Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

19 października 2022 r.
21:30

Długi szpitali marszałka rosną. Ale radni PiS nie chcą więcej pieniędzy na leczenie, odrzucili apel do rządu

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie ma 570 milionów złotych długu
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie ma 570 milionów złotych długu

Zadłużenie szpitali marszałkowskich drastycznie rośnie, ale marszałek nie kwapi się o apelowanie do premiera o zwiększenie finansowania publicznej ochrony zdrowia. Zabiegali o to radni opozycji, którzy sugerują, że władze województwa obawiają się krytykować rząd PiS.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Są takie momenty, że trzeba mieć jaja, trzeba się umieć postawić – apelował do rządzących województwem radny Krzysztof Komorski (PO). Na dzisiejszą sesję sejmiku województwa radni opozycji przygotowali apel, który miał zostać skierowany do premiera.

„Budżet NFZ, mimo zwiększania wycen poszczególnych zakresów świadczeń, nie pokrywa potrzeb świadczeniodawców. Apelujemy o decyzję, by środki z funduszu zapasowego NFZ w kwocie 16 miliardów złotych zostały przeznaczone na leczenie chorych oraz poprawę kondycji finansowej jednostek ochrony zdrowia. Widzimy to na przykładzie szpitali, dla których podmiotem tworzącym jest Samorząd Województwa Lubelskiego” – czytamy w projekcie apelu.

Od początku wiadomo było jednak, że apel ma nikłe szanse na poparcie w zdominowanym przez radnych PiS sejmiku.

– Wydaje mi się, że NFZ daje tyle pieniędzy ile może, bo trzeba komuś zabrać, żeby NFZ mógł dać, czyli podnieść składkę zdrowotną. Jak podniesie się składkę zdrowotną to oburzy się płacący tę składkę – mówił dziennikarzom jeszcze przed rozpoczęciem obrad Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Jego zdaniem sytuacja finansowa szpitali zmienia się na lepsze.

– W listopadzie miną dopiero cztery lata kiedy objęliśmy władzę. Chcę przypomnieć, że tak naprawdę złych dyrektorów zaczęliśmy zmieniać stopniowo. Bo wcześniej była w nich kadra zarządzająca z koalicji PO i PSL – powiedział Stawiarski.

Ale liczby mówią, że zadłużenie jednostek ochrony zdrowia należących do marszałka rośnie w galopującym tempie. Na koniec czerwca 2022 roku wynosiło już 1 miliard i 183 miliony złotych. Przez zaledwie pół roku wzrosło o 88 milionów złotych.

Przyczyny takiej sytuacji wszędzie są podobne: wypłaty wyższych wynagrodzeń dla pracowników, pandemia Covid, która wstrzymała przyjęcia pacjentów, rosnące ceny energii, czy leków oraz ogromny koszt obsługi samego zadłużenia.

Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie (570 milionów długu) skupił się na wyliczaniu inwestycji, które mają polepszyć sytuację placówki. To m.in. zakup robota da Vinci. – Do dziś wykonaliśmy tym sprzętem 52 operacje, co dało dodatkowe 600 tysięcy złotych dla szpitala – mówił Piotr Matej. Wspominał także o budowie nowego bloku R szpitala, czy o rozpoczęciu wykonywania przez jego placówkę zabiegów trombektomii, co również ma wpłynąć pozytywnie na finanse. Chwalił też porodówkę przy Kraśnickiej, która do końca tego roku ma przyjąć u siebie aż 2600 porodów. W żadnym innym szpitalu w regionie nie rodzi się tyle dzieci.

Dyrektor przekonywał równocześnie, że na zmianach po połączeniu szpitala przy Kraśnickiej ze Szpitalem Jana Bożego nie tracą pracownicy. – Podczas łączenia szpitali ktoś mnie zapytał, ile osób zwolnię. Odpowiedziałem, że żadnej. Słowa dotrzymałem. Dla każdej osoby jest zajęcie – mówił dzisiaj Matej.

Dyrektor COZL Elżbieta Starosławska jako przyczynę obecnej sytuacji placówki (190 milionów długu) wymieniała brak pieniędzy z NFZ przez kilka lat działania szpitala. – Z kontraktami były duże kłopoty, w 2015 roku były śladowe. A ludzie byli, pracowali, leczyliśmy pacjentów – podkreślała prof. Starosławska. W tym roku szpital ma już kontrakt w wysokości 407 milionów złotych. Ten rok, zdaniem dyrektor będzie także początkiem wychodzenia z długów.

– Wynik finansowy netto za osiem miesięcy tego roku w porównaniu do tego samego okresu poprzedniego roku poprawił się o 9,3 mln zł – wyliczała szefowa COZL.

Radny Krzysztof Komorski, podobnie jak inni radni opozycji, winą za obecną sytuację obarczają rząd PiS, który ich zdaniem przeznacza za mało pieniędzy na leczenie.

– Wszyscy dyrektorzy szpitali to wiedzą, także pan dyrektor Matej, i pani dyrektor Staroslawska to przyznali, że kontrakty są niedoszacowane – powiedział Komorski. – Musimy sobie odpowiedzieć, czy jakiekolwiek restrukturyzacje, rozdzielanie szpitali, czy to cokolwiek zmieni? Nie zmieni – stwierdził.

Dyrektor lubelskiego oddziału NFZ ripostowała, że województwo lubelskie wcale nie jest w gorszej sytuacji niż inne regiony, jeśli chodzi o pieniądze z funduszu. – Zapłaciliśmy za wszystkie nadwykonania w pierwszym półroczu i urealniliśmy kontrakty – powiedziała Magdalena Czarkowska. I dodała, że w ciągu ośmiu miesięcy aż 25 szpitali w całym regionie kontraktów nie wykonało. W związku z tym w budżecie lubelskiego oddziału NFZ pozostały 22 miliony złotych.

Po kilku godzinach dyskusji, zgodnie z przewidywaniami głosami radnych PiS, apel do rządu nie został przyjęty.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium