Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

22 maja 2024 r.
7:44

Tusk zdecydował. Komisja ma zbadać rosyjskie wpływy w Polsce

Autor: Zdjęcie autora eb
0 A A
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne (fot. archiwum)

Specjalna komisja zbada sprawę rosyjskich i białoruskich wpływów w Polsce. Jej pracami pokieruje generał Jarosław Stróżyk. Tymczasem, na polsko-białoruskiej granicy rośnie presja migracyjna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Premier Donald Tusk wydał zarządzenie o powołaniu takiego grona. Eksperci mają sprawdzić wschodnie wpływy na bezpieczeństwo wewnętrzne i interesy Polski w latach 2004-2024. Stojący na czele komisji generał Jarosław Stróżyk to m.in. były wiceszef wywiadu NATO i attache obrony w Stanach Zjednoczonych, a obecnie szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

- Komisja będzie działała dyskretnie. Nie będą to medialne przesłuchania, nie będzie mediów w czasie prac tej komisji. Natomiast będziemy systematycznie informować o efektach jej pracy – zapowiedział we wtorek szef rządu.  

Pierwszy raport ma powstać po dwóch miesiącach. -  Przez te lata mieliśmy ocean informacji o domniemanych, faktycznych, być może nieprawdziwych informacji, o wpływie rosyjskich i białoruskich służb na działania polityków lub urzędników wyższego szczebla. I dlatego będziemy czekali na pilne i szybkie efekty pracy tej komisji – stwierdził Donald Tusk.

Jednocześnie premier nie wyklucza, że efektem raportów będą wnioski do prokuratury. – A także opinie na temat tego, dlaczego zaniechano badania spraw wpływu służb rosyjskich i białoruskich w poprzednich latach- tłumaczy szef rządu.

O planach mówiło się już wcześniej. A decyzja zapadła m.in. po tym, jak na Białoruś przez przejście w Terespolu uciekł polski były już sędzia Tomasz Szmydt. Poprosił tam o azyl. Ciążą na nim zarzuty szpiegostwa. Polska wydała za nim list gończy. Niewykluczone, że będzie też ścigany czerwoną notą Interpolu.

Premier zapowiedział też wzmocnienie finansowe i kadrowe służb specjalnych, m.in. Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu.

Jednocześnie, rośnie też presja migracyjna na polsko-białoruskiej granicy. Tusk potwierdził, że stoi za tym Rosja. - To nie jest migracja spontaniczna ludzi, którzy uciekają z różnych krajów. W tej chwili te bardzo precyzyjne dane są bardzo niepokojące. Ponad 90 proc. tych, którzy przekraczają polską granicę nielegalnie, to są ludzie dysponujący rosyjskimi wizami. Inaczej, niż to było na początku tej presji migracyjnej – wskazał premier.  Rosyjskie placówki mają rekrutować tych ludzi w Somalii, Jemenie, Etiopii czy Erytrei. - Takie osoby ściągane są najczęściej do Moskwy, by następnie przetransportować ich na teren Białorusi- tłumaczył we wtorek Tusk.

Z informacji polskiego rządu wynika, że w Rosji jest kilka takich zorganizowanych grup migrantów, które liczą tysiące osób.

Straż Graniczna od początku roku odnotowała na polsko-białoruskiej granicy ponad 14 tys. nielegalnych prób przedostania się do Polski. - W marcu było ich ok. 3,5 tys., w kwietniu ok. 5,5 tys., w maju ok. 4,6 tys.- mówi podporucznik Andrzej Juźwiak, rzecznik Straży Granicznej.

Jeśli chodzi o granicę w województwie lubelskim, to presja migracyjna już w tym roku mniejsza niż w 2023 roku. - Od początku roku granicę z Białorusi do Polski w województwie lubelskim próbowało przekroczyć wbrew obowiązującym przepisom 89 osób. W analogicznym okresie roku ubiegłego takich osób było 114- precyzuje rzecznik. Poza tym, w regionie nie ma przypadków aktów agresji ze strony migrantów. - Z kolei na terenie podlaskiego oddziału SG takie zdarzenia notowane są niemal codziennie- zaznacza podporucznik Juźwik.

Polsko-białoruską granicę w Lubelskiem ochrania ok. 2,5 tys. strażników.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Hologramy i gogle. Tak lubelscy lekarze zoperowali kręgosłup
Wideo

Hologramy i gogle. Tak lubelscy lekarze zoperowali kręgosłup

Trójwymiarowy obraz kręgosłupa na wyciągnięcie ręki. Operację z użyciem innowacyjnej technologii zastosowali lekarze ze szpitala dziecięcego.

W pustostanie załamał się strop. Ucierpiała 14-latka

W pustostanie załamał się strop. Ucierpiała 14-latka

Jak niebezpieczne jest przebywanie w niezabezpieczonych pustostanach przekonała się w środę 14-latka z Zamościa. Pod dziewczyną załamał się drewniany, spróchniały strop w opuszczonym budynku przy ul. Jutrzenki. Nastolatka spadła na niższą kondygnację i doznała szeregu obrażeń.

Krzysztof Kubica to drugie wzmocnienie Motoru w letnim okienku transferowym
film

Drugi transfer Motoru Lublin potwierdzony. "Jestem wychowany, aby walczyć do końca"

Najpierw słowacki obrońca Marek Bartos, a w środę środkowy pomocnik, który ostatnio występował we Włoszech – Krzysztof Kubica. Motor Lublin potwierdził pozyskanie drugiego zawodnika podczas letniego okienka transferowego. Na razie na zasadzie rocznego wypożyczenia, ale z opcją pierwokupu i kontraktem na trzy lata.

Koncerty na Wieży Trynitarskiej
7 lipca 2024, 15:00

Koncerty na Wieży Trynitarskiej

W najbliższą niedzielę z Wieży Trynitarskiej popłyną dźwięki trąbki, które zainaugurują – Muzyczną podróż przez pokolenia. Koncerty potrwają do 18 sierpnia.

Górnik Łęczna przegrał mecz kontrolny z Hapoelem Beer Szewa

Pierwsza sparingowa porażka Górnika Łęczna

Przebywający na obozie w Kielcach Górnik Łęczna rozegrał kolejny mecz kontrolny przed sezonem 2024/2025. W środę zielono-czarni przegrali z izraelskim Hapoelem Beer Szewa.

W Wojciechowie znowu kują (zdjęcia)
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

W Wojciechowie znowu kują (zdjęcia)

A wszystko za sprawą XXX Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich. Adepci z całej Polski przez najbliższe dwa tygodnie będą poznawać tajniki kowalstwa pod okiem mistrzów. Zwieńczeniem wydarzenia będą XX Ogólnopolskie Spotkania Kowali, które zaplanowano na 12-14 lipca.

Muzyczno-Teatralne Lato w Kozłówce
6 lipca 2024, 17:00

Muzyczno-Teatralne Lato w Kozłówce

Lipiec w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zapowiada się niezwykle interesująco. Muzeum zaprasza na cykl wyjątkowych wydarzeń (spektakle, koncerty).

Nieobyczajny wybryk nad Zalewem Zemborzyckim. W akcji młoda, naga kobieta i starszy mężczyzna
Alarm24

Nieobyczajny wybryk nad Zalewem Zemborzyckim. W akcji młoda, naga kobieta i starszy mężczyzna

Filmik z nagą kobietą stojącą nad lustrem wody Zalewu Zemborzyckiego i starszym mężczyzną, który na chwilę zatrzymuje się, schodzi z roweru, by ją obściskiwać i macać po piersiach otrzymaliśmy w środę po południu na Alarm24. Do gorszących scen miało dojść nad lubelskim „morzem” w minioną niedzielę.

Pilot mjr Adrian Chudziński przy samolocie odrzutowym M-346, jeden z instuktorów. W Dęblinie za sterami takich maszyn siadają podchorąży piątego roku "Szkoły Orląt"

Instruktor z podniebnego biura. "W powietrzu cały czas musisz być czujny"

Rozmawiamy z majorem Adrianem "Chudym" Chudzińskim, pilotem instruktorem samolotu odrzutowego "Bielik" w dęblińskiej Szkole Orląt, który współtworzy zespół akrobacyjny M-346 Demo Team.

 (do)Radcy – O testamentach i wydziedziczeniach. DZISIAJ o 18:00
(do)RADCY
film

(do)Radcy – O testamentach i wydziedziczeniach. DZISIAJ o 18:00

W życiu każdego z nas przychodzi taki moment, kiedy potrzebujemy skorzystać z pomocy radcy prawnego. W najnowszym odcinku podcastu „(do)Radcy", prowadzący Krzysztof Kot wraz z mecenas Ewą Urbanowicz i gościnią, mecenas Anetą Bernat, zagłębiają się w zawiłości prawa spadkowego, ze szczególnym naciskiem na testamenty i wydziedziczenia.

Na ulicy Drzewieckiego jest już jeden przystanek, ale zdaniem mieszkańców, to za mało
biała podlaska

Jeden przystanek na ulicy to za mało. Starsi mieszkańcy chcą drugiego

Jeden przystanek to za mało. Mieszkańcom ulicy Drzewieckiego, zwłaszcza tym starszym, potrzeba kolejnego. Urzędnicy obiecują, że do prośby się przychylą.

Chełmianka chciałaby zatrzymać Bartłomieja Korbeckiego

Chełmianka chce zatrzymać najlepszego strzelca, wkrótce dwa kolejne transfery?

Priorytetem dla Chełmianki w lecie jest wzmocnienie defensywy, ale i zatrzymanie najlepszego strzelca grupy czwartej Bartłomieja Korbeckiego. Na razie drużynę biało-zielonych wzmocnił obrońca Łukasz Sarnowski. Według plotek wkrótce w rubryce ubyli będzie można dopisać kolejnych zawodników.

Impreza plenerowa i jej organizacja - najważniejsze informacje

Impreza plenerowa i jej organizacja - najważniejsze informacje

W okresie letnim szczególną popularnością cieszą się imprezy plenerowe. Ich największą zaletą jest to, że odbywają się na świeżym powietrzu. Tematyka przyjęć pod gołym niebem może być różnorodna - wszystko zależy od kreatywności realizatorów. Nie da się ukryć, iż organizacja imprezy plenerowej to nie lada wyzwanie

Przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich pojawi się w lubelskim ratuszu

Przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich pojawi się w lubelskim ratuszu

Mieszkańcy, którzy mają jakiś problem i chcą go skonsultować, powinni w czwartek wybrać się do lubelskiego ratusza. Dyżur będzie tam pełnić przedstawiciel RPO.

Piłkarze Sygnału Lublin i Avii II Świdnik w sezonie 24/25 będą rywalizować w IV lidze

W Hummel IV lidze jest już 17 drużyn, czekają jeszcze na Wisłę Puławy

Kilka dni temu było tylko 15 zespołów, ale obecnie w gronie czwartoligowców jest już 17 ekip. Szybko na ten poziom rozgrywkowy wraca Granit Bychawa, a kolejnym beniaminkiem będzie Avia II Świdnik.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium