Zamość najprawdopodobniej zgarnie w tym roku większość unijnej kasy na kulturę, turystykę i inwestycje sportowe w naszym regionie. Lublin został daleko w tyle.
Instytucje z naszego regionu złożyły 19 wniosków o dofinansowanie projektów kulturalnych, sportowych i turystycznych. Żeby zrealizować wszystkie, potrzeba ponad 160 milionów zł. Do podziału jest 36 mln. To starczy na dofinansowanie jedynie kilku najlepiej ocenionych projektów.
Gdyby pieniądze zostały rozdzielone zgodnie z rankingiem, do którego dotarł Dziennik Wschodni, to wystarczy na realizację jedynie trzech projektów. Dwa pierwsze miejsca na liście zajął Urząd Miasta w Zamościu, który stara się o pieniądze na renowację zabytkowych fortec. Na trzecim miejscu są trzy wnioski z identyczną liczbą punktów. To rewitalizacja parku Radziwiłłów w Białej Podlaskiej, konserwacja Zamku Lubelskiego i kolejny etap renowacji zamojskiej Starówki.
Kto ostatecznie dostanie pieniądze? O tym na początku maja zdecyduje Zarząd Województwa. Sugerując się głównie listą rankingową, którą sporządzili eksperci. – Teraz ranking zostanie oceniony przez Regionalny Komitet Sterujący, który może dokonać nieznacznych zmian na liście, ale nie musi – tłumaczy Krzysztof Hetman z Urzędu Marszałkowskiego. – Potem kolej na zarząd.
Trzy z pięciu najwyżej ocenionych wniosków złożył zamojski magistrat. – Widocznie przygotowaliśmy dobre projekty – cieszy się Marcin Grabski z Urzędu Miasta w Zamościu. – Jeśli się to potwierdzi, zakończymy renowację całego Starego Miasta.
Słabo w rankingu wypadł Lublin. Miasto może ewentualnie liczyć jedynie na pomoc w konserwacji Zamku. Wszystko wskazuje na to, że nie będzie unijnych pieniędzy na dokończenie budowy hali na Globusie. Nic też nie będzie z modernizacji miejskiego stadionu przy Alejach Zygmuntowskich. – Bez dotacji przebudowa stadionu nie będzie możliwa – przyznaje Stanisław Klepacz, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lublinie. – Ranking wskazuje na to, że będziemy musieli ubiegać się o pieniądze w przyszłym roku.
Wiele wskazuje też na to, że w tym roku nie uda się też dokończyć remontu klasztoru Dominikanów w Lublinie, ani zbudować pływalni w Janowie Lubelskim i Radzyniu Podlaskim, Domu Trzeciego Tysiąclecia w Zamościu, czy hal sportowych w Krasnymstawie i Biłgoraju.
Co eksperci m.in. brali pod uwagę
• czy realizacja projektu przyciągnie inwestorów
• czy wniosek dotyczy ważnego obiektu kulturalnego
• czy projekt jest związany z innymi finansowanymi z pieniędzy unijnych
• czy wnioskodawca jest w stanie go zrealizować
Najlepiej ocenione projekty (wartość w mln zł)
Miasto Zamość (renowacja obiektów fortecznych Starego Miasta – etap I) 11,0
Gmina Biała Podlaska (rewitalizacja parku Radziwiłłów) 10,0
Muzeum Lubelskie (ochrona i konserwacja Zamku Lubelskiego) 7,9
Miasto Zamość (rewitalizacja zabytkowego Starego Miasta – etap II) 8,1