Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

17 listopada 2020 r.
9:56

Szymek urodził się w 28. tygodniu ciąży. Przez Covid-19 mama nie widziała synka przez trzy tygodnie

37 0 A A

We wtorek Światowy Dzień Wcześniaka. Co dziesiąty noworodek przychodzi na świat przed terminem. W czasie epidemii ich rodzice widzą je głównie na filmach i zdjęciach ze szpitala.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Szymek urodził się w 28. tygodniu ciąży. Po porodzie, kiedy byłam jeszcze w szpitalu mogłam go odwiedzać kilka razy dziennie. Niestety, po dwóch tygodniach potwierdzono u mnie zakażenie koronawirusem – opowiada Izabela Szczepańska-Kędziora, która ponad miesiąc temu urodziła w Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie. – Nie widziałam synka przez trzy tygodnie. Pierwszy raz mogłam go zobaczyć w ubiegłym tygodniu. To była niesamowita radość, mimo że wizyty są krótkie, trwają około godziny. Cieszyłam się jednak, że mam chociaż tyle.

– Kontakt matek z dziećmi, które są na intensywnej terapii noworodka, jest ograniczony z powodu epidemii. Dotyczy to także dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających wsparcia oddechowego m.in. za pomocą respiratora – tłumaczy dr n.med. Eulalia Majewska, która kieruje Oddziałem Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka SPSK4 w Lublinie.

Ok. 16 proc. pacjentów tego oddziału to wcześniaki. Wśród nich są dzieci urodzone powyżej 32. tygodnia ciąży, ale też w 27. tygodniu lub jeszcze wcześniej. Ich hospitalizacja może trwać nawet kilkanaście tygodni.

– Mamy też przypadki dzieci z ekstremalnie niską masą urodzeniową czyli poniżej 1000 gramów, nawet na poziomie 460 gramów – mówi dr Majewska.

Do momentu, kiedy mama przebywa na oddziale położniczym, może się widywać z noworodkiem kilka razy dziennie. Kiedy zostanie wypisana do domu już takiej możliwości nie ma.

– Umawiamy ją wówczas na konkretną wizytę. Staramy się, żeby było to przynajmniej raz na tydzień, ale nie zawsze jest tak możliwość. Kiedy jest bardzo dużo nowych urodzeń nie ma warunków lokalowych, żeby taka wizyta była w pełni bezpieczna pod względem epidemiologicznym – tłumaczy dr Majewska. I dodaje: – W tym momencie sytuacja na naszym oddziale jest już opanowana. Położne, które były czasowo wyłączone z pracy, już wróciły.

Szefowa oddziału zapewnia, że rodzice codziennie dostają zdjęcia i filmy, na których mogą zobaczyć swoje dziecko. O stanie jego zdrowia na bieżąco informowani telefoniczne.

– Musimy chronić wszystkie noworodki przebywające na oddziale. Chodzi o zakażenie SARS-CoV-2, ale także innymi wirusami. To są dzieci z niewydolnością odporności i narządów, więc każde zakażenie może być dla nich bardzo niebezpieczne – podkreśla dr Majewska.

Inaczej jest w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej. Gdzie w tym roku urodziło się 196 wcześniaków (na 1169 wszystkich urodzonych tam dzieci). 89 dzieci ważyło poniżej 2500g, a najmniejsze tylko 660g.

– W naszym szpitalu po narodzinach dziecka, jeśli jego stan wymaga dalszej hospitalizacji, mama przy nim zostaje. Może zostać z maleństwem do czasu, aż lekarze zdecydują o wypisaniu go do domu – mówi Magdalena Us, rzeczniczka bialskiego szpitala. – Działa u nas hotel, więc matka nie musi opuszczać szpitala. Może zostać w hotelu, do czasu aż dziecko będzie mogło wrócić do domu. Doba kosztuje 15 zł.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Do wylicytowania będą chociażby: rękawica Julii Szeremety oraz koszulka Wilfredo Leona

VII Charytatywny Turniej w Siatkonogę już w sobotę. Pamiątki od Wilfredo Leona i Julii Szeremety na aukcjach

Charytatywny Turniej w Siatkonogę, to już tradycja w Kraśniku. W najbliższą sobotę o godz. 9 wystartuje siódma edycja imprezy, w której chodzi przede wszystkim o pomaganie. Tym razem pieniądze będą zbierane na rzecz 13-letniego Alana, który zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Dodatkowo uczestnicy zagrają dla dzieci z Placówki Opiekuńczo Wychowawczej nr 1 i nr 2. Jak zwykle w zebraniu środków mają pomóc aukcje pamiątek, głównie sportowych, ale w tym roku nie tylko.

Lodowisko w Krasnymstawie

Lodowisko w Krasnymstawie już otwarte. Znamy cennik i godziny otwarcia

Czekali na to duzi i mali mieszkańcy miasta, bo dotąd takiej atrakcji nie mieli. Doczekali się. W sobotę otwarte zostało w centrum Krasnegostawu miejskie lodowisko. Będzie funkcjonowało do końca lutego. Znamy jego cennik i godziny otwarcia.

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe to kluczowy element strategii finansowej każdej firmy. W obliczu rosnącej liczby przepisów oraz ich częstych zmian, zrozumienie, jak te regulacje wpływają na działalność przedsiębiorstwa, staje się niezwykle istotne.

Grzegorz Król był całe życie związany ze Szczebrzeszynem

Nie żyje Grzegorz Król. Żył i tworzył w Szczebrzeszynie

W wieku 67 lat zmarł w niedzielę 22 grudnia Grzegorz Król, artysta malarz ze Szczebrzeszyna.

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, radości oraz pogody ducha życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Prezydent Białej Podlaskiej z rodziną śp. Riada Haidara

Burza po ostrych słowach syna Riada Haidara. Są reakcje biskupa i prezydenta

Boli nas zakłamywanie historii- pisze w oświadczeniu biskup siedlecki Kazimierz Gurda. To reakcja na słowa Kamila Haidara, który podczas otwarcia mostu w Białej Podlaskiej stwierdził, że święty Jozafat Kuncewicz wsławił się mordowaniem prawosławnych. Prezydent Michał Litwiniuk przyznaje, że taka wypowiedź nie powinna w ogóle paść podczas miejskiej uroczystości.

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Koniec roku to dobry czas do podsumowań. Górnik Łęczna na półmetku sezonu plasuje się na szóstym miejscu w Betlic I Lidze i wiosną maluje się przed nim perspektywa włączenia do walki o awans do PKO BP Ekstraklasy. Jak miniona runda wyglądała dla zielono-czarnych w liczbach? Zapraszamy na nasz subiektywny ranking

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Lubelscy „łowcy głów” złapali w Lublinie dwie osoby poszukiwane listami gończymi. Tuż przed zatrzymaniem, pod nogi policjantów wypadły paczki z narkotykami.

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

Zwycięska drużyna Północy

LNBA. Za nami Mecz Gwiazd

W hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbył się Mecz Gwiazd LNBA. MVP imprezy został Jakub Wróblewski

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Sieć sklepów Action zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

O tym, że czujki przeciwpożarowe ratują życie przekonali się mieszkańcy jednego z domów jednorodzinnych w powiecie lubelskim.

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska jest dziś jednym z ciekawszych wyborów pokryć dachowych. Jej charakterystyka i trwałość sprawiają, że jest chętnie wybierana do domów o zróżnicowanej architekturze. Dziś dowiesz się o tym, jak powstaje dachówka ceramiczna, jakie cechy są jej wyróżnikiem oraz jak wygląda jej montaż i konserwacja.

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

Pływacy z województwa lubelskiego przywieźli z mistrzostw Polski na krótkim basenie, które w ostatnich dniach rozgrywane były w Bydgoszczy 11 medali. Dziewięć było dziełem zawodników AZS UMCS Lublin. Dwa krążki wywalczył także Filip Suchański z UKS 51 Lublin.

Już nie będzie p.o. Zenon Orechwo nowym dyrektorem OSiR

Już nie będzie p.o. Zenon Orechwo nowym dyrektorem OSiR

Był przez lata kierownikiem obiektów. Po zmianach organizacyjnych wprowadzonych jesienią został pełniącym obowiązki dyrektora, łącząc jednocześnie tę funkcję z poprzednią. Teraz Zenon Orechwo zostanie już na stałe szefem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium