Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

11 maja 2023 r.
7:04

Wprowadzili się do nowego domu i na powitanie smród. Zakład w Worońcu nie daje im żyć

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
Z drogi krajowej numer 2 wystarczy skręcić w prawo tuż za Pomnikiem Latającej Fortecy w Worońcu, aby dojechać do szczelnie ogrodzonego i monitorowanego terenu Top–Pro
Z drogi krajowej numer 2 wystarczy skręcić w prawo tuż za Pomnikiem Latającej Fortecy w Worońcu, aby dojechać do szczelnie ogrodzonego i monitorowanego terenu Top–Pro (fot. czytelnik )

Młode małżeństwo pobudowało dom w Sycynie (gmina Biała Podlaska), ale nie wiedziało, że w pobliżu powstaje zakład przetwarzania odpadów zwierzęcych. – Smród jest przerażający. Nasze życie jest piekłem – alarmują mieszkańcy. Kontrolę wszczęli inspektorzy ochrony środowiska.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Para z dziećmi (chce pozostać anonimowa) wprowadziła się do nowego domu w październiku ubiegłego roku.

– Byliśmy szczęśliwi, że wreszcie udało nam się znaleźć swój kawałek świata. Ale nie cieszyliśmy się zbyt długo, ponieważ uruchomiono zakład, o którym nie mieliśmy wcześniej pojęcia – przyznaje młoda kobieta.

Dom stoi 500 metrów od wielkiej hali produkcyjnej. Z drogi krajowej numer 2 co prawda obiektu nie widać, ale wystarczy skręcić w prawo tuż za Pomnikiem Latającej Fortecy w Worońcu, aby dojechać do szczelnie ogrodzonego i monitorowanego terenu Top–Pro.

– Nasz zakład zajmuje się przetwarzaniem produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego. Działamy na podstawie uzyskanych pozwoleń na prowadzenie działalności – zapewnia kierownik Dariusz Stanisławek.

O tym, że w Worońcu (wieś obok Sycyny) powstała taka inwestycja pisaliśmy jako jedyni kilka miesięcy temu. Pełna nazwa to „zakład produkcyjny wysokogatunkowych protein białkowych”. Jak czytamy w decyzji urzędników ze starostwa powiatowego w Białej Podlaskiej, którzy dali firmie zielone światło, produktem końcowym mają być mączka mięsno-kostna i tłuszcz (kategorii 1 i 3). Ten ostatni może być składnikiem diety zwierząt hodowlanych lub służyć do produkcji olejów i smarów oraz być wykorzystywane w przemyśle zniczowym. A mączkę można używać do karmienia drobiu i trzody chlewnej, ale tylko na zasadach żywienia krzyżowego.

Wiadomo, że zakład pracuje przez całą dobę na dwóch liniach produkcyjnych. Zaplecze to na przykład instalacja do unieszkodliwiania lub odzysku padłych lub ubitych zwierząt, a także dwa kondensacyjne kotły gazowe. Maksymalna moc przerobowa może sięgać nawet do 800 ton przetworzonych produktów na dobę. 

Małżeństwo z Sycyny narzeka jednak, że przez uciążliwy smród nie może normalnie żyć.

– Nie możemy wywiesić prania czy otworzyć okna. Obrzydliwy zapach wdziera się najmniejszymi szczelinami i niszczy naszą codzienność. Nawet zjedzenie posiłku przestaje być możliwe – alarmuje nas młoda kobieta.  – W domu mamy rekuperację i filtry, ale to nie pomaga, bo nawet w nocy, przy zamkniętych oknach smród budzi ze snu wdzierając się najmniejszymi zakamarkami w nasze życie – mówi przerażona, tym bardziej, że nie wyobraża sobie dalszego mieszkania w takich warunkach. A kredyt na dom wciąż jest do spłacenia.

Młodzi ludzie zgłosili ten problem do Inspektoratu Ochrony Środowiska.

– Za każdym razem, gdy pojawia się uciążliwy zapach, dzwonimy tam i rzeczywiście po godzinie smród przestaje się unosić – nie ukrywa mieszkanka Sycyny.

Bialska delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska rzeczywiście zainteresowała się sprawą.

– Mieliśmy dwa telefoniczne zgłoszenia dotyczące uciążliwości w postaci emisji odorów oraz zadymienia, pochodzących z zakładu zlokalizowanego w Worońcu – potwierdza Teresa Demidowicz p.o. kierownika delegatury. Okazuje się, że inspektorzy byli na miejscu. – Dwukrotnie wyjeżdżali do miejscowości Sycyna oraz trzykrotnie w okolicę zakładu, aby przeprowadzić ocenę stopnia uciążliwości zapachowej – zaznacza Demidowicz.

Jednak wówczas nieprzyjemnych zapachów nie stwierdzili.

– Niemniej jednak, obecnie prowadzimy kontrolę w zakładzie. Po czynnościach inspekcyjnych, podamy wyniki – zapowiada kierownik.

Tymczasem, szef Top–Pro przekonuje, że w hali „zastosowano rozwiązania techniczne dedykowane przetwarzaniu produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego”.

– To znaczy takie, które mają wyeliminować uciążliwości zapachowe. Nasz zakład jest całkowicie nowym i nowoczesnym obiektem, w którym wykorzystano najlepsze dostępne na rynku urządzenia, pochodzące od producentów o renomie światowej. Czynimy wszelkie starania, aby uciążliwości zapachowe nie występowały – podkreśla Stanisławek. 

Firma ma powiązania zarządcze z zakładem Farmutil ze Śmiłowa w województwie wielkopolskim. Należy on do grupy założonej przez Henryka Stokłosę, jednego z najbogatszych Polaków według magazynu Forbes.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

Patobasket pokonał Matematykę w pierwszym meczu finałowym

W niedzielne popołudnie w hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie talentu było aż ponadto. Wielomiesięczne rozgrywki wreszcie dobiegają do końca, a w finałowej serii spotkały się dwa zespoły, które są złożone z zawodników o bardzo dużych nazwiskach. I tak chociażby w Matematyce mamy Grzegorza Klareckiego, który ma przeszłość w Anwilu Włocławek. W Patobaskecie jest natomiast Wojciech Matysek, który nawet zaliczył występ na najwyższym poziomie rozgrywkowym

Targi pracy Electric Day: Praca  nie tylko dla elektryka

Targi pracy Electric Day: Praca nie tylko dla elektryka

Wydarzenie dla studentów i absolwentów, którzy szukają staży, praktyk i pracy w sektorach związanych z energetyką czy odnawialnymi źródłami energii.

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem
zdjęcia
galeria

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem

Silna pozycja w Unii Europejskiej i dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi mają pomóc w umacnianiu bezpieczeństwa Polski - przekonywał Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej na wiecu wyborczym.

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii, przewidujący opóźnienie o trzy miesiące wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Co to oznacza?

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)
polityka

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)

W poniedziałkowy wieczór własną debatę z kandydatami na urząd prezydenta RP zorganizowała prawicowa telewizja informacyjna Republika. Zaproszenia nie przyjął lider sondaży, kandydat Platformy Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski.

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej
25 kwietnia 2025, 19:00

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej

W piątek (25 kwietnia) w lubelskiej Filharmonii odbędzie się koncert jakiego jeszcze w tym miejscu nie było. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej wystąpi tego wieczoru wspólnie z zespołem NeoKlez, uważanym za jeden z czołowych zespołów nurtu world music w Polsce.

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Czworonożni funkcjonariusze szkolili się w wykrywaniu zapachów materiałów wybuchowych. Pomagał im Tajga; nowy „nabytek” i partner lubelskich kontrterrorystów.

Chiński producent zapewnia, że na jednym ładowaniu pojazd przejedzie ponad 500 km

Kupują nowe autobusy. Będą chińskie i elektryczne

Sześć nowych autobusów o napędzie elektrycznym na początku przyszłego roku trafi na puławskie ulice. Umowa z ich dystrybutorem na polskim rynku, firmą EV Motors, własnie została podpisana. Wartość kontraktu to prawie 20 milionów złotych.

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku
ZDJĘCIA
galeria

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku

Historia obozu koncentracyjnego na Majdanku jest tragiczna i trudna. Dzis poznawali ją uczniowie ZS nr 5 w Lublinie.

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

15 stanowisk komputerowych, zaprojektowanych z myślą o realizacji zajęć z różnych obszarów informatyki: od grafiki komputerowej i projektowania 3D, po bezpieczeństwo systemów i sztuczną inteligencję. Laboratorium Informatyki w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie już działa.

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy
ŚWIĄTECZNY ROZKŁAD JAZDY

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy

Powiększone składy będą w okresie świątecznym kursować między innymi do Lublina, Zamościa czy Bełżca.

XIII Gala Konkursu „Szkoła Innowacji” w Lubelskiej Akademii WSEI

Lubelska Akademia WSEI nagrodziła innowacyjne szkoły

Szkoła Innowacji to konkurs dla szkół z województwa lubelskiego, które przygotowują wartościowe oferty kształcenia, inwestują we współpracę międzynarodową i realizują programy europejskie.

Donald Tusk na otwarciu wiosennej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei "Przyszłość pracy, praca przyszłości"

Tusk: czas na repolonizację gospodarki, rynku i kapitału

Kończy się era naiwnej globalizacji – oświadczył premier Donald Tusk i poinformował, że 53 mld zł z realizowanej już inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce musi trafić bezpośrednio do polskich firm.

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium
ZDJĘCIA
galeria

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium

Upór i dążenie do celu ma znaczenie. Przekonali się o tym mieszkańcy dzielnicy Sławinek, którzy od 5 lat próbowali stworzyć tężnię solankową. I w końcu się udało.

Taki był wynik głosowania nad uchwałą uchylającą tę sprzed dwóch tygodni

Rada uchyla własną uchwałę. Chodzi o nielegalnych migrantów

Raz, że w treści wykroczyli poza swoje uprawnienia. Dwa, że narazili przy okazji miasto na utratę już pozyskanych i szans na kolejne unijne pieniądze. Radni Zamościa na nadzwyczajnej sesji we wtorek uchylili uchwałę przyjętą ledwie dwa tygodnie wcześniej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium