Mieszkańcy Zamościa chcą asfaltować, wykładać kostką i wytyczać miejsca parkingowe. Są wyniki budżetu obywatelskiego 2020. Ta edycja jest inna. Pierwszy raz oprócz projektów osiedlowych był wybierany ogólnomiejski.
Do budżetu obywatelskiego na 2020 rok zgłoszono 37 projektów osiedlowych. Głównie dotyczyły budowy dróg, parkingów i placów zabaw dla dzieci. Sporo pomysłów to kontynuacja już realizowanych. Ale w tym roku nabór na pomysły jak wydać obywatelskie 2,3 miliona złotych był inny niż poprzednio. Oprócz projektów osiedlowych (po 100 tysięcy) urzędnicy czekali na projekty dotyczące całego miasta. Na realizację autor miał 700 tysięcy. Pojawiły się więc propozycje budowy dwóch kładek dla pieszych, systemu ścieżek rowerowych dookoła Zamościa, organizacja terenów rekreacyjnych i boisk.
Po podliczeniu głosów okazało się, że wybranym projektem ogólnomiejskim jest „Mini rondo na skrzyżowaniu ulic: Sienkiewicza, Żdanowska, Krysińskiego”.
– Problem z bezpieczeństwem na skrzyżowaniu koło Szkoły Podstawowej nr 7 jest od wielu lat. Z roku na rok jest coraz większy ruch, robią się korki. Trudno przejechać ul. Sienkiewicza i skręcić na skrzyżowaniu w lewo. Rozmawiałam z wieloma osobami, które znają się na organizacji ruchu drogowego. Jestem kierowcą ale to nie to samo. To oni byli zdania, że małe rondo będzie lepszym rozwiązaniem niż sygnalizacja. Rondo zwiększy bezpieczeństwo pieszych przy zachowaniu płynności ruchu. Będzie on spowolniony ale nikt nie będzie stał w korkach – mówi Teresa Sołowiej, autorka zwycięskiego projektu ogólnomiejskiego. – Napisałam go jako mieszkanka Zamościa, mieszkanka osiedla. Pomysł uzgodniony był z przedstawicielami zarządu osiedla Promyk. Projekt promowałam na FB osiedla i na swoim prywatnym profilu. Rozwieszałam plakaty, rozmawiałam z ludźmi. Bardzo dużo w propagowaniu ronda zrobiła szkoła. Uczniowie nakręcili filmik, dyrekcja apelowała o oddawanie głosów. Chodziło o poprawę bezpieczeństwa dzieci – dodaje Teresa Sołowiej i wspomina, że jej syn, który dziś jest już dorosły, jako dziecko wpadł pod samochód właśnie na tym skrzyżowaniu. Wtedy jeszcze rósł tam żywopłot, który ograniczał widoczność.
Autorka projektu, który wygrał 516 głosami jest już na emeryturze. Całe życie zawodowe związana była z oświatą, jest rusycystką i polonistką. Teraz działa w zarządzie osiedla Promyk - od marca jest przewodniczącą; jest też tłumaczem przysięgłym z języka rosyjskiego.
W budżecie obywatelskim startował jeszcze jej „osiedlowy” projekt. Chciała wybudować przy „siódemce” zatoczkę „Pocałuj i jedź” w której rodzice mogli by się zatrzymywać przywożąc dzieci. Jednak obywatele wybrali dla osiedla Promyk budowę 20 miejsc parkingowych przy ul. Grunwaldzkiej.
– Dobrze, że mieszkańcy tak chcą wydawać pieniądze z budżetu. Oni znają najpilniejsze potrzeby. Na wniosek dyrekcji szkoły już ograniczaliśmy prędkość w tym miejscu, są znaki „Stop”. Kierowcy tędy skracają sobie drogę by ominąć ul. Partyzantów. Myśleliśmy o rondzie w tym miejscu – mówi Marcin Nowak, dyrektor Zarządu Dróg Grodzkich w Zamościu.
Urzędnicy, którzy szukali pieniędzy na tą inwestycję są zadowoleni, że „znalazły się” w budżecie obywatelskim. Jest już nawet koncepcja ronda, bo chodziło o sprawdzenie czy ono się tu da zbudować biorąc pod uwagę ruch komunikacji miejskiej i ciężarowych samochodów. – Dzięki wynikom głosowania wszystko przyspieszy i w przyszłym roku inwestycja powinna być gotowa – dodaje dyrektor.
Co będzie na osiedlach
Planty: remont parkingu i drogi do ul. Peowiaków 68, 70, 72, 74 oraz Przedszkola Miejskiego nr 5 * Orzeszkowej-Reymonta: remont części ulicy Wąskiej i wykonanie zatoki parkingowej w rejonie Przedszkola Miejskiego nr 13 * Powiatowa: remont ulic Bukowej i Cisowej * Partyzantów: przebudowa ul. Szymonowica * Zamczysko: remont nawierzchni ulicy Klonowicza * Majdan: kontynuacja przebudowy ul. Majdan * Rataja: dokończenie utwardzenia i budowy ulicy Nasiennej * Słoneczny stok: poprawa bezpieczeństwa ruchu pieszych - budowa chodnika od ul. Polna 11 do ul Hrubieszowska 20 * Nowe Miasto: kontynuacja remontu ulicy Poprzecznej * Karolówka: parking przy Szkole Podstawowej nr 8 * Zamoyskiego: plac zabaw dla dzieci * Janowice: remont chodnika ulicy Janowickiej * Św. Piątka: budowa ulicy Jordana * Stare Miasto: remont nawierzchni ul. Podleśnej (od ul. Królowej Jadwigi do Związkowej) * Kilińskiego: remont drogi osiedlowej Kilińskiego – Kamienna.