Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

2 września 2003 r.
17:10
Edytuj ten wpis

Niektóre samorządy na Zamojszczyźnie po sezonie wakacyjnym decydują się na skracanie czasu pracy latarni

Od pewnego czasu jedną z atrakcji dla turystów odwiedzających Zwierzyniec jest wykonana z papierowych kartonów egipska piramida. Od początku września na przyjezdnych czekają także egipskie ciemności.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Szłam ulicą w centrum miasta do wynajętej kwatery jeszcze dobry kilometr, a tu nagle zgasły wszystkie latarnie w mieście. Patrzę na zegarek: północ. Serce podeszło mi do gardła, bo myślałam, że nie trafię z powrotem – opowiedziała nam Jolanta Zielińska z Warszawy, która spędzała urlop w Zwierzyńcu.
Wydarzenie to nie było wynikiem awarii sieci energetycznych podobnej do tej, jaka nie dawno sparaliżowała Stany Zjednoczone. Wrześniowe gaszenie światła odbywa się pod pełną kontrolą miejscowych władz. – Uliczne latarnie świecą całą dobę w okresie letnim. Po sezonie większość z nich jest gaszona na noc. Dzięki temu możemy oszczędzić nawet do połowy środków przeznaczonych na oświetlenie ulic – wyjaśnia Ryszard Sagan, kierownik Referatu Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Zwierzyniec.

Nie tylko w Zwierzyńcu

Okazuje się, że w niektórych miejscowościach na Zamojszczyźnie światło gaśnie jeszcze wcześniej. – Latarnie gasną o godzinie 23. Wyjątkiem jest oświetlenie rynku, główne skrzyżowanie w mieście i pewne odcinki ulic od niego odchodzące. W sumie gasimy połowę latarni – mówi Antoni Wach, inspektor ds. działalności gospodarczej Urzędu Miasta i Gminy Frampol.
Według urzędników z tamtejszego magistratu udaje się dzięki temu oszczędzić około 10 tys. zł miesięcznie. Jeszcze więcej może zaoszczędzić większy dwa razy Szczebrzeszyn, gdzie całą noc oświetlona jest tylko ulica Zamojska, która jest częścią drogi krajowej. – Generalnie światło gaszone jest o północy, ale są uliczki gdzie latarnie gasną godzinę wcześniej – wyjaśnia Stanisław Kaziród z Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Szczebrzeszyn.

Bać się czy nie?

Mieszkańcy małych miejscowości na Zamojszczyźnie zdążyli się już przyzwyczaić do ciemności. – Latarnie są gaszone odkąd pamiętam, dlatego dla mnie to nic nadzwyczajnego. Poza tym mieszkam w dosyć spokojnej okolicy, więc osobiście mi to nie przeszkadza – mówi Monika Niewiadomska-Wróblewska ze Szczebrzeszyna.
Jednak nie wszystkim się to podoba. – W tamtym roku wracałam z imprezy półmetkowej. Była druga albo trzecia w nocy. Do dzisiaj pamiętam, że miałam duszę na ramieniu, więc na pewno byłoby lepiej, gdyby latarnie się świeciły – opowiada Nina Dobrowolska, uczennica Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Zwierzyńcu.
Czy w Zwierzyńcu po zmroku jest rzeczywiście niebezpiecznie. – Brak oświetlenia na pewno nie ułatwia nam pracy. Ale zagrożenie napadami rozbojami w miejscowościach takich jak Szczebrzeszyn czy Zwierzyniec nie jest duże – uspokaja pod insp. Piotr Gontarz, komendant Komisariatu Policji w Szczebrzeszynie. – Z drugiej strony jest spory problem z incydentami typu dewastacja mienia czy nawet włamania. Większość tego typu zdarzeń ma miejsce właśnie po wygaszeniu latarni. Kilka lat temu na moją prośbę burmistrz Zwierzyńca przesunął gaszenie światła na godzinę pierwszą i zanotowaliśmy pewną poprawę sytuacji pod tym względem – dodaje Gontarz.

Zamość też ściemnia

Większe miasta nie mogą sobie pozwolić na gaszenie latarni po zmroku ze względu na zagrożenie przestępczością i bezpieczeństwo ruchu drogowego. W Zamościu rozważane jest jednak wprowadzenie pewnych oszczędności. – W tamtym roku wyłączaliśmy część oświetlenia przy niektórych mało uczęszczanych chodnikach, w sumie około 700 żarówek. W ciągu miesiąca oszczędziliśmy ponad 3 tys. zł. Być może w tym roku zastosujemy to na szerszą skalę, ale to zależy od sytuacji finansowej – zastrzega Roman Kozak, dyrektor Wydziału Gospodarki Mieszkaniowej, Ochrony Środowiska i Infrastruktury Komunalnej Urzędu Miasta Zamość.

Artur Sternik, rzecznik prasowy ZKE

Optymalny okres oświetlenia ulic to czas od zmierzchu do świtu. Latarnie pracują wtedy w skali roku średnio 10,5 godziny dziennie. Większe miasta stosują tę zasadę i mają właśnie taką średnią, Jednak mniejsze miejscowości, a zwłaszcza gminy wiejskie, wprowadzają różnego rodzaju oszczędności skracając czas pracy latarni. Jest to zresztą zrozumiałe bo oświetlenie w środku nocy nie wszędzie jest potrzebne. Zatem w niektórych gminach średni czas oświetlenia ulic wynosi nawet 2,1 godziny w skali roku. Średni czas dla całego Rejonu Energetycznego Zamość to około 5 godzin.

Pozostałe informacje

Bezbarwny mecz w Łęcznej. Górnik nie znalazł recepty na Kotwicę Kołobrzeg

Bezbarwny mecz w Łęcznej. Górnik nie znalazł recepty na Kotwicę Kołobrzeg

Po dwóch wygranych z rzędu z zespołami z czołówki kibice Górnika Łęczna liczyli, że ich ulubieńcy kolejny raz zapunktują za pełną pulę. Niestety zielono-czarni we wtorek dość mocno rozczarowali i zaledwie zremisowali z walczącą o utrzymanie Kotwicą Kołobrzeg

Kolarze Monogo Lubelskie Perła Polski w Turcji finiszowali w drugiej dziesiątce

Kolarze Monogo Lubelskie Perła Polski startowali w Turcji

Tureckie Grand Prix Syedra Ancient City nie będzie najmilej wspominany przez kolarzy Monogo Lubelskie Perła Polski. Trasa była bardzo ciekawa i zawierała aż 8 ostrych podjazdów, finisz zresztą też kończył się na trasie wiodącej pod górę.

Wojciech Matysek (w białej koszulce) to jedna z gwiazd LNBA

Patobasket oraz Matematyka zmierzą się w finałowej serii

To była pasjonująca niedziela w rozgrywkach LNBA. W hali sportowej I liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbyły się tylko trzy mecze, ale ich stawka była olbrzymia.

Posypią się mandaty? Policja zapowiada wzmożone kontrole
UWAGA!

Posypią się mandaty? Policja zapowiada wzmożone kontrole

Gdzie będą te kontrole? Wszędzie. Kiedy? W środę, 9 kwietnia. W działaniach wezmą udział również policyjne grupy Speed.

Wieczór z reggae. Vavamuffin powraca do Lublina
koncert
10 kwietnia 2025, 19:00
film

Wieczór z reggae. Vavamuffin powraca do Lublina

Wesoła reggae ferajna z miasta Warszawy, czyli Vavamuffin w najbliższy czwartek przyjedzie do Lublina z najnowszym materiałem. Będzie nawijka Pablopavo, będzie melodyjnie i dancehallowo, tak więc będzie do czego potupać nóżką.

Minęło 20 lat od pogrzebu Jana Pawła II
foto
galeria

Minęło 20 lat od pogrzebu Jana Pawła II

8 kwietnia 2005 roku (20 lat temu) w Rzymie odbyły się uroczystości pogrzebowe ukochanego Papieża Polaka Jana Pawła II. Było to jedno z największych zgromadzeń chrześcijan w historii świata. Na ceremonię przybyło ok. 2-4 milionów ludzi (niektóre źródła mówiły o około 5 milionach pielgrzymów) z całego świata, w tym wiele osób z Lublina. Jednym ze świadków tego wydarzenia był fotoreporter „Dziennika Wschodniego” Maciej Kaczanowski, którego zdjęcia publikujemy.

Cwiczenia Wiosenny Kryzys 25

Wiosenny Kryzys: wspólne ćwiczenia terytorialsów i strażaków

Wszystko wszędzie naraz: dywersja, pożary, wypadki i poszukiwanie osób zaginionych. Taki był scenariusz ćwiczeń Wiosenny Kryzys 25, jakie dęblińscy Terytorialsi przeprowadzili wspólnie z jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych.

Noc Kultury:  O.S.T.R. już czeka. Kto jeszcze wystąpi na scenie rapu?

Noc Kultury: O.S.T.R. już czeka. Kto jeszcze wystąpi na scenie rapu?

15 młodych raperów walczy o występ na scenie rapu podczas Nocy Kultury, gdzie gwiazdą wieczoru będzie O.S.T.R. Na przesłuchania w Teatrze Starym w Lublinie wstęp wolny.

Miliarderzy popierający Trumpa zaczynają krytykować jego poczynania

Miliarderzy popierający Trumpa zaczynają krytykować jego poczynania

„Pęknięcia w obozie cheerleaderów Trumpa”. Po wielkim zamieszaniu na rynkach kapitałowych, miliarderzy popierający Donalda Trumpa zaczynają krytykować jego politykę handlową – pisze „Washington Post”. I ostrzega, że prezydent USA doprowadzi do zamrożenia amerykańskiej gospodarki.

Stado żubrów w Lasach Janowskich wkrótce może się powiększyć

Stado żubrów w Lasach Janowskich wkrótce może się powiększyć

W zeszłym roku pojawiły się dwa byczki i jedna jałówka. Teraz stado żubrów żyjących na wolności od 2021 roku w Lasach Janowskich liczy 14 zwierząt. W najbliższych miesiącach leśnicy spodziewają się kolejnych dwóch, trzech wycieleń.

Kto wypełni puste miejsce po przewodniczącej Rady Miasta Chełm?

Po odwołaniu Doroty Rybaczuk: Kto będzie nowym przewodniczącym Rady Miasta?

Ostatnia sesja Rady Miasta Chełm przejdzie do historii jako jedna z najbardziej burzliwych. Choć początkowo miała dotyczyć przyszłości lokalnych szkół i przedszkoli, to niespodziewane wydarzenia związane z odwołaniem Doroty Rybaczuk z funkcji przewodniczącej zdominowały obrady. Decyzja ta może mieć daleko idące konsekwencje dla politycznego układu sił w mieście.

Motor Lublin - Lech Poznań. Napewno będą emocje. I dodatkowe autobusy

Motor Lublin - Lech Poznań. Napewno będą emocje. I dodatkowe autobusy

W niedzielę palmową na Arenie Motor Lublin piłkarze z Lublina zmierzą się z Lechem Poznań. Kibice po meczu będą mogli skorzystać z większej ilości kursów autobusów.

5000 złotych za pomysł dla szkoły. Wracają Szkolne Budżety Obywatelskie

5000 złotych za pomysł dla szkoły. Wracają Szkolne Budżety Obywatelskie

Uczniowie z Lublina znów mogą zmieniać swoje szkolne otoczenie dzięki Szkolnym Budżetom Obywatelskim. Nabór do konkursu „Rozwój partycypacji uczniowskiej w Lublinie” juz trwa.

Radny Marek Woch (PiS) uważa, że urzędnicy podlegający Teresie Gutowskiej (PO) popełnili błąd i złamali kodeks wyborczy. Starosta puławska z taką oceną się nie zgadza
polityka

Agitacja za Trzaskowskim w urzędzie? Starosta przekonuje, że prawa nie złamano

Wysyłanie drogą urzędową kierowanych do radnych rady powiatu puławskiego ulotek wyborczych Rafała Trzaskowskiego zostało uznane przez starostę puławską Teresę Gutowską za zgodne z prawem. Tym samym komisarz wyborczy nie zostanie o tym fakcie poinformowany.

Dom aukcyjny sprzedaje ponad 70 dzieł sztuki w pałacu Potockich. Ceny: od tysiąca złotych
galeria

Dom aukcyjny sprzedaje ponad 70 dzieł sztuki w pałacu Potockich. Ceny: od tysiąca złotych

W radzyńskim pałacu Potockich odbędzie się aukcja warszawskiego domu aukcyjnego Art in House. Do licytacji będzie 75 przedmiotów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium