Polscy i amerykańscy studenci wezmą udział w warsztatach malarskich.
– Przez cały czas trwania warsztatów w Szczebrzeszynie będzie można przychodzić i przyglądać się pracom rekonstrukcyjnym – informuje Nitzan Reisner, kierowniczka komunikacji bieżącej w powstającym Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.
Zrekonstruowany, niemal naturalnej wielkości, ręcznie wykonany dach, będzie eksponowany jako jedna z atrakcji galerii "Miasteczko” w Muzeum Historii Żydów Polskich.
– Dach prawie oryginalnej wielkości został zbudowany w Sanoku, tradycyjną metodą i składa się z 8 paneli – wyjaśnia Sławomir Kalita, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Szczebrzeszynie. – Właśnie do synagogi w Szczebrzeszynie przywiezione zostały dwa panele, przy których będą pracować młodzi ludzie pod kierunkiem mistrzów. To przedsięwzięcie szczególnie ważne dla naszego miasta, gdzie przetrwała pamięć o jego wielokulturowej przeszłości.
Wprawdzie synagoga została spalona, jednak zachowały się fotografie wnętrza, które służą za podstawę rekonstrukcji. Wiadomo zatem, że dach synagogi pokryty był rysunkami zwierząt, kwiatów i tekstami.
– Polichromie w synagodze w Gwoźdźcu były wyjątkowo piękne – dodaje Nitzan Reisner. – Będziemy je rekonstruować tradycyjnymi metodami, z użyciem farb robionych na miejscu z pigmentów naturalnych, mieszanych np. z tłuszczem zwierzęcym.
Warsztaty odbywają się w 5 miastach Polski. Były już m.in. w Kazimierzu Dolnym. – Jeden z paneli rekonstruowano w kazimierskiej synagodze na przełomie czerwca i lipca – mówi Monika Dudzińska dyrektor Kazimierskiego Domu Kultury. – Zainteresowanie ze strony turystów i mieszkańców było duże.
Realizatorem projektu "Gwoździec Re!konstrukcja” są Muzeum Historii Żydów Polskich, Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny oraz Handshouse Studio.