Złożyli u burmistrza raport oddziaływania na środowisko, a radni uchwalili miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli tylko otrzymają dotację i pozwolenie na budowę, przy ul. Gródeckiej ruszy budowa nowoczesnego zakładu utylizacji odpadów oraz osadów ściekowych.
Końcowym efektem procesu technologicznego będzie jednak energia cieplna i elektryczna. Budowa zakładu na powierzchni 4 ha – między miejskim wysypiskiem śmieci a oczyszczalnią ścieków przy ulicy Gródeckiej – ma kosztować ponad 100 mln złotych.
Inwestor, którym jest firma Gramen, liczy na prawie 42 mln złotych dotacji z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
– Złożyliśmy wszystkie niezbędne dokumenty i do końca czerwca powinniśmy podpisać umowę z PARP – mówi Mirosław Szczepanik, prezes firmy Gramen, która ma zajmować się utylizacją i mineralizacją odpadów w oparciu o technologię stosowaną głównie w Wielkiej Brytanii i Irlandii.
Na ostatniej sesji radni uchwalili miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego miasta Hrubieszowa – Gródecka Północ.
– Taka uchwała była potrzebna po to, by inwestor po załatwieniu wszystkich formalności mógł z marszu składać wniosek o pozwolenie na budowę – wyjaśnia wiceburmistrz Bartkowiak.
Prezes Szczepanik liczy a to, że budowa ruszy najpóźniej we wrześniu, a mieszkańcy ul. Gródeckiej, że firma wywiąże się ze składanych deklaracji.
– Zanim zakład zostanie wybudowany z obu stron ulicy ma się pojawić nowy chodnik, a droga powinna być przebudowana, bo tu ciężki sprzęt będzie kursować – podnosi Józef Pilarczyk, przewodniczący Zarządu Osiedla Podgórze.
Dodaje, że natężenie ruchu będzie wzrastać, bo w niedalekim Gródku planowana jest budowa przejścia granicznego.
A co, jeśli spółka będzie się ociągać z przebudową ulicy i chodników? – Nie wpuścimy sprzętu na teren budowy – zapewnia Pilarczyk. – Staniemy na drodze i nie przepuścimy ani jednej wywrotki.
Prezes Gramenu uspokaja. – Na pewno wywiążemy się ze składanych deklaracji – zapewnia Szczepanik.
Firma deklaruje zatrudnienie ponad 30 osób. Na dzień dobry zakład ma przerabiać około 40 tys. ton odpadów rocznie.