Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

4 stycznia 2023 r.
10:04

"Mamy prawie pełne obłożenie". Lekarz ze szpitala w Lublinie ostrzega przed grypą, covid i RSV

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Jacek Szydłowski)

Nie ma natomiast szczepionek na RSV i wirusy paragrypy. W ich przypadku może tylko pomóc unikanie kontaktu z chorymi - rozmowa z dr. n.med. Sławomirem Kiciakiem, ordynatorem Oddziału Chorób Zakaźnych dla Dorosłych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SPZOZ w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział na antenie RMF FM, że jesteśmy w bardzo trudnym okresie zachorowań na grypę i RSV. Najtrudniejsza sytuacja jest w województwach podkarpackim, lubelskim i świętokrzyskim, gdzie z tego powodu zajętych jest blisko 90 procent łóżek pediatrycznych. Jak sytuacja wygląda w kierowanym przez Pana oddziale?

– Mamy prawie pełne obłożenie. Dominuje grypa oraz covid. Mamy też pojedyncze przypadki RSV. Pacjenci pochodzą z całego regionu. Przyjęliśmy m.in. dwóch pacjentów z okolic Zamościa, których nie chciały hospitalizować inne placówki.

Co jest głównym problemem medycznym wymagającym hospitalizacji?

– Najczęstszym powikłaniem jest zapalenie płuc. Ale powikłań pogrypowych jest bardzo wiele. W przypadku grypy typu A to m.in. zapalenia wsierdzia.

Czy sytuacja epidemiczna jest dziś inna niż w ubiegłym roku?

– Diametralnie! W tamtym roku nosiliśmy maseczki, co powodowało, że zakażeń grypą praktycznie nie było. Dominował covid. Ludzie utrzymywali też większy dystans. Więcej mówiło się o wietrzeniu. Teraz tego nie ma. Zwłaszcza w małych pomieszczeniach, takich jak sale lekcyjne, zakażeń może być dużo. Na szczęście nasze szkoły szykują się już na ferie.

Ferie spowodują, że liczba zakażeń spadnie?

– Prawdopodobnie tak, ale pamiętajmy, że sezon zachorowań będzie trwał aż do wczesnej wiosny.

Jak zatem możemy się chronić?

– Przede wszystkim polecam szczepienia. Oczywiście są na ich temat bardzo różne opinie. Niektórzy mówią, że po tym, jak się zaszczepili, zachorowali. Ja sam mam dobre doświadczenia i je polecam. Odporność uzyskuje się po nich po około dwóch tygodniach. Oczywiście nie mamy 100-procentowej pewności, że nie zachorujemy, ale będziemy przechodzić chorobę łagodniej. Będzie też mniejsza szansa na powikłania. Nie ma natomiast szczepionek na RSV i wirusy paragrypy. W ich przypadku może tylko pomóc unikanie kontaktu z chorymi.

Jeśli zauważamy już u siebie objawy warto testować się szybkimi przesiewowymi trójważnymi testami na grypę, RSV i covid. Są dostępne w aptekach, a ich skuteczność jest porównywalna do testów antygenowych p/COVID-19. Jeśli test potwierdzi grypę, to mamy do dyspozycji leki przeciwwirusowe, które wcześnie podane przynoszą bardzo dobre efekty.

Jeszcze kilka lat temu nikt nie przyjmował się grypą, a osoby z takim rozpoznaniom chodziły nawet do pracy. Co się teraz zmieniło?

– Grypa zawsze była chorobą powszechną natomiast o tym, jak ciężka jest z nią walka wiedziały tylko osoby, które trafiały z powikłaniami do szpitali. Te powikłania były zawsze. Pamiętam pacjentów sprzed wielu lat, którzy z tego powodu byli podłączani do respiratorów. Z zapaleniem płuc trafiało na oddziały też wiele starszych osób. Mówiło się jednak powszechnie, że ich „przewiało” albo, że to efekt leżącego trybu życia osób obłożnie chorych. Nikt nie mówił o tym, że są to powikłania pogrypowe.

Teraz, po epidemii koronawirusa zmieniła się nasza świadomość. Jesteśmy świadomi zagrożeń przenoszonych przez wirusy przenoszone drogą kropelkową. Dzięki temu problem nie jest już bagatelizowany.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii, przewidujący opóźnienie o trzy miesiące wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Co to oznacza?

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)
polityka

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)

W poniedziałkowy wieczór własną debatę z kandydatami na urząd prezydenta RP zorganizowała prawicowa telewizja informacyjna Republika. Zaproszenia nie przyjął lider sondaży, kandydat Platformy Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski.

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej
25 kwietnia 2025, 19:00

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej

W piątek (25 kwietnia) w lubelskiej Filharmonii odbędzie się koncert jakiego jeszcze w tym miejscu nie było. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej wystąpi tego wieczoru wspólnie z zespołem NeoKlez, uważanym za jeden z czołowych zespołów nurtu world music w Polsce.

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Czworonożni funkcjonariusze szkolili się w wykrywaniu zapachów materiałów wybuchowych. Pomagał im Tajga; nowy „nabytek” i partner lubelskich kontrterrorystów.

Chiński producent zapewnia, że na jednym ładowaniu pojazd przejedzie ponad 500 km

Kupują nowe autobusy. Będą chińskie i elektryczne

Sześć nowych autobusów o napędzie elektrycznym na początku przyszłego roku trafi na puławskie ulice. Umowa z ich dystrybutorem na polskim rynku, firmą EV Motors, własnie została podpisana. Wartość kontraktu to prawie 20 milionów złotych.

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku
ZDJĘCIA
galeria

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku

Historia obozu koncentracyjnego na Majdanku jest tragiczna i trudna. Dzis poznawali ją uczniowie ZS nr 5 w Lublinie.

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

15 stanowisk komputerowych, zaprojektowanych z myślą o realizacji zajęć z różnych obszarów informatyki: od grafiki komputerowej i projektowania 3D, po bezpieczeństwo systemów i sztuczną inteligencję. Laboratorium Informatyki w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie już działa.

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy
ŚWIĄTECZNY ROZKŁAD JAZDY

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy

Powiększone składy będą w okresie świątecznym kursować między innymi do Lublina, Zamościa czy Bełżca.

XIII Gala Konkursu „Szkoła Innowacji” w Lubelskiej Akademii WSEI

Lubelska Akademia WSEI nagrodziła innowacyjne szkoły

Szkoła Innowacji to konkurs dla szkół z województwa lubelskiego, które przygotowują wartościowe oferty kształcenia, inwestują we współpracę międzynarodową i realizują programy europejskie.

Donald Tusk na otwarciu wiosennej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei "Przyszłość pracy, praca przyszłości"

Tusk: czas na repolonizację gospodarki, rynku i kapitału

Kończy się era naiwnej globalizacji – oświadczył premier Donald Tusk i poinformował, że 53 mld zł z realizowanej już inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce musi trafić bezpośrednio do polskich firm.

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium
ZDJĘCIA
galeria

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium

Upór i dążenie do celu ma znaczenie. Przekonali się o tym mieszkańcy dzielnicy Sławinek, którzy od 5 lat próbowali stworzyć tężnię solankową. I w końcu się udało.

Taki był wynik głosowania nad uchwałą uchylającą tę sprzed dwóch tygodni

Rada uchyla własną uchwałę. Chodzi o nielegalnych migrantów

Raz, że w treści wykroczyli poza swoje uprawnienia. Dwa, że narazili przy okazji miasto na utratę już pozyskanych i szans na kolejne unijne pieniądze. Radni Zamościa na nadzwyczajnej sesji we wtorek uchylili uchwałę przyjętą ledwie dwa tygodnie wcześniej.

Szefowa służby cywilnej o pracy i zarobkach urzędników
galeria

Szefowa służby cywilnej o pracy i zarobkach urzędników

Lubelski Urząd Wojewódzki gościł Anitę Noskowską-Piątkowską. Szefowa Służby Cywilnej wraz z wojewodą Krzysztofem Komorskim podkreślała znaczenie kompetentnej kadry i dobrej atmosfery w administracji.

Na zdjęciu z lewej strony Ewa Książek i Alicja Bełcik z prawej z wizytą w naszej redakcji

Te licealistki kierują się empatią. Chcą dbać o chorych na Alzheimera

Trzy uczennice klasy III z Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego za cel obrały sobie pomoc osobom chorym na Alzheimera i bliskim tych osób.

Wtorkowa sesja rady miasta z udziałem pani poseł Marty Wcisło

Biała Podlaska popiera Tarczę Wschód. A europosłanka Wcisło pokaże stanowisko w Brukseli

Poparcie dla Tarczy Wschód deklaruje w specjalnym stanowisku rada miasta w Białej Podlaskiej. Jest również apel o stworzenie funduszu dla obszarów przygranicznych. Dokument ma przedstawić w Parlamencie Europejskim Marta Wcisło (KO), europosłanka z Lublina.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium