- Dyrektor naszej szkoły pojechała w zeszłym roku do Egiptu na urlop. Pomysł przyszedł chyba wtedy, jak pokazywała mi zdjęcia - wspomina Jacek Szuty, nauczyciel matematyki oraz inicjator przedsięwzięcia. - Od dawna szukałem pomysłu, jak urozmaicić naukę matematyki, która jest sucha i formalna. Piramida idealnie się do tego nadaje, doskonale pobudza wyobraźnię.
Choć pomysł pojawił się na początku roku, wprowadzenie go w czyn nie było proste. Nauczycielowi pomagało dwóch komputerowych maniaków, uczniów I klasy LO. - Na początku trzeba było dobrać odpowiednią skalę i opracować metodę konstrukcji. Później zaczęło się siedzenie przy komputerze i liczenie parametrów brył, z których piramida powstanie - mówi Piotr Kurzawski, współkonstruktor budowli.
W marcu było już wiadomo, że piramida w skali 1:50 będzie miała blisko 3 metry wysokości i zbudowana zostanie z 23 warstw tekturowych pudełek. - Powstał wtedy problem, skąd wziąć tyle tektury. Na szczęście jeden z naszych absolwentów jest producentem opakowań. Dwie furgonetki tektury warte 3 tys. zł sprezentował nam za darmo - wspomina J. Szuty.
Przed feriami wielkanocnymi uczniowie otrzymali zadanie domowe. Każdy dostał partię tektury i musiał wykonać około dwudziestu klocków według podanych wymiarów. - Akurat klejenie nie było specjalnie trudne, mi zajęło parę godzin. Gorzej było to wszystko przynieść, bo kiedy zebrać 20 elementów do kupy, to wychodzi pakunek wielki jak snopek siana. W środę po feriach wielkanocnych w całym Zwierzyńcu było masę pudeł i od razu wiadomo było, kto z jakiej szkoły - śmieje się Kostek Dolata.
Wreszcie można było przystąpić do budowy, która też nie obyła się bez problemów. - Po postawieniu kilkunastu warstw nie można było sięgnąć wyżej. Na szczęście jeden z profesorów wpadł na pomysł, aby związać do kupy cztery drabiny - wyjaśnia P. Kurzawski.
Za tydzień cała zabawa będzie powtórzona w bardziej uroczystej oprawie. - Budowniczowie będą ubrani w stroje z epoki faraonów. Za kapłanów przebiorą się także niektórzy nauczyciele. Będą jeszcze slajdy na dużym ekranie i muzyka egipska - zapowiada J. Szuty. Do Zwierzyńca przyjadą przedstawiciele Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych z Katowic. Budowla ma być wpisana do rejestru "Polskie Rekordy i Osobliwości 2004”. Jest to pierwszy etap wpisywania do Księgi rekordów Guinnessa. •
Piramida Roztoczańska a Cheopsa
1012 graniastosłupów trójkątnych, 88 ostrosłupów czworokątnych i jednego ostrosłupa prawidłowego czworokątnego. Szerokość u podstawy 4,6 m, wysokość 2,92 m. Z kolei Piramida Cheopsa, zwana inaczej Wielką Piramidą, jest jedn<00E0> z trzech największych piramid egipskich. Zbudowana została jako grobowiec ok. 2575 p.n.e. na rozkaz Cheopsa, faraona IV dynastii. Piramida pierwotnie miała wysokość 146 m (dziś 137 m), a długość boków u podstawy wynosiła 230 m (dziś 227 m). Materiał, z jakiego wykonano tę największą budowlę ludzkości, pochodził z kamieniołomu Mokattam (obecnie dzielnica Kairu) .