Muzeum na dobry początek. Stąd już prosta droga do parku, gdzie będzie można oglądać nie tylko tropy, ale i rekonstrukcje dinozaurów, zarówno tych z Roztocza, jak i ich kuzynów z całego świata.
Pierwszy skamieniały trop Gierliński znalazł w zeszłym roku. Półmetrowy ślad na skale wapiennej pozostawił duży czworonożny roślinożerca należący do dziesięciometrowych dinozaurów kaczodziobych, czyli rodziny hadrozaurów.
To było ważne odkrycie dla polskiej paleontologii, wyznaczające nowe kierunki poszukiwań i badań. Na ich efekty nie trzeba było długo czekać. W tym roku i w tym samym miejscu znaleziono kolejny skamieniały ślad. - Trop pozostawił dwunożny dinozaur mięsożerny z nadrodziny tyranozaurów, który podążał za hadrozaurami - tłumaczy Gierliński.
Właśnie tam można oglądać roztoczańskie tropy hadrozaura i gorgozaura. - Mogliśmy je zabrać, ale to byłaby wielka strata dla tej okolicy - uważa dr Izabela Ploch, zastępca kierownika Muzeum Geologicznego PIG w Warszawie, która wraz z Gierlińskim prowadziła w środę kolejne badania na Roztoczu.
- Guciów to właściwe miejsce - dodaje dr Gierliński. - Chcemy, aby wszedł w skład Środkowoeuropejskiego Dinoparku. W planach jest stworzenie ścieżki transeuropejskiej, wiążącej wszystkie ślady dinozaurów od Portugalii po Guciów i od Włoch po Szwecję. To będzie takie dinozaurowe safari po Europie.
W Polsce pierwszy park jurajski otwarto dwa lata temu w świętokrzyskim Bałtowie. - To był strzał w dziesiątkę - mówi Halina Kisiel, wiceprezes Stowarzyszenia Delta z Ostrowca Świętokrzyskiego, które jest właścicielem Bałtowskiego Parku Jurajskiego. - W sezonie odwiedza nas do 200 tys. osób.
Malutki Bałtów stał się prawdziwą atrakcją Gór Świętokrzyskich. Tłoczno zrobiło się w sklepach i restauracjach, świetnie zarabiają właściciele gospodarstw agroturystycznych. W Guciowie może być podobnie, choć zmienią się proporcje. - To ma być centrum edukacyjne, a nie gigantyczny plac zabaw - wyjaśnia Gierliński. - Na początek w budynku byłej szkoły podstawowej chcemy stworzyć muzeum paleontologiczno-archeologiczne.