34-latek wyskoczył z okna szpitala. Na miejscu trwa dochodzenie

34-latek wyskoczył z okna szpitala. Na miejscu trwa dochodzenie

Dzisiaj rano mężczyzna wyskoczył z okna szpitala na al. Kraśnickiej. Wstępnie został wykluczony udział osób trzecich.

Olimpiakos Tarnogród zmierzył się z reprezentacją księży

Zaskakujący rywal Olimpiakosu Tarnogród. Zespół zmierzył się... z Reprezentacją Księży

Olimpiakos Tarnogród rozpoczął przygotowania od mocnego uderzenia. Podopieczni trenera Tomasza Mazurka bardzo szybko po rozpoczęciu przygotowań do rundy wiosennej rozegrali pierwsze mecze kontrolne. Najpierw na boisku zmierzyli się z Sokołem Sieniawia, a następnie w hali ich rywalem była… reprezentacja Polski Księży

Jutro zaczną mierzyć kierowców na ekspresówkach

Jutro zaczną mierzyć kierowców na ekspresówkach

Drogowcy rozpoczynają badania natężenia ruchu na drogach krajowych w ramach Generalnego Pomiaru Ruchu (GPR) 2025. Akcja pomiarowa rusza w czwartek, 23 stycznia, a jej wyniki poznamy w przyszłym roku.

Dzisiaj odbędą się uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej, Sprawiedliwej wśród Narodów Świata

Dzisiaj odbędą się uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej, Sprawiedliwej wśród Narodów Świata

Sprawiedliwa wśród Narodów Świata zmarła w wieku 101 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się na lubelskim cmentarzu.

Saszan uczyła i śpiewała. Edukacyjna zabawa w Puławach
zdjęcia
galeria

Saszan uczyła i śpiewała. Edukacyjna zabawa w Puławach

Puławy, Puławy są żądne zabawy! - to hasło muzycznego-tanecznego wydarzenia Eco Studio, które w Domu Chemika zgromadziło ok. 200 uczniów z puławskich szkół. Na scenie wystąpiła piosenkarka i influencerka Saszan.

Szafy na wymiar z przesuwnymi drzwiami niezastąpione w małych mieszkaniach

Szafy na wymiar z przesuwnymi drzwiami niezastąpione w małych mieszkaniach

W niewielkich mieszkaniach kluczową kwestią jest zorganizowanie odpowiedniej przestrzeni do przechowywania różnych rzeczy osobistych, ubrań i innych przedmiotów. W tym celu warto wykonać w domu szafę na wymiar. Można przeznaczyć na nią wnękę lub część korytarza, gdyż w ten sposób z pokoju dziennego i sypialni można usunąć część ciężkich mebli. Jeśli planujesz wykonanie szafy na wymiar, sprawdź, dlaczego warto wybrać do niej praktyczne drzwi przesuwne.

Były wójt gminy został kierownikiem w ZGL

Prawomocnie skazany w "aferze przetargowej" były urzędnik został kierownikiem w miejskiej spółce

Skazany prawomocnie były zastępca wójta gminy Biała Podlaska został kierownikiem w miejskiej spółce. Prezes ZGL tłumaczy, że zatrudnił Adama O. ze względu na bogate doświadczenie.

Dziadek w mundurze: „Najważniejsza jest dla mnie rodzina”

Dziadek w mundurze: „Najważniejsza jest dla mnie rodzina”

W Dniu Dziadka poznajmy starszego szeregowego specjalistę Marcina, żołnierza 2 Lubelskiej Brygady OT, ojca trzech synów i dumnie noszącego tytuł dziadka rocznej Anastazji. Największą wartością w jego życiu jest rodzina, a misją zapewnienie jej bezpieczeństwa.

PCK zawsze staje w obronie potrzebujących. Ponad 3 tysiące osób codziennie walczy o lepsze jutro
film

PCK zawsze staje w obronie potrzebujących. Ponad 3 tysiące osób codziennie walczy o lepsze jutro

W najnowszym programie Dzień Wschodzi porozmawialiśmy z Maciejem Budką, dyrektorem lubelskiego oddziału okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża. W trakcie rozmowy poruszyliśmy szereg istotnych tematów związanych z działalnością PCK w regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium