Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

10 listopada 2020 r.
21:12

Szpital tymczasowy już powstaje. Zaczęły się prace w Targach Lublin [zdjęcia, wideo]

59 1 A A

480 łóżek, 700 pracowników i 14 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni wykorzystanej prawie do maksimum. Tak ma wyglądać szpital tymczasowy dla pacjentów z Covid-19 w Targach Lublin

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Szpital tymczasowy ma być gotowy na przyjęcie pacjentów za trzy tygodnie. - Jeśli dynamika wzrostu zakażeń sprawiłaby, że potrzeby hospitalizacji przekroczą możliwości szpitali, zabezpieczamy się szpitalem tymczasowym. Jeśli zajdzie taka potrzeba, szpital zacznie działać na przełomie listopada i grudnia - mówi Lech Sprawka, wojewoda lubelski. - Aktualnie zwiększamy liczbę łóżek zakaźnych do 2359. Dalsze działania zbyt mocno ograniczyłyby leczenie osób niezakażonych. Nie chcemy przekraczać 35 proc. bazy łóżkowej - dodaje wojewoda.

W Targach Lublin przy ul. Dworcowej trwa już adaptacja hal na potrzeby szpitala tymczasowego. - Obiekty targów to około 14 tys. mkw, które praktycznie do ostatniego metra będą przygotowane dla bezpiecznej infrastruktury szpitala. Wykładana jest podłoga, która musi spełniać określone normy bezpieczeństwa. Na niej zostanie położona wykładzina, na której będziemy montować konstrukcje związane m.in. z pomieszczaniami dla pacjentów i lekarzy, strefami czystymi i brudnymi - tłumaczy Filip Bittner, wiceprezes Grupy Międzynarodowe Targi Poznańskie, do których należą Targi Lublin.

Zaznacza, że kluczowym elementem dla szpitala i jednym z największych z wyzwań przy jego budowie jest instalacja tlenowa.

W hali A zaplanowanych jest 80 łóżek respiratorowych. Kolejne 400 miejsc dla pacjentów z Covid-19 - w hali C. - Pacjenci będą przyjmowani w strefie przyjęć i segregacji, która będzie spełniała wymogi prostej izby przyjęć z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa - zapewnia dr n. o zdr. Magdalena Czarkowska, pełnomocnik wojewody ds. organizacji szpitala tymczasowego. - Pacjenci będą mieli dostęp do umywalek, toalet i natrysków. Dobudowane zostanie zaplecze kuchenne i punkt dystrubucji posiłków, również z podziałem na strefy brudne i czyste. Chodzi o to, żeby pracownicy, którzy udzielają świadczeń na hali, nie mieszali się z tymi, którzy dowożą posiłki. Zostaną też wydzielone strefy dla personelu - sanitarno-epidemiologiczne oraz wypoczynku - dodaje Czarkowska.

- W sali intensywnej terapii planujemy przyjmować pacjentów wymagających wspomagania układu oddechowego przy pomocy metod inwazyjnych m.in. respiratora. Pamiętajmy jednak, że to nie jest oddział, który spełnia wymogi oddziałów najwyższej referencyjności jak np. w klinikach. Pacjenci, którzy będą tu trafiać będą prawdopodobnie kandydatami do przeniesienia na takie oddziały - tłumaczy dr hab. n. med. Mirosław Czuczwar, pełnomocnik wojewody ds. organizacji udzielania świadczeń medycznych w szpitalu tymczasowym. Dodaje: Same łóżka nikogo nie wyleczą. Potrzebujemy wykwalifikowanej kadry m.in. lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, fizjoterapeutów, rehabilitantów.

Dotychczas do pracy w szpitalu tymczasowym zgłosiło się ok. 200 osób. - Personel będzie zatrudniany na podstawie umowy o pracę, w zmianach 12-godzinnych. Są jednak szczegóły dotyczące środków ochrony indywidualnej, w których można pracować w zmianach 3-4 godzinnych. Ułożenie harmonogramu pracy przy dostępnych zasobach będzie wyzwaniem - mówi Beata Gawelska, dyrektor SPSK1 w Lublinie, który jest szpitalem patronackim dla szpitala tymczasowego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Do 10 czerwca mieszkańcy gminy mają czas do zgłoszenia projektów na jubileuszową edycję budżetu obywatelskiego.

Marzysz o zmianie miasta? Zgłoś projekt do budżetu obywatelskiego Świdnika

Jeszcze tylko 4 dni świdniczanie mają by zgłosić swoje pomysły do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Do dyspozycji mieszkańców jest milion zł.

Żółte sery do pizzy: przegląd i rekomendacje dla świadomych konsumentów

Żółte sery do pizzy: przegląd i rekomendacje dla świadomych konsumentów

Pizza – ulubiona potrawa wielu z nas, może być prawdziwą ucztą dla podniebienia, jeśli zostanie przygotowana z odpowiednich składników.

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy. "Spoczywaj w pokoju"

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy. "Spoczywaj w pokoju"

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy państwowej. Zmarł dzisiaj w godzinach popołudniowych w Wojskowym Insytucie Medycznym w Warszawie.

Jest terminarz PKO BP Ekstraklasy. Motor Lublin na początek zagra z niedawnym mistrzem

Jest terminarz PKO BP Ekstraklasy. Motor Lublin na początek zagra z niedawnym mistrzem

W czwartek poznaliśmy terminarz PKO BP Ekstraklasy na sezon 2024/2025. Motor Lublin na dzień dobry zagra przed własną publicznością z Rakowem Częstochowa. Pierwszą kolejkę zaplanowano na dni: 19-21 lipca.

Całe województwo na żółto. Czy znowu czekają nas podtopienia?

Całe województwo na żółto. Czy znowu czekają nas podtopienia?

Kolejne burze nadchodzą nad województwo lubelskie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje alert dla całego województwa.

Taka fontanna tylko w Lublinie. Aż 20 pokazów w czerwcu

Taka fontanna tylko w Lublinie. Aż 20 pokazów w czerwcu

Przed nami 20 widowiskowych pokazów fontanny multimedialnej. Przez cały czerwiec będą rozpoczynać się o nowej godzinie.

Dworzec Lublin z nagrodą za dostępność

Dworzec Lublin z nagrodą za dostępność

Lubelski dworzec idzie jak burza i zdobywa kolejne nagrody. Teraz został doceniony za dostępność dla osób niepełnosprawnych. Podczas uroczystej gali w pałacu prezydenckim nagrodę odebrał dyrektor Grzegorz Malec.

Migranci atakują polskich żołnierzy i pograniczników

Polski żołnierz ranny na granicy w stanie śmierci klinicznej

Żołnierz raniony nożem na granicy z Białorusią jest w stanie śmierci klinicznej – podaje RMF 24. Rannego mundurowego przetransportowano helikopterem z Hajnówki do Warszawy.

Tomasz Celej (z piłką), to lider Matematyki

Czas na finał rozgrywek LNBA. Matematyka czy Patobasket?

W finale rozgrywek LNBA zmierzą się Matematyka oraz Patobasket. Każdy z tych zespołów rozegrał w tym sezonie 16 spotkań. Większość z nich udało się im wygrać, co doprowadziło ich do wielkiego finału LNBA.

Urlop na poligonie. Wikt i karabin od terytorialsów

Urlop na poligonie. Wikt i karabin od terytorialsów

Już za miesiąc startują „Wakacje z WOT”. Chętnych, by spędzić urlop na poligonie nie brakuje, dlatego 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej uruchomiła dodatkowy – trzeci termin szkolenia podstawowego. Są jeszcze wolne miejsca.

Dwa wzmocnienia Hetmana Zamość przed nowym sezonem

Dwa wzmocnienia Hetmana Zamość przed nowym sezonem

Choć Hetman Zamość ma w tym sezonie do rozegrania jeszcze dwa mecze w „najciekawszej lidze świata” jego działacze już myślą o przyszłości w wyższej klasie rozgrywkowej i dokonali dwóch wzmocnień składu

To już trzynasta edycja sezonu Lublin. Aby wziąć udział wystarczy skorzystać z usługi jednego z partnerów i zebrać wystarczającą liczbę naklejek, które wymienimy na nagrody.

Gadżety za naklejki. Zagrasz z miastem?

Miasto po raz kolejny rusza z Sezonem Lublin. Za naklejki będzie można dostać gadżety.

Tomasz Fulara podczas prezentacji autobusu napędzanego wodorem

Lublin. Nowy wiceprezydent Tomasz Fulara

Od 15 czerwca Tomasz Fulara, dotychczasowy prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie zasiądzie w fotelu zastępcy prezydenta Krzysztofa Żuka. Kim jest wiceprezydent, który odpowiadać będzie w ratuszu za inwestycje i rozwój miasta?

zdjęcie ilustracyjne

Żołnierze zakuci w kajdanki. Szef MON: Zatrzymanie bulwersuje

Prokuratura oskarżyła dwóch żołnierzy o przekroczenie uprawnień i narażenie życia innych osób. Użyli oni broni wobec uzbrojonej w niebezpieczne narzędzia grupy migrantów. - Jeśli chodzi o zatrzymanie, bo to jest coś, co bulwersuje i mnie i opinię publiczną- stwierdził szef MON.

zdjęcie ilustracyjne

Oni badają rosyjskie wpływy w Polsce

Specjalna komisja ma zbadać rosyjskie i białoruskie wpływy w Polsce. Jej pracami kieruje szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Jarosław Stróżyk.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium