Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

27 lipca 2015 r.
6:36

Chcą stworzyć mapę występowania barszczu Sosnowskiego

 (fot. UM Zamość)
(fot. UM Zamość)

Bardzo dokładną mapę występowania barszczu Sosnowskiego chce stworzyć Instytut Geodezji i Kartografii. Dzięki niej gminom ma być łatwiej walczyć z tą groźną rośliną.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dorastający nawet do 3 metrów barszcz Sosnowskiego rośnie najczęściej na nieużytkach rolnych. Porasta miedze, łąki, rowy, brzegi rzek, pobocza dróg. Kontakt z rośliną może prowadzić do groźnych poparzeń, zapalenia skóry, spojówek, a nawet śmierci. Ziele jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i alergików, a zarazem niezwykle trudne do usunięcia.

– Całkowite pozbycie się jej może zająć nawet kilka lat – przyznaje prof. dr hab. Katarzyna Dąbrowska-Zielińska, szefowa Centrum Teledetekcji Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie. – Należy jednak pamiętać, że walka z barszczem może też nigdy nie przynieść oczekiwanego efektu jeśli zostanie przeprowadzona w sposób niewłaściwy. Przykładowo pracownicy gminy usuwają fachowo barszcz rosnący na jednej z gminnych posesji. Rok później pojawiają się tam jednak kolejne rośliny, bo trafiły w to miejsce nasiona z roślin niewłaściwie usuniętych kilka kilometrów dalej na działce prywatnej. To może przypominać walkę z wiatrakami.

Dlatego Centrum Teledetekcji chce pomóc gminom w walce z niechcianym i niebezpiecznym chwastem tworząc mapę, na której ukazane zostaną wszystkie rośliny. W jaki sposób powstanie mapa? Nisko nad ziemią latać ma samolot wyposażony w kamerę filmującą w paśmie widzialnym i podczerwonym. Na podstawie wykonanych zdjęć stworzona zostanie mapa poszczególnych gmin.

– A mam nadzieję, że i całej Polski – nie ukrywa Katarzyna Dąbrowska-Zielińska. – Będzie to mapa niezwykle dokładna i pokazująca nie tylko duże skupiska roślin, ale i poszczególne egzemplarze. Dzięki temu poznamy rzeczywistą skalę zagrożenia, a samorządy będą mogły podjąć zdecydowane kroki w walce z barszczem Sosnowskiego.

Centrum Teledetekcji na razie nie jest w stanie oszacować, ile będzie kosztowało przygotowanie mapy. Wiadomo jedynie, że cena będzie tym niższa im więcej sąsiadujących ze sobą gmin poprosi o jej wykonanie.

– Na razie rozsyłamy oferty i prosimy gminy o wstępne deklaracje – mówi prof. Dąbrowska-Zielińska. – Nie spodziewaliśmy się tak dużego odzewu. Największe zainteresowanie nasza oferta wzbudziła w woj. lubelskim i śląskim. Mapę zamówić chce już na pewno starostwo w Zamościu, a z rozmów telefonicznych z innymi gminami woj. lubelskiego wiem, że już wysłały do nas wstępne deklaracje w tej sprawie. Ile ich będzie dokładnie, dowiemy się za kilka tygodni.

Na razie wstępnie zainteresowane pomysłem wykonania mapy są gminy Nielisz, Wisznice i Ostrówek. – Taka mapa jest potrzebna, bo barszcz jest niebezpieczny. Na naszym terenie nie ma go jednak dużo. W tym roku usunęliśmy tylko barszcz rosnący na jednym nieużytku rolnym. Dlatego, czy skorzystamy z oferty zależy w dużej mierze od tego, ile będziemy musieli za wykonanie mapy zapłacić – przyznaje Robert Wlazło, z Urzędu Gminy Wysokie.

Ta mapa ostatni raz była aktualizowana w 2013 r. (źródło: Pracownia Stosowanej Ekologii Roślin w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie)

Mapę występowania barszczu Sosnowskiego i barszczu olbrzymiego już od 12 lat przygotowuje Pracownia Stosowanej Ekologii Roślin w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Mapa jest uzupełniana na podstawie informacji otrzymywanych od przedstawicieli gmin i właścicieli terenów, na których rośnie barszcz, organizacji ekologicznych oraz szkół i przedszkoli. Ostatni raz mapa była aktualizowana w 2013 r.

– W tej chwili otrzymujemy bardzo wiele kolejnych zgłoszeń i zaraz po wakacjach będziemy ją znowu aktualizować – mówi Izabela Sachajdakiewicz z PSER. – Nasza mapa ma charakter informacyjny. Pokazuje, że barszcz nie jest problemem lokalnym tylko ogólnopolskim. Mapa przygotowana na podstawie zdjęć lotniczych będzie miała za to dokładny charakter inwentaryzacyjny i będzie mogła służyć poszczególnym gminom do podjęcia zdecydowanej i skutecznej walki z tym chwastem.

Pozostałe informacje

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

Piłkarze Motoru w dwóch wiosennych kolejkach zapisali na swoim koncie tylko punkt. Ostatnio przegrali w Kielcach 0:1

Motor kontra Jagiellonia. Beniaminek sprawdzi formę mistrza

Po meczach z rywalami znajdującymi się w strefie spadkowej czas na zupełnie inne spotkanie. W niedzielę o godz. 17.30 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3.

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
zdjęcia, wideo
galeria
film

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach

Tuż przed feriami, w sobotę, 15 lutego, w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej bawili się uczniowie ostatnich klas II LO. Były piosenki, kwiaty, polonez, walc oraz parodiowanie wychowawców.

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie
ZDJĘCIA / WIDEO
galeria
film

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie

Uczniowie z XXX Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie bawili się do białego rana na swojej studniówce.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium