Planują zaadaptować kaplicę pogrzebową przy kościele Ducha Świętego: pomalować ściany, wymienić podłogę i wybudować ołtarz, gdzie w centralnym miejscu pojawi się obraz ich patrona. Myśliwi zawiązali właśnie Komitet Budowy Kaplicy Świętego Huberta w Hrubieszowie.
Projekt kaplicy przygotował Jerzy Garbacz, tomaszowski artysta i myśliwy, nad obróbka drewna ma czuwać hrubieszowski stolarz i... myśliwy Władysław Rataj.
Łowczy chcą się modlić w miejscu dotychczasowej kaplicy pogrzebowej przy kościele na ul. Nowej.
– Całość przedsięwzięcia ma kosztować około 85 tys. złotych – opowiada Antoniuk. – W większości pieniądze zostaną przeznaczone na zakup, transport i obróbkę drewna oraz pracę stolarskie, a także namalowanie obrazu z wizerunkiem naszego patrona.
Pomysłodawcy liczą na zmniejszenie kosztów, dlatego już wystąpili do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie oraz nadleśnictw w Mirczu i Strzelcach o nieodpłatne przekazanie budulca, czyli przede wszystkim drewna sosnowego.
Zwrócili się też o wsparcie do samorządów powiatu hrubieszowskiego oraz zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Zamościu.
– Może uda się nas zwolnić z części odprowadzanych składek do PZŁ? – zastanawia się Antoniuk. – Należy pamiętać również o przewidywanych pracach murarsko-tynkarskich oraz elektrycznych wewnątrz kaplicy, które także można wykonać nieodpłatnie lub za częściową odpłatnością.
Samorządowcom spodobał się pomysł. – Ale na razie nie mamy środków na ten cel – rozkłada ręce Marek Watras, sekretarz miasta Hrubieszowa, a przy okazji myśliwy i były prezes Koła Łowieckiego "Bażant”.
Na terenie diecezji zamojsko-lubaczowskiej budowane są dwa kościoły parafialne w Biłgoraju (pw. Chrystusa Króla i Bł. Ojca Świętego Jana Pawła II, czyli centrum papieskie), dwa w Zamościu (pw. Świętej Bożej Opatrzności na Karolówce i św. Brata Alberta), a także w Wólce Panieńskiej i Tomaszowie Lubelskiem.
W Wieprzowie, na terenie tomaszowskiej parafii pw. Zwiastowania NMP, wznoszona jest obecnie kaplica.
– Z inicjatywą budowy występują wierni i kapłani – mówi ks. prałat Adam Firosz, kanclerz zamojskiej kurii biskupiej. – Zgodę wydaje biskup po wcześniejszym zatwierdzeniu pomysłu przez diecezjalną Komisję Artystyczno-Budowlaną.