Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

28 lipca 2021 r.
17:47

W Świdniku boją się zmian klimatycznych. "Zalew krępiecki" ma nowe zadanie

(fot. Maciej Kaczanowski)

Świdnik zabezpiecza się przed podtopieniami. Burmistrz miasta poinformował w środę o zakończonej budowie kolektora wód deszczowych. Obecnie zanieczyszczona woda z ulic i placów trafia do oczyszczalni ścieków, a następnie zbiornika retencyjnego, skąd już pozbawiona nieczystości zostaje odprowadzona do rzeki Stawek-Stoki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Świdnik ma jeden problem jeśli chodzi o wody deszczowe. W latach osiemdziesiątych wybudowano kilka bloków na terenach zalewowych. Budynki są położone bardzo nisko. Od starej stacji do ul. Wiśniowej różnica poziomów wynosi 30 metrów – podkreśla burmistrz Waldemar Jakson.

Zakończona budowa kolektora odprowadzającego wody opadowe i roztopowe o długości ponad 3 km ma przeciwdziałać zalewaniom miasta. – Świdnik bardzo szybko się rozwija, dlatego też sieć deszczowa musi być także rozbudowywana – podkreśla burmistrz, który podlicza, że inwestycja zrealizowana przy wsparciu funduszy unijnych kosztowała ponad 30 mln zł.

– Klimat się tak zmienia, że deszcze nie padają długo i mało intensywnie. Teraz mamy tzw. deszcze nawalne, takie oberwanie  chmury. Pada krótko, ale bardzo intensywnie – zaznacza Marcin Dmowski, zastępca burmistrza ds. inwestycji i rozwoju. – Skutki takich ulew widać w miastach, kanalizacje sobie z takimi sytuacjami nie radzą. W rozmowach z mieszkańcami tłumaczymy, że żaden system z tym sobie nie poradzi. Bo to tak jakby wylać wiadro wody do małego lejka. On tę wodę będzie odprowadzać, ale mogą nastąpić chwilowe podtopienia. W pracach, które już wykonaliśmy, chodziło nam o to, że nawet kiedy w pewnych miejscach woda będzie się gromadzić, to żeby nie odpływała, żeby miała ujście.

Poza kolektorem miasto wybudowało też oczyszczalnię wód deszczowych, a także zbiornik retencyjny o pojemności 26 700 m sześciennych (mylnie nazywany „zalewem krępieckim”, bo nie można się w nim kąpać) i renowację rowu odprowadzającego oczyszczoną wodę do rzeki. – Jak nie będzie opadów deszczu, to ten zbiornik retencyjny będzie stał pusty – zaznacza Marcin Dmowski.

Ochrona przeciwpowodziowa to nie jedyny cel miejskiej inwestycji. – Projekt jest bardzo ważny także z ekologicznego punktu widzenia. By chronić środowisko, aby woda wróciła do rzeki czysta – dodaje zastępca burmistrza.

Urząd Miasta Świdnik wspólnie z Politechnika Lubelską pracuje nad koncepcją dalszych prac. – Kolektor już spełnia swoje zadania – podkreśla Dmowski. – Ale po roku współpracy z uczelnią wiemy, że w mieście są pewne newralgiczne miejsca, w których będzie gromadzić się woda. Dlatego potrzebne są kolejne inwestycje.

Chodzi o budowę małych, podziemnych zbiorników retencyjnych na terenie Świdnika. – Zbiorniki będą zbierać nadmiar wody i później wpuszczać ją do systemu kanalizacji – wyjaśnia zastępca burmistrza.

Na tym nie koniec. – Będziemy montować też czujniki, których nie było do tej pory w mieście, monitorujące przepływy wody – przyznaje Dmowski.

Urząd już rozpoczął realizację tych planów. – Zbiornik przy ul. Czecha, przy której od lat były problemy jest już wykonany. Obecnie rozstrzygamy przetarg dotyczący pl. Konstytucji 3 Maja i ul. Wyspiańskiego, gdzie także gromadzi się woda – spływa z ul. Niepodległości, później płynie w dół ul. Wyspiańskiego. To są kolejne dwa projekty.

W centrum miasta „ogrody deszczowe” mają być zlokalizowany na terenach zielonych między MOPS-em a placem Konstytucji 3 Maja.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Społeczna akcja sprzątania grobów Żołnierzy Wyklętych już dziś

Społeczna akcja sprzątania grobów Żołnierzy Wyklętych już dziś

Już dzisiaj na cmentarzach w Lublinie odbędzie się akcja porządkowania grobów Żołnierzy Wyklętych. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich chętnych.

Ogrodzony parking przy ulicy Wąskiej

Parking przy babskim rynku powstał, ale nie dla wszystkich

W miejscu wyburzonej kamienicy przy ulicy Wąskiej miał powstać parking. I rzeczywiście powstał, tyle, że plac został ogrodzony. A na bramie widnieje tabliczka „zakaz wjazdu bez zezwolenia”.

Ukradł batony i piwo, odepchnął ekspedientkę. Grozi mu dłuższa odsiadka

Ukradł batony i piwo, odepchnął ekspedientkę. Grozi mu dłuższa odsiadka

40-letni mieszkaniec Hrubieszowa został zatrzymany przez policję po tym, jak nietrzeźwy ukradł ze sklepu słodycze i piwo, a następnie użył siły wobec ekspedientki, która próbowała go zatrzymać. Sąd zastosował wobec niego dozór policyjny.

ChKS Chełm przegrał w sobotę pierwszy raz w lidze

Koniec zwycięskiej passy ChKS Chełm

Każda passa kiedyś się kończy. W sobotni wieczór przekonali się o tym siatkarze ChKS Chełm. Po 21 wygranych meczach z rzędu niespodziewanie lidera tabeli i to na jego parkiecie ograł Mickiewicz Kluczbork (3:0).

Lubelskie doceniło zasłużone firmy, osoby i instytucje. Wśród wyróżnionych złota medalistka
galeria

Lubelskie doceniło zasłużone firmy, osoby i instytucje. Wśród wyróżnionych złota medalistka

Sobotnia gala w Centrum Spotkania Kultur była okazją do przyznania tytułów Ambasadora Województwa Lubelskiego oraz Marki Lubelskie. Docenione zostały osoby, które promują nasz region w Polsce i za granicą.

Horror w Kaliszu. Azoty Puławy wygrywają po rzutach karnych

Horror w Kaliszu. Azoty Puławy wygrywają po rzutach karnych

Wielkie emocje w Kaliszu. Azoty Puławy wygrywały minimalnie z tamtejszą Energą MKS, ale później musiały gonić wynik i w samej końcówce rzutem na taśmę doprowadziły do rzutów karnych. A w nich lepiej trzymali nerwy na wodzy i wrócili do Puław z cennym zwycięstwem

Papież Franciszek w krytycznym stanie. Zagrożenie nie minęło

Papież Franciszek w krytycznym stanie. Zagrożenie nie minęło

Stan papieża Franciszka, przebywającego w rzymskiej Poliklinice Gemelli, jest nadal krytyczny i dlatego zagrożenie nie minęło - poinformował w sobotę Watykan w wieczornym biuletynie medycznym. Papież przeszedł hemotransfuzję i podano mu tlen.

Laura Miskiniene była w Gorzowie nie do zatrzymania

Kapitalny mecz Litwinki, Polski Cukier AZS UMCS wygrał w Gorzowie

Polski Cukier AZS UMCS po zaciętym meczu wygrał w sobotni wieczór, w Gorzowie 93:84. Lublinianki do sukcesu poprowadziła przede wszystkim Laura Miskiniene, która zapisała na swoim koncie: 25 punktów, 21 zbiórek i 6 asyst.

Politechnika Lubelska z nową nazwą wydziału  – „to więcej niż kosmetyczna zmiana”

Politechnika Lubelska z nową nazwą wydziału – „to więcej niż kosmetyczna zmiana”

Chodzi o Wydział Inżynierii Środowiska, którego już więcej nie spotkamy pod tą nazwą. Ma to być odpowiedź na zmiany klimatu i transformację energetyczną.

Podlasie z optymizmem może wyczekiwać starty rundy wiosennej

Dwa ostatnie sparingi i dziewięć goli Podlasia tuż przed ligą

Z optymizmem na rundę wiosenną mogą czekać piłkarze Podlasia. Zespół z Białej Podlaskiej rozegrał na koniec przygotowań dwa mecze kontrolne. Najpierw rozbił Lewart Lubartów 6:1, a później pokonał Huragan Międzyrzec Podlaski 3:1.

Meteoryt spadł na Lubelszczyznę. Znaleziono już trzy odłamki

Meteoryt spadł na Lubelszczyznę. Znaleziono już trzy odłamki

Poszukiwacze i pasjonaci kosmosu mają pełne ręce roboty. Kosmiczne kamienie wylądowały w naszym regionie. Zdaniem ekspertów to historyczna chwila.

Jeśli chodzi o pisanie, to wszystko jest dziełem wspólnym. Żaden fragment, nawet żaden akapit, nie jest twórczo-ścią tylko jednej osoby: nad wszystkim pracujemy razem – opowiadają Katarzyna Janoska i Szymon Brennestuhl
MAGAZYN

„To, co najlepsze, dopiero przed nami”- młodzi pisarze z Lublina założyli własne wydawnictwo

Elfy i ZUS. Magia i własna działalność gospodarcza. O pisaniu, fantasy i książkowym biznesie rozmawiamy z Katarzyną Janoską i Szymonem Brennestuhl, autorami sagi Vasharoth.

Walentynki w Nowym Komitecie. Tak się bawiliście.
foto
galeria

Walentynki w Nowym Komitecie. Tak się bawiliście.

Walentynki to gorący czas dla klubów, które podczas imprez walentynkowych przeżywają prawdziwe oblężenie. Zobaczmy, jak się bawiliście w Nowym Komitecie. Tak się bawi Lublin!

Do pożaru nowym sprzętem – inwestycja za ponad 13 mln zł

Do pożaru nowym sprzętem – inwestycja za ponad 13 mln zł

6 pojazdów ratowniczo-gaśniczych, 2 kwatermistrzowskie, cysterna, kontener logistyczno-transportowy a także zestaw oświetleniowy - przekazano nowy sprzęt jednostkom straży pożarnej z regionu.

Avia w ostatnim sparingu przed ligą przegrała aż 1:6

Avia Świdnik rozgromiona przez lidera Betclic II ligi

Nie tak ostatni sparing przed wznowieniem rozgrywek wyobrażali sobie kibice i piłkarze Avii Świdnik. Drużyna Wojciecha Szaconia wybrała się na bardzo trudny teren – do Grodziska Mazowieckiego, gdzie zmierzyła się z liderem II ligi. Niestety, rywale okazali się znacznie lepsi i rozbili żółto-niebieskich aż 6:1.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium