Rozmowa z Robertem Hendlerem, dyrektorem generalnym World Discount elecommunications
- Wspomnienia z dzieciństwa. Tu przyjeżdżaliśmy na wakacje po drodze do rodziny nad Bug i ich część spędzałem uganiając się z kuzynami po LSM-ie.
• Na którym dziś mieści się centrum obsługi klienta amerykańskiej firmy telekomunikacyjnej, którą Pan kieruje...
- Tak się złożyło. Przy ulicy Jana Sawy znajduje się polska siedziba WDT. Dzwoniący w Ameryce do naszego biura obsługi klient jest losowo transferowany albo do operatora chicagowskiego, albo lubelskiego.
• Dlaczego wybraliście Lublin?
- A dlaczego nie? Dla biznesu telekomunikacyjnego nie ma znaczenia, czy pracownicy biura obsługi mają za oknem Central Park w Nowym Jorku, czy Stary Las w Lublinie. Telekomunikacja jest ponadnarodowa i tarnsgraniczna.
- Swój pobyt w USA zacząłem od pięknego Michigan, gdzie wylądowałem na tamtejszym uniwersytecie stanowym i ukończyłem studia w kierunku zarządzania biznesem. Wszystko zaczęło się od wujka w Ameryce. Zaprosił mnie do USA i pomógł w starcie. W czasie studiów poznałem swoja przyszłą żonę Agnieszkę, która jako fizykoterapeuta pracowała w jednym z lokalnych szpitali. Po ukończeniu moich studiów wyjechaliśmy do Chicago i tu po kilku latach pracy w amerykańskiej firmie zostałem zwerbowany przez WDT na stanowisko generalnego menadżera.
• Dlaczego koszty połączeń telefonicznych są w Polsce tak wysokie?
- Wysokie koszty połączeń telefonicznych w Polsce to efekt bardzo powolnych zmian demonopolizacyjnych. Fakt ten powoduje, że nie działają prawidłowo mechanizmy rynkowe. Jeden czy dwóch monopolistów może zabić rynek. Telekomunikacja w Polsce ma teraz podobny wygląd do rynku telekomunikacyjnego w USA sprzed dziesięciu lat, kiedy klient płacił jednego dolara za minutę rozmowy z Polską. Dziś to połączenie kosztuje... mniej niż 3 centy! Polska powinna odważnie postawić na demonopolizację tego rynku.
• Jaka jest przyszłość telefonii międzynarodowej? Czy jest to telefonia komórkowa, czy Internet?
- Fachowcy od prognoz w naszej branży przewidują, że najprawdopodobniej będzie to kombinacja komórki z Internetem. Telefon będzie automatycznie wykrywał, czy może połączyć się przez Internet za pomocą, na przykład, sieci WiMax czy też połączenie musi być wykonane przy użyciu sieci komórkowej. Korzystne dla Polski jest, że technologicznie Europa jest dużo bardziej rozwinięta niż USA.
Telekonkurs "Dziennika Wschodniego” i WDT
1. Kto opatentował wynalazek telefonu?
a) Meucci
b) Bell
c) Reis
2. Nad jaką rzeką leży Nowy Jork?
a) Missisippi
b) Potomak
c) Hudson
3. Nad jakim jeziorem leży Chicago?
a) Ontario
b) Michigan
c) Erie