Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

4 listopada 2019 r.
20:04

W tej kawiarni w Lublinie każda złotówka nie tylko daje zarobek pracownikom

Emilia Truszcz i Agnieszka Szcześniak ze spółdzielni socjalnej Ósmesmake w niedzielę zapraszają do Próba Cafe na spotkanie wokół kuchni roślinnej
Emilia Truszcz i Agnieszka Szcześniak ze spółdzielni socjalnej Ósmesmake w niedzielę zapraszają do Próba Cafe na spotkanie wokół kuchni roślinnej (fot. Krzysztof Mazur / archiwum)

Zmienianie świata zaczynam od kawy! – proponuje fundacja Teatrikon i zaprasza na tydzień z ekonomią społeczną od kuchni. W programie warsztaty patchworkowe, szycia wielorazowych woreczków, spotkania z kuchnią roślinną. – Chcemy pokazać, że warto robić coś razem, nie tylko dla siebie. Zainspirować innych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Woda? Z kranu (i filtra) lub ze szklanej butelki. Piwo? Z lokalnego niedużego browaru. Słomka? Najlepiej wcale, albo papierowa. Do tego rodzinna atmosfera, godziwe wynagrodzenie i przeznaczanie całego zysku m.in. na edukację młodzieży.

Próba Cafe przy Grodzkiej 5a w ręce fundacji Teatrikon przeszła w maju. Od początku „mierzy wysoko”. A dziś ma ambicje idee ekonomii społecznej i wypracowane rozwiązania „sprzedać” innym.

– Chcemy mieć wpływ na przyszłość naszego regionu, kraju, a nawet całej planety! Chcemy zmieniać świat – deklaruje kawiarnia na Facebooku. A prezes fundacji Teatrikon Darek Figura tłumaczy:

– Dochód z każdego sprzedanego piwa czy kawy finansuje wydarzenia kulturalne, które tu organizujemy. Każda złotówka, oprócz tego, że daje zarobek pracownikom, pracuje prospołecznie. Chcemy pokazać, że warto robić coś razem, nie tylko dla siebie. I zainspirować innych.

Pretekstem do rozmów o ekonomii społecznej będą warsztaty recyklingowe, zero waste czy spotkania z ekspertem od odpowiedzialnego (i taniego) podróżowania. Pierwsze już we wtorek, ostatnie w niedzielę. Darmowe i niewymagające zapisów.

– Przez te kilka dni różnych działań chcemy trochę przybliżyć jak ekonomia społeczna może wyglądać na co dzień – tłumaczy prezes fundacji, która w tym roku będzie obchodzić okrągłą 10. rocznicę istnienia. – Idea ekonomii społecznej towarzyszy nam od około dwóch lat. Im bardziej zagłębialiśmy się w kulturę i działania edukacyjne, tym bardziej ta młodzież nas inspirowała. Do tego, by przygotować ją na przyszłość. By była gotowa na wyzwania jutra.

Jak to wygląda w praktyce?

– Program wydarzeń kulturalnych w Próbie tworzymy wspólnie z Warsztatami Kultury. Mamy partnerskie bliskie relacje, nikt nikomu nie pokazuje gdzie jego miejsce. Poza tym wymieniamy oświetlenie na energooszczędne, ograniczamy plastik, przemycamy wyroby Ósmesmake. Może nie każdy od razu przejdzie na wegetarianizm czy weganizm, ale wierzę w to, że dostęp do smacznych i jakościowych produktów roślinnych może spowodować, że zrezygnuje z mięsa przynajmniej przez jeden w tygodniu – mówi Figura. – Ze spółdzielnią Ośmesmake mamy nawet wspólne auto dostawcze. Uznaliśmy, że nie ma sensu wyrabiać dwóch pozwoleń na wjazd na Stare Miasto.

– Zarabianie pieniędzy nie musi być jedynym motorem działania. Ważny jest cel społeczny, wszelkie działania kreujące wspólnotę. Jakby to górnolotnie nie zabrzmiało, to już dawno udowodniono, że miasto buduje się w kawiarniach. Jako wspólnotę ludzi, którzy się spotykają, rozmawiają pijąc tą przysłowiową kawę – stwierdza Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin. – Razem z Biurem Zamówień Publicznych staramy się promować takie podmioty. Szykujemy się też na zmiany w prawie, które sporo ułatwią. Będzie można kierować zamówienia na konkretne usługi bezpośrednio do spółdzielni socjalnych.

Przedsiębiorstwa społeczne to obok spółdzielni socjalnych także spółki non profit czy stowarzyszenie/fundacja, które taką działalność mają w swoim statucie. Jak dotąd w Lublinie jest ich zaledwie kilka: * żłobek Tuptusie, * myjnia samochodowa CleanCity, * szkoła językowa Nonstop English, * wegańskie wypieki spółdzielni socjalnej Ósmesmake, * kawiarnia Pożegnanie z Afryką, * bar Próba Cafe.

Program „Zmienianie świata zaczynam od kawy!”

poniedziałek, 4 listopada

17:30 – 19:00 Dwa słowa: Otwarte jam impro przy kawce, Próba Cafe

wtorek, 5 listopada

17:00 – 18:30 Warsztaty rękodzielnicze: woreczki wielorazowe Pożegnanie z Afryką

18:00 – 20:00 Piwo i kawa - duet idealny? Próba Cafe

środa, 6 listopada

17:00 – 19:00 Jak radzić sobie ze stresem - warsztaty, Pożegnanie z Afryką

17:30 – 19:00 Dwa słowa: Krótko-długi spektakl impro, Próba Cafe

czwartek, 7 listopada

16:00 – 17:30 Warsztaty tworzenia grafik rapidografami, Próba Cafe

17:00 – 18:30 Wernisaż wystawy fotografii Pauliny Miącz, Pożegnanie z Afryką

piątek, 8 listopada

10:00 – 22:00 Marzycielska Poczta, Próba Cafe

18:00 – 19:30 Kreatywne notatki, Pożegnanie z Afryką

sobota, 9 listopada

15:00 – 16:30 Warsztaty: Patchwork sin aguja, Próba Cafe

16:00 – 17:30 Warsztaty rękodzielnicze: biżuteria, Pożegnanie z Afryką

niedziela, 10 listopada

11:00 – 12:30 Tanie podróżowanie, Pożegnanie z Afryką

13:00 – 15:00 Spotkanie wokół kuchni roślinnej, Próba Cafe

e-Wydanie

Pozostałe informacje

 Radny Konrad K.

Radny z klubu burmistrza usłyszy wyrok za jazdę po alkoholu

Przyłapany na jeździe po pijanemu radny z Międzyrzeca Podlaskiego w lutym usłyszy wyrok. Konrad K. cały czas bierze udział w sesjach rady miasta.

"Przedsiębiorcze Dzieciaki". Jutro rusza rekrutacja

"Przedsiębiorcze Dzieciaki". Jutro rusza rekrutacja

Lubelskie szkoły mogą już zgłaszać się do tegorocznej edycji projektu „Przedsiębiorcze Dzieciaki”. Rekrutacja startuje 6 lutego i potrwa do 13 lutego. Inicjatywa skierowana jest do dzieci w wieku 6-10 lat.

Niewybuch z czasów II wojny światowej na terenie PZL Świdnik

Niewybuch z czasów II wojny światowej na terenie PZL Świdnik

We wtorek podczas prac budowlanych na terenie zakładów PZL Świdnik natrafiono na pocisk z czasów II wojny światowej.

Suszarki do butów ze stali nierdzewnej – niezastąpione w pracy i na stoku

Suszarki do butów ze stali nierdzewnej – niezastąpione w pracy i na stoku

Wilgotne buty to problem, który dotyka zarówno pracowników fizycznych, jak i miłośników sportów zimowych. Przemoczone obuwie nie tylko obniża komfort użytkowania, ale może także prowadzić do powstawania nieprzyjemnych zapachów, namnażania się bakterii oraz osłabienia materiału. Rozwiązaniem są nowoczesne suszarki do butów wykonane ze stali nierdzewnej – trwałe, higieniczne i niezwykle funkcjonalne.

Olgierd Sędlak (z piłką) to jeden z większych talentów w lubelskiej koszykówce
galeria

LNBA: Sky Jumpers autorem największej sensacji 11. kolejki

W LNBA byliśmy świadkami typowej konfrontacji Dawida z Goliatem. Z jednej strony zespół, który w tym sezonie debiutuje na najwyższym poziomie rozgrywkowym, a z drugiej Alco, czyli ekipa z wieloletnim doświadczeniem i olbrzymią liczbą sukcesów na swoim koncie.

Budowa A2 na odcinku Malinowiec-Łukowisko

Miasto chciało widnieć jako węzeł A2. GDDKiA nie chce wprowadzać kierowców w błąd

Zmiana nazwy węzła autostrady raczej nie dojdzie do skutku. Urzędnicy z Międzyrzeca Podlaskiego, miasta, obok którego powstaje właśnie A2 chcieli skorzystać na tym wizerunkowo. Ale GDDKiA ma swoje wytyczne.

Systemy płuczkowe idealnym rozwiązaniem w technologii bezwykopowej

Systemy płuczkowe idealnym rozwiązaniem w technologii bezwykopowej

Systemy płuczkowe w technologii bezwykopowej pozwalają na przeprowadzanie precyzyjnych wierceń horyzontalnych bez konieczności wykopów. Dzięki tym systemom realizacja odwiertów staje się efektywna, przyjazna środowisku oraz oszczędna. Technologie horyzontalnych przewiertów sterowanych, wraz z systemami płuczkowymi, gwarantują utrzymanie optymalnego ciśnienia, co zapewnia precyzyjne wykonanie odwiertów w trudnych warunkach.

3 najlepsze agregaty prądotwórcze do ciągnika dla rolników

3 najlepsze agregaty prądotwórcze do ciągnika dla rolników

Agregaty prądotwórcze napędzane wałkiem odbioru mocy (WOM) to urządzenia, które umożliwiają generowanie energii elektrycznej przy użyciu ciągnika rolniczego. Dzięki nim rolnicy mogą zasilać różnorodne urządzenia elektryczne w gospodarstwie, zwłaszcza w miejscach oddalonych od sieci energetycznej lub podczas awarii prądu.

Tylko w naszym plebiscycie współdecydują kibice
Sportowiec Roku
film

Tylko w naszym plebiscycie współdecydują kibice

Jeszcze tylko dwa tygodnie „z kawałkiem” i kończymy głosowanie w naszym plebiscycie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 r. Kropkę postawimy 20 lutego o północy.

Kupiłeś sprzęt w Carrefourze? Lepiej go zwróć, bo może wywołać pożar

Kupiłeś sprzęt w Carrefourze? Lepiej go zwróć, bo może wywołać pożar

Francuska sieć sklepów Carrefour zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Dalej nie pojechała. Zatrzymali ją inni kierowcy

Dalej nie pojechała. Zatrzymali ją inni kierowcy

Prawie 3 promile alkoholu miała 35-letnia kobieta kierująca Audi. Jej dalszą podróż uniemożliwił inny kierowca.

Mecz Górnika ze Stalą Stalowa Wola był ostatnim na stadionie w Łęcznej w 2024. Pierwszym rywalem zielono-czarnych w 2025 roku będzie ŁKS Łódź

Ruszyła sprzedaż biletów na pierwszy mecz Górnika Łęczna w rundzie wiosennej. Klub przygotował specjalną ofertę dla kibiców

Odliczanie do piłkarskiej wiosny w Betclic I Lidze wypada zacząć już na dobre. W niedzielę 16 lutego Górnik Łęczna zagran na swoim stadinie z ŁKS Łódź. Ruszyła już sprzedaż biletów na to spotkanie, a klub dla swoich fanów, w każdym wieku, przygotował ciekawą ofertę

Grypa w natarciu. Szpitale ograniczają odwiedziny

Grypa w natarciu. Szpitale ograniczają odwiedziny

Z powodu dużej liczby zachorowań na grypę w szpitalach w całej Polsce ograniczane są odwiedziny. Na w Klinice Chorób Zakaźnych szpitala klinicznego w Lublinie od tygodni wszystkie łóżka są zajęte.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 lutego 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 lutego 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 31 stycznia 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 31 stycznia 2025 r.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium