W czasach PRL najlepszego tatara w Lublinie serwował Kazimierz Mirosław, nestor lubelskich szefów kuchni. Tatar królował na zabawach sylwestrowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tatara przyrządzić w domu i podać na koniec roku. Może być z wołowiny, z śledzia, a nawet z awokado
Jak przyrządzić dobrego tatara z mięsa? – Najważniejsze są trzy rzeczy: świeża polędwica, siekanie nie mielenie mięsa oraz jajko przepiórcze na porcję. Jajko od kury jest za duże i zbyt zmienia smak polędwicy. Dodatków ma być mało: cebula, pieczarka w occie, dobra oliwa, sól kamienna i świeżo mielony biały pieprz – radził przed laty Kazimierz Mirosław.
Tatar z Hadesu
– Dwadzieścia lat temu w jednej z francuskich gazet znaleźliśmy obszerny artykuł na temat befsztyków tatarskich podawanych na różne sposoby. Od tamtego czasu podajemy w naszej restauracji co najmniej 6 różnych tatarów, z których największą popularnością cieszy się tatar klasyczny i tatar po rosyjsku z koprem, korniszonami, chrzanem, kolendrą i papryką – mówi Lech Cwalina z Hades-Szeroka.
Festiwal tatara twa tam do dziś. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby na sylwestrowej domówce urządzić sobie mały festiwal tatara, przygotowując jego kilka rodzajów.
Jak to zrobić?
– Kupić dobre mięso. Choć utarło się, że najlepszy tatar jest z polędwicy wołowej, to sprawdzi się tatar z ligawy. Albo z wołowego udźca, wtedy będzie bardziej soczysty. Mięso siekamy dużym nożem, tatar będzie smaczniejszy, niż gdy mięso przepuścimy przez maszynkę. Doprawiamy solą i pieprzem, formujemy na talerzu, naokoło układamy posiekaną cebulkę, kiszony ogórek, grzybki i kapary. Przyda się dobra francuska musztarda. I gotowe – mówi Lech Cwalina.
Tatar od Piotra Huszcza
SKŁADNIKI: 32 dag combra jagnięcego, 100 ml oleju rzepakowego tłocznego na zimno, 20 dag czerwonej cebuli, 100 ml wody, 100 ml octu, 6 dag cukru, sól do smaku, pieprz kolorowy, 40 kwiatków rzepaku (opcjonalnie).
WYKONANIE: comber jagnięcy drobno posiekać doprawić solą i pieprzem kolorowym, olejem rzepakowym. Marynowana cebula. Ocet, wodę i cukier zagotować. Czerwoną cebulę pokroić w plastry grubości 4 mm, zalać gorącą zalewą. Tatara uformować, poukładać na nim marynowaną cebulę i kwiaty rzepaku, skropić olejem rzepakowym i posypać kolorowym pieprzem.
Tatar ze śledzia z maślakami
SKŁADNIKI: 3 filety ze śledzia, 3 cebule, 4 małe korniszony, 1 marynowana papryka, 3 łyżki marynowanych kaparów, kilka marynowanych maślaków.
WYKONANIE: filety śledziowe osączyć z oleju i pokroić w drobną kostkę. Cebule posiekać, maślaki, korniszony i paprykę pokroić w drobną kostkę. Na talerzach rozłożyć porcje śledzi, dokoła: pokrojone warzywa. Skropić je sokiem z cytryny i oliwą, lekko oprószyć pieprzem. Udekorować kaparami, listkami natki i plasterkami cytryny. Podawać z razowym chlebem i masłem.
Tatar z awokado
SKŁADNIKI: 4 jaja, 1 awokado, 3 łyżki szczypiorku, 1 mała cebulka, 2 ząbki czosnku, 1 łyżka majonezu, 2 łyżki soku z cytryny, sól, świeżo mielony pieprz.
WYKONANIE: jajka ugotować na twardo. Przekroić na pół, wyjąć żółtka, posiekać w kostkę. Awokado przekroić na pół, wyjąć pestkę, miąższ pokroić w kosteczkę, skropić cytryną. Wymieszać z jakiem, odrobiną oliwy, uformować tatary.
Dookoła tatara ułożyć na talerzu posiekany czosnek, cebulę, szczypiorek. Jako przyprawy podać oliwę, sól, pieprz.