Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

4 listopada 2019 r.
20:04

W tej kawiarni w Lublinie każda złotówka nie tylko daje zarobek pracownikom

52 6 A A
Emilia Truszcz i Agnieszka Szcześniak ze spółdzielni socjalnej Ósmesmake w niedzielę zapraszają do Próba Cafe na spotkanie wokół kuchni roślinnej
Emilia Truszcz i Agnieszka Szcześniak ze spółdzielni socjalnej Ósmesmake w niedzielę zapraszają do Próba Cafe na spotkanie wokół kuchni roślinnej (fot. Krzysztof Mazur / archiwum)

Zmienianie świata zaczynam od kawy! – proponuje fundacja Teatrikon i zaprasza na tydzień z ekonomią społeczną od kuchni. W programie warsztaty patchworkowe, szycia wielorazowych woreczków, spotkania z kuchnią roślinną. – Chcemy pokazać, że warto robić coś razem, nie tylko dla siebie. Zainspirować innych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Woda? Z kranu (i filtra) lub ze szklanej butelki. Piwo? Z lokalnego niedużego browaru. Słomka? Najlepiej wcale, albo papierowa. Do tego rodzinna atmosfera, godziwe wynagrodzenie i przeznaczanie całego zysku m.in. na edukację młodzieży.

Próba Cafe przy Grodzkiej 5a w ręce fundacji Teatrikon przeszła w maju. Od początku „mierzy wysoko”. A dziś ma ambicje idee ekonomii społecznej i wypracowane rozwiązania „sprzedać” innym.

– Chcemy mieć wpływ na przyszłość naszego regionu, kraju, a nawet całej planety! Chcemy zmieniać świat – deklaruje kawiarnia na Facebooku. A prezes fundacji Teatrikon Darek Figura tłumaczy:

– Dochód z każdego sprzedanego piwa czy kawy finansuje wydarzenia kulturalne, które tu organizujemy. Każda złotówka, oprócz tego, że daje zarobek pracownikom, pracuje prospołecznie. Chcemy pokazać, że warto robić coś razem, nie tylko dla siebie. I zainspirować innych.

Pretekstem do rozmów o ekonomii społecznej będą warsztaty recyklingowe, zero waste czy spotkania z ekspertem od odpowiedzialnego (i taniego) podróżowania. Pierwsze już we wtorek, ostatnie w niedzielę. Darmowe i niewymagające zapisów.

– Przez te kilka dni różnych działań chcemy trochę przybliżyć jak ekonomia społeczna może wyglądać na co dzień – tłumaczy prezes fundacji, która w tym roku będzie obchodzić okrągłą 10. rocznicę istnienia. – Idea ekonomii społecznej towarzyszy nam od około dwóch lat. Im bardziej zagłębialiśmy się w kulturę i działania edukacyjne, tym bardziej ta młodzież nas inspirowała. Do tego, by przygotować ją na przyszłość. By była gotowa na wyzwania jutra.

Jak to wygląda w praktyce?

– Program wydarzeń kulturalnych w Próbie tworzymy wspólnie z Warsztatami Kultury. Mamy partnerskie bliskie relacje, nikt nikomu nie pokazuje gdzie jego miejsce. Poza tym wymieniamy oświetlenie na energooszczędne, ograniczamy plastik, przemycamy wyroby Ósmesmake. Może nie każdy od razu przejdzie na wegetarianizm czy weganizm, ale wierzę w to, że dostęp do smacznych i jakościowych produktów roślinnych może spowodować, że zrezygnuje z mięsa przynajmniej przez jeden w tygodniu – mówi Figura. – Ze spółdzielnią Ośmesmake mamy nawet wspólne auto dostawcze. Uznaliśmy, że nie ma sensu wyrabiać dwóch pozwoleń na wjazd na Stare Miasto.

– Zarabianie pieniędzy nie musi być jedynym motorem działania. Ważny jest cel społeczny, wszelkie działania kreujące wspólnotę. Jakby to górnolotnie nie zabrzmiało, to już dawno udowodniono, że miasto buduje się w kawiarniach. Jako wspólnotę ludzi, którzy się spotykają, rozmawiają pijąc tą przysłowiową kawę – stwierdza Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin. – Razem z Biurem Zamówień Publicznych staramy się promować takie podmioty. Szykujemy się też na zmiany w prawie, które sporo ułatwią. Będzie można kierować zamówienia na konkretne usługi bezpośrednio do spółdzielni socjalnych.

Przedsiębiorstwa społeczne to obok spółdzielni socjalnych także spółki non profit czy stowarzyszenie/fundacja, które taką działalność mają w swoim statucie. Jak dotąd w Lublinie jest ich zaledwie kilka: * żłobek Tuptusie, * myjnia samochodowa CleanCity, * szkoła językowa Nonstop English, * wegańskie wypieki spółdzielni socjalnej Ósmesmake, * kawiarnia Pożegnanie z Afryką, * bar Próba Cafe.

Program „Zmienianie świata zaczynam od kawy!”

poniedziałek, 4 listopada

17:30 – 19:00 Dwa słowa: Otwarte jam impro przy kawce, Próba Cafe

wtorek, 5 listopada

17:00 – 18:30 Warsztaty rękodzielnicze: woreczki wielorazowe Pożegnanie z Afryką

18:00 – 20:00 Piwo i kawa - duet idealny? Próba Cafe

środa, 6 listopada

17:00 – 19:00 Jak radzić sobie ze stresem - warsztaty, Pożegnanie z Afryką

17:30 – 19:00 Dwa słowa: Krótko-długi spektakl impro, Próba Cafe

czwartek, 7 listopada

16:00 – 17:30 Warsztaty tworzenia grafik rapidografami, Próba Cafe

17:00 – 18:30 Wernisaż wystawy fotografii Pauliny Miącz, Pożegnanie z Afryką

piątek, 8 listopada

10:00 – 22:00 Marzycielska Poczta, Próba Cafe

18:00 – 19:30 Kreatywne notatki, Pożegnanie z Afryką

sobota, 9 listopada

15:00 – 16:30 Warsztaty: Patchwork sin aguja, Próba Cafe

16:00 – 17:30 Warsztaty rękodzielnicze: biżuteria, Pożegnanie z Afryką

niedziela, 10 listopada

11:00 – 12:30 Tanie podróżowanie, Pożegnanie z Afryką

13:00 – 15:00 Spotkanie wokół kuchni roślinnej, Próba Cafe

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Siatkarze z Lublina w dobrym stylu wywalczyli awans do 1/8 finału CEV Volleyball Challenge Cup

Bogdanka LUK Lublin zagra trzeci mecz w tym tygodniu. Tym razem na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn

Po awansie do 1/8 finału CEV Challenge Cup Bogdanka LUK Lublin wraca do ligowych rozgrywek. Marcin Komenda i spółka zagrają w Olsztynie z tamtejszym Indykpolem AZS. Piątkowe spotkanie rozpocznie się o godzinie 20.30.

Zdobywca pierwszego miejsca - zdjęcia "Wawel we mgle" autorstwa Daniela Turbasy
galeria

Tak fotografują mistrzowie. Zabytki uwiecznione na zdjęciach

Znamy wyniki XXIX Międzynarodowego Biennale Fotografii „Zabytki”. Wydarzenie zgromadziło miłośników fotografii z kraju i zagranicy, oferując przestrzeń do ukazania artystycznej wizji dziedzictwa kulturowego.

Wyczyściła bankowe konto, a gotówkę wyrzuciła do śmieci

Wyczyściła bankowe konto, a gotówkę wyrzuciła do śmieci

Nie do wiary. 72-letnia mieszkanka Puław sądząc, że ratuje swoje oszczędności przed kradzieżą, sama podarowała pieniądze oszustom.

Większość ratuje mandaty pięciu radnych prezydenta
Lublin

Większość ratuje mandaty pięciu radnych prezydenta

Po doniesieniach medialnych pięć radnych klubu prezydenta Krzysztofa Żuka znalazło się pod lupą. Ich mandaty były zagrożone. Ale w Radzie Miasta Lublin jest większość, która zagłosowała przeciwko wnioskom PiS w tej sprawie.

Po wygranej w Gliwicach Piotr Ceglarz i jego koledzy chcą przywieźć pełną pulę także z Lubina

Motor Lublin jedzie do Lubina na mecz z Zagłębiem po kolejne trzy punkty

Po przerwie reprezentacyjnej jako pierwsi do walki o punkty wrócą piłkarze Motoru Lublin i Zagłębia Lubin. Obie ekipy zmierzą się na stadionie „Miedziowych” już w piątek o godz. 18.

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium