Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

1 grudnia 2020 r.
6:23

Za cztery lata w Lublinie ma być 3 tys. pojazdów elektrycznych

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
9 2 A A
Pierwsze z zamówionych elektrobusów mają trafić do Lublina w przyszłym roku<br />
Pierwsze z zamówionych elektrobusów mają trafić do Lublina w przyszłym roku

Za cztery lata w Lublinie ma być 3 tys. pojazdów elektrycznych – prognozują miejscy urzędnicy, którzy pochwalili się swoim projektem „Strategii rozwoju elektromobilności” na najbliższych 16 lat. Dokument zakłada też zakup elektrobusów i zbudowanie im zajezdni. Do 14 grudnia każdy może zgłosić uwagi do tych planów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Za 16 lat w Lublinie nie będzie tak głośno, bo pojazdy elektryczne są cichsze od spalinowych. Taka wizja wyłania się z dokumentu, który ma wyznaczyć plan przejścia na transport elektryczny.

Dziś pojazdy na prąd, nie licząc trolejbusów, są u nas rzadkością. Na jeden ogólnodostępny punkt ładowania przypada tylko sześć osobowych aut elektrycznych zarejestrowanych w Lublinie.

W lubelskim Wydziale Komunikacji zarejestrowane są następujące pojazdy elektryczne: 108 osobowych, 71 motorowerów, 5 motocykli, 4 ciężarowe – wylicza Izolda Boguta z biura prasowego Ratusza.

Dziś ogólnodostępne ładowarki są obok centrów handlowych (IKEA, Plaza, Felicity) i przy obiektach MOSiR (hala Globus, Aqua Lublin, CSR Łabędzia). Łącznie to 18 punktów ładowania. Zgodnie z przepisami Lublin ma osiągnąć poziom 210 punktów. Ratusz twierdzi, że tyle będzie pod koniec 2022 r. Ma je budować spółka PGE Dystrybucja.

Urząd Miasta zakłada, że za kilka lat w Lublinie będą zarejestrowane tysiące aut na prąd. – Trzy tysiące w 2025 r., sześć tysięcy pojazdów w 2030 r. i dziesięć tysięcy w 2036 r. – czytamy w projekcie „Strategii rozwoju elektromobilności”, którym pochwalił się wczoraj Ratusz.

– Projekt przedstawia plan wdrażania elektromobilności w Lublinie, zawierający harmonogram niezbędnych inwestycji – przekonuje Artur Szymczyk, zastępca prezydenta miasta. Z tabeli dowiadujemy się np. tego, że w roku 2021 w mieście ma powstać stacja tankowania sprężonym gazem ziemnym Polskiej Spółki Gazownictwa.

W latach 2021-27, jak wynika z terminarza inwestycji, w Lublinie ma powstać zajezdnia dla autobusów elektrycznych. – Jej lokalizacja będzie dopiero procedowana – stwierdza Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego, który do roku 2023 ma wprowadzić do ruchu 39 elektrobusów i 15 trolejbusów. Z projektu strategii wynika, że „w dalszej perspektywie należy rozważyć” zakup przegubowców na prąd. Zużyte baterie pojazdów, zbyt słabe do celów napędowych, mają służyć do budowy magazynów energii, a przynajmniej takie są zapowiedzi.

W harmonogramie, o którym mówi zastępca prezydenta, króluje data „do 2036 r.”. Do tego czasu w mieście miałaby powstać np. stacja tankowania wodorem, chociaż nie wiadomo, kto ma ją budować, bo jako podmiot odpowiedzialny wskazano... „poziom krajowy”. Do 2036 r. miałby powstać „system zarządzania miejscami parkingowymi”,rozbudowany ma być system zarządzania ruchem drogowym i wyznaczone kolejne buspasy (lokalizacji brak).

Także zapowiadana „rozbudowa sieci trakcyjnej” dla trolejbusów ma nastąpić „do 2036 r.”. – Nie zakładamy dużych inwestycji dotyczących trakcji trolejbusowej – zastrzega Fisz i dodaje, że druty zawisną pod warunkiem, że miasto dostanie na to unijną dotację. – Będziemy rozważać wydłużenie trakcji tylko o krótkie odcinki do pętli czy węzłów, m.in. przy powstających dużych osiedlach mieszkaniowych.

W projekcie zapisano, że do 2036 r. następować ma elektryfikacja części linii komunikacji miejskiej. – Linie 20, 34, 45 mogą być w najbliższym czasie zelektryfikowane – czytamy w projekcie. – Do grupy linii potencjalnie możliwych do obsługi autobusami elektrycznymi należą 1, 6, 7, 13, 23, 29, 44.

Projekt miejskiej strategii ma być teraz oceniany przez mieszkańców. Zainteresowani mogą do 14 grudnia zgłaszać Urzędowi Miasta swoje uwagi, wysyłając specjalny formularz na adres konsultacje@lublin.eu, a 10 grudnia (od godz. 8 do 14.30) będzie można porozmawiać z urzędnikami telefonicznie (81 466 16 33) lub mailowo (bze@lublin.eu).

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jest most, będzie autobus. Przewoźnik uruchamia nową linię

Jest most, będzie autobus. Przewoźnik uruchamia nową linię

Miejski przewoźnik w Białej Podlaskiej uruchomi nową linię. Autobusy z literką „M” pojadą m.in. po niedawno oddanym do użytku moście na Krznie.

Czas na debiut nowego trenera, czyli MKS FunFloor wraca do gry

Czas na debiut nowego trenera, czyli MKS FunFloor wraca do gry

MKS FunFloor wraca do ligowej rywalizacji po prawie dwumiesięcznej przerwie. W niedzielę lublinianki zagrają na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno (godz. 12.30).

Dostawczy Lublin w okolicach miejscowości Kołacze w pow. włodawskim

Noga z gazu, drogi są śliskie. Ci kierowcy już o tym wiedzą

Lubelska policja od rana notuje kolejne drogowe zdarzenia związane z oblodzoną nawierzchnią dróg. Do kolizji doszło m.in. w powiecie włodawskim i opolskim. W Lublinie ślisko m.in. na Mełgiewskiej, gdzie co rusz dochodzi do stłuczek. Na razie policja naliczyła ich siedem.

Urząd Miasta Zamość

Do rozdania 55 tysięcy. Prezydent przyzna sportowe stypendia

W budżecie miasta na 2025 zabezpieczono na ten cel 55 tys. zł. Na tyle łącznie liczyć mogą zawodnicy, którym prezydent Zamościa przyzna sportowe stypendia.

Już niedługo trzy nowe miasta. Hucznie przywitają Nowy Rok

Już niedługo trzy nowe miasta. Hucznie przywitają Nowy Rok

Poziom urbanizacji w powiecie puławskim w nowym roku czeka gwałtowny wzrost, a to za sprawą odzyskania praw miejskich przez trzy miejscowości: Kurów, Końskowolę i Wąwolnicę. Samorządy zapraszają już na pierwsze - miejskie sylwestry i artystyczne inscenizacje.

Wojciech Kamiński nie może być zadowolony z postawy swoich zawodników w Warszawie

Powrót Mateusza Dziemby, Start Lublin gra u siebie z Czarnymi Słupsk

Start Lublin w niedzielę podejmie w hali Globus Energę Icon Sea Czarnych Słupsk. Spotkanie rozpocznie się o godz. 15.30.

Motycka ligawka ma duszę. O świątecznej kuchni i muzyce z liderką kapeli Drewutnia
MAGAZYN
galeria

Motycka ligawka ma duszę. O świątecznej kuchni i muzyce z liderką kapeli Drewutnia

Ten instrument ma duszę. Tyle, że ta dusza siedzi w tych, co na niej grają. Po wsiach otrąbiają adwent. Wychodzą bladym świtem albo wieczorem, najlepiej nad wodę i grają hejnały, oznajmiając, że idzie na Boże Narodzenie – Rozmowa z Anną Różycką, liderką kapeli Drewutnia.

Bordowy, różowy i żółty - tu mieszkają bogatsi mieszkańcy Polski. Jaśniejsze odcienie granatu - średnio zamożni, a najciemniesze osoby z relatywnie najniższymi możliwości finansowymi
pieniądze

Zbadali poziom zamożności Europejczyków. Lubelskie nadal daleko

Według firmy badawczej GFK średnia siła nabywcza w Polsce w 2024 roku wyniosła 12 561 euro, czyli ok. 54 tys. zł, co pozwoliło nam zająć 27. miejsce w Europie. Nadal wyprzedzamy Węgry, ale odstajemy od Czechów. Lubelszczyzna ciągle należy do uboższych regionów kraju.

Batabe Zempare dobrze zna atmosferę panującą w hali w Sosnowcu

Polski Cukier AZS UMCS w pogoni za pozycją lidera. W niedzielę mecz z Zagłębiem Sosnowiec

Polski Cukier AZS UMCS Lublin nie ma czasu na zbyt huczne świętowanie. W niedzielę o godz. 16 zmierzy się z MB Zagłębie Sosnowiec

Z radnymi o przyszłości powiatu lubelskiego. Jak chcą poprawić jakość życia mieszkańców?
wideo
film

Z radnymi o przyszłości powiatu lubelskiego. Jak chcą poprawić jakość życia mieszkańców?

Radni powiatu lubelskiego – Anna Kot, Teresa Chwała i Piotr Sawicki – w rozmowie z cyklu Dzień Wschodzi podzielili się swoimi planami na rzecz rozwoju regionu i poprawy jakości życia mieszkańców. Kluczowym wyzwaniem jest modernizacja lokalnej infrastruktury, w tym dróg, szkół i ośrodków zdrowia.

Pijany obcokrajowiec za kierownicą. Dwie osoby trafiły do szpitala

Pijany obcokrajowiec za kierownicą. Dwie osoby trafiły do szpitala

W czwartek wieczorem na drodze z Końskowoli do Puław zderzyły się dwa samochody. Sprawdza zdarzenia został zatrzymany. Grozi mu więzienie.

Po wygranej w Gdańsku z Treflem lublinianie liczą na kolejne zwycięstwo, tym razem nad zespołem z Lwowa

Bogdanka LUK Lublin kontra Barkom Każany Lwów. W swojej hali czują się dobrze

Sobotnim przeciwnikiem Bogdanki LUK Lublin będzie Barkom Każany Lwów. Mecz w hali Globus rozpocznie się o godzinie 14.45.

Piotr Błażewicz został we wrześniu wybrany na przewodniczącego Rady Miasta Zamość, więc nie powinno go być w składzie komisji rewizyjnej

Zamojską radę czeka zmiana. Przewodniczący robiąc to działa wbrew ustawie

Zabrania tego i ustawa o samorządzie, i statut miasta Zamość. A jednak przewodniczący miejskiej rady zasiada w komisji rewizyjnej. To ma się zmienić.

Uwaga, ślisko na drogach

Uwaga, ślisko na drogach

W nocy z czwartku na piątek, w południowej części województwa lubelskiego na drogach może być bardzo ślisko. Kierowcy musza uważać na tzw. czarny lód, czyli niewidoczny film zamarzniętej wody na jezdni.

Lodówki  jadłodzielni czekają na świąteczne wiktuały
Aktualizacja

Lodówki jadłodzielni czekają na świąteczne wiktuały

Okres świąteczny to czas, gdy najwięcej jedzenia ląduje w koszu. Warto się podzielić pożywieniem. Ta lodówki w jadłodzielni przy KUL w Lublinie (na zdjęciu zrobionym dziś) czeka na dobrą żywność dla potrzebujących.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium