Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Radzyń Podlaski

3 marca 2023 r.
11:01

Wójt zmienia zdanie w sprawie kompostowni. Mieszkańcy pozostają jednak czujni

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 A A
Mieszkańcy wywiesili na swoich ogrodzeniach banery w ramach protestu
Mieszkańcy wywiesili na swoich ogrodzeniach banery w ramach protestu (fot. nadesłane)

Zwrot akcji w sprawie budowy kompostowni w gminie Borki. Niespodziewanie, wójt Radosław Sałata (PiS) staje po stronie mieszkańców i deklaruje, że nie udostępni inwestorowi swoich działek pod taką inwestycję. Ale ludzie nie dowierzają i wciąż trzymają rękę na pulsie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O planach budowy „kompostowni rolniczej odpadów inne niż niebezpieczne” we wsi Borki mieszkańcy dowiedzieli się pod koniec grudnia.

– Obawiamy się smrodu, ale nie tylko. To teren, gdzie w ostatnim czasie buduje się dużo nowych domów jednorodzinnych. Zainteresowanie działkami nie spada. A kompostownia miałaby się znaleźć w odległości kilkuset metrów od nieruchomości – mówiła nam wówczas pani Barbara, mieszkanka Bork. – W tej sprawie nie było żadnych konsultacji społecznych. Zebraliśmy ponad 600 podpisów pod protestem – tłumaczyła.

Dopiero po kilku tygodniach, przyparty do muru wójt, przyznał, że to on jest właścicielem działek, na których lubelska firma Tauger z Lublina chce stawiać kompostownię. Między innymi dlatego, by zapewnić bezstronność, Samorządowe Kolegium Odwoławcze wyznaczyło burmistrza Radzynia Podlaskiego do rozpatrzenia wniosku w sprawie decyzji środowiskowej dla inwestycji.

Tymczasem, nieoczekiwanie w połowie lutego, wójt Radosław Sałata oświadczył, że „wsłuchał się w głos społeczności lokalnej”.

– Nie udostępnię inwestorowi działek pod budowę kompostowni – deklaruje. – Te złe emocje, spory oraz kłótnie, jakie wywołała informacja o kompostowni, trochę mnie zaskoczyły. Moje intencje zawsze były skierowane na dobro mieszkańców. Nigdy nie miałem zamiaru nikogo skłócać – przekonuje Sałata.

Ale jednocześnie ubolewa, bo kompostownia pozwoliłaby na zaoszczędzenie wydatków związanych z odbiorem odpadów zielonych.

– Gmina zyskałaby też nowe miejsca pracy i dodatkowe środki z podatków od działalność gospodarczej – wymienia. Zdaniem wójta, taka kompostownia szybko powstanie w innej gminie.

Pomimo tych zapewnień, procedura wydawania decyzji środowiskowej nie została wcale zawieszona.

– Aby tak się stało, musi wpłynąć wniosek od inwestora o umorzeniu decyzji. Do chwili obecnej, takiego pisma burmistrz nie otrzymał – przyznaje Anna Wasak, rzeczniczka radzyńskiego Urzędu Miasta. – Obecnie postępowanie jest na etapie uzgodnień w organach opiniujących, czyli w Sanepidzie, Wodach Polskich i RDOŚ – precyzuje Wasak.

Mieszkańcy też trzymają rękę na pulsie.

– Wiemy, że sprawa cały czas jest w toku u burmistrza Radzynia. Dlatego nie składamy broni. Wójt cały czas bawi się z nami w kotka i myszkę – uważa pani Barbara.

50-stronicowy raport o oddziaływaniu tej inwestycji na środowisko przeanalizował Tomasz Kwaśny, radny gminy i sołtys we wsi Borki.

– W raporcie wspomina się o „materiałów szkodliwych”, a miały to być tylko liście, trawa i gałązki. Autorzy piszą też o emisji zanieczyszczeń do powietrza. A przecież miało być tak fajnie, prawie jak w sanatorium – mówił na sesji w lutym Kwaśny. Zastrzeżenia do raportu miała też Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, która wystąpiła do inwestora o jego uzupełnienie, choćby o kwestie uciążliwości zapachowych. – Póki co, nie kończymy protestu– podkreśla na koniec pani Barbara. Na ogrodzeniach posesji w Borkach wciąż pełno jest banerów „Nie dla kompostowni”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Po latach oczekiwań, a następnie obaw o przyszłość inwestycji, wykonawca rozpoczął prace nad budową HUB-u Logistycznego. Ma być gotowy do 2026 roku.

„Lepiej późno niż wcale”. Ruszyła budowa zapowiadanego EuroParku

Nareszcie Chełm ma powody do radości. Przy ul. Wschodniej rozpoczęły się prace przygotowawcze pod budowę zapowiadanego HUB-u logistycznego (EuroParku). Obiekt ma być gotowy do końca 2025 roku.

Pomoc dla Ukrainy ze strony biznesu SCM, Fundacji Rinata Achmetowa i klubu piłkarskiego Szachtar w czasie wojny

Pomoc dla Ukrainy ze strony biznesu SCM, Fundacji Rinata Achmetowa i klubu piłkarskiego Szachtar w czasie wojny

SCM Business, Fundacja Rinata Achmetowa i klub piłkarski Szachtar przeznaczyły już 9 miliardów hrywien na pomoc krajowi, wojsku i ludności cywilnej w ciągu prawie 33 miesięcy inwazji na pełną skalę. Główne obszary pomocy to wsparcie dla Sił Zbrojnych Ukrainy, pomoc humanitarna dla ludności cywilnej, wsparcie społeczności, projekty charytatywne, rzecznicze i obrońcy Mariupola.

Oranżeria

Wcześniej dyskryminacyjna karta odebrała szansę na miliony złotych. Co teraz poszło nie tak?

Wcześniej przeszkodą była Samorządowa Karta Praw Rodzin, a teraz błędy formalne we wniosku do Ministerstwa Kultury. Oranżeria w Radzyniu Podlaskim nie dostanie milionów złotych na remont.

Ksiądz Marek Tworek zginął w wieku 52 lat

Ksiądz zginął w wypadku. Znamy datę jego pogrzebu

Tragicznie zmarły proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Chmielku zostanie pochowany na biłgorajskim cmentarzu, w swoich rodzinnych stronach. „Dbał o dobro duchowe świeckich i owocnie współpracował z kapłanami” – wspomina diecezja zamojsko-lubaczowska.

Miał być szybki zarobek. Zamiast tego jest puste konto

Miał być szybki zarobek. Zamiast tego jest puste konto

Obiecywali łatwą pracę online i duży zarobek. Mieszkaniec powiatu ryckiego padł ofiarą oszustów i stracił 6000 złotych.

GeForce RTX 5090 za 10299 złotych. Ile będą kosztować inne modele?
GRY I AI
film

GeForce RTX 5090 za 10299 złotych. Ile będą kosztować inne modele?

Nvidia prezentuje nową serię kart graficznych. A przy okazji sporo nowych technologii: DLSS 4, Multi Frame Generation, RTX Neural Faces czy RTX Mega Geometry. Ile to wszystko kosztuje i jaki da efekt?

Nie ustąpił pierwszeństwa. Kierowca uderzył w audi

Nie ustąpił pierwszeństwa. Kierowca uderzył w audi

Dwa pojazdy zderzyły się w miejscowości Wysokie. Kierowca nie ustąpił pierwszeństwa i wjechał w audi jadące drogą krajową.

Wyższe stawki za śmieci w roztoczańskim miasteczku. Za turystów też trzeba płacić

Wyższe stawki za śmieci w roztoczańskim miasteczku. Za turystów też trzeba płacić

Uchwała wprowadzająca podwyżki została przyjęta jesienią. Obowiązuje od początku stycznia. Władze gminy Zwierzyniec przypominają mieszkańcom, że czas stosować się do nowych zasad. Dla niektórych będą to duże zmiany.

Trener Jakub Guz poprowadzi PZL Leonardo Avię Świdnik także w kolejnym sezonie

Trener PZL Leonardo Avii Świdnik zostaje na kolejny sezon

Zanim wybrzmiał pierwszy gwizdek sobotniego meczu PZL Leonardo Avii z AZS AGH Kraków świdnicki klub poinformował o przedłużeniu na kolejny sezon kontraktu z wychowankiem żółto-niebieskich Jakubem Guzem.

 Łoś nie przeżył zderzenia z ciężarówką 3 stycznia w Worońcu

Czarny punkt w Worońcu. Czy tablica ostrzegająca przed łosiami pomoże?

To już kolejne zderzenie z łosiem i to w tym samym miejscu – na drodze krajowej numer 2 w Worońcu. Czy tablica ostrzegawcza "Uwaga na łosie" poprawiłaby sytuację? Taki wniosek wpłynął do GDDKiA.

Uwierzyła, że pomaga policjantom. Seniorka straciła oszczędności

Uwierzyła, że pomaga policjantom. Seniorka straciła oszczędności

Seniorka z Chełma straciła oszczędności życia. Kobieta uwierzyła, że pomaga policjantom rozbić grupę przestępczą.

Zmiany na ławkach trenerskich w zamojskiej klasie okręgowej w przerwie zimowej

Zmiany na ławkach trenerskich w zamojskiej klasie okręgowej w przerwie zimowej

Przerwa w treningach wśród drużyn „najciekawszej ligi świata” powoli dobiega końca. Większość drużyn planuje wznowienie treningów w połowie stycznia, a część z nich przygotowania do piłkarskiej wiosny rozpocznie pod okiem nowych szkoleniowców

Brakuje jednej grupy krwi

Brakuje jednej grupy krwi

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa poszukuje honorowych dawców. Powoli kończą się zapasy grupy B RhD -.

Rafał Kowalik, burmistrz Szczebrzeszyna

Samorządowiec ma już dość. „STOP plotkom, pomówieniom, manipulacji”

Ja rozumiem krytykę, szczególnie konstruktywną. Nikt nie jest nieomylny. Ja też nie. Ale na hejt, zwłaszcza z tych fałszywych kont nie mogę i nie chcę pozwalać – mówi Rafał Kowalik, burmistrz Szczebrzeszyna. Skłoniły go do tego zachowania internautów w mediach społecznościowych.

Wpływ zastosowania automatycznej kartoniarki na wydajność procesów produkcyjnych

Wpływ zastosowania automatycznej kartoniarki na wydajność procesów produkcyjnych

W dzisiejszym świecie przemysłowym, gdzie efektywność i optymalizacja procesów są kluczowymi czynnikami sukcesu, automatyzacja produkcji staje się koniecznością. Jednym z kluczowych narzędzi, które zrewolucjonizowało proces pakowania, jest automatyczna kartoniarka.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium