Są specjaliści, aparatura, pieniądze na bezpłatne badania, ale program kuleje. Dlaczego?
W owym wielkim programie znalazł się mniejszy - wczesnego wykrywania raka piersi. Jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia.
Program potraktowano niezwykle poważnie, profesjonalnie i
realizowany jest konsekwentnie.
Powołano m.in. wojewódzkie ośrodki koordynujące, na które nałożono wiele zadań. One m.in. prowadzą i monitorują te działania, które dotyczą edukacji zdrowotnej kobiet, nadzorują jakość i bezpieczeństwo badań profilaktycznych, prowadzą kontrolę jakości w pracowniach mammograficznych.
Wszystko ma na celu obniżenie umieralności z powodu raka piersi wśród kobiet. Dobrze byłoby, gdyby osiągnięto poziom podobny, jak w rozwiniętych krajach europejskich. Dlatego określono, że trzeba objąć profilaktycznymi badaniami mammograficznymi wszystkie kobiety w wieku 50-69 lat.
Krótsza droga do badania
Wydawać by się mogło, że nie powinno być problemu z objęciem profilaktyką wszystkich kobiet w przedziale wieku. Okazało się jednak, że największym wyzwaniem jest skłonienie ich do wykonania takich badań. Program zakładał, że w ciągu dwóch lat przebadanych zostanie 70 proc. kobiet w wieku 50-69 lat.
Aby osiągnąć ten cel, prowadzono szeroką akcję informacyjną, do domów wysyłano indywidualne zaproszenia nawet ze wskazaniem adresu, pod którym można najbliżej wykonać badania. Tymczasem w ubiegłym roku wskaźnik objęcia kobiet badaniami w całej Polsce wyniósł 35,26 proc., zaś w województwie lubelskim 37,75 proc.
To zdecydowanie za mało!
Wspólnie przeciw chorobie
Mogą najszybciej trafiać do nich, przypominać o konieczności wykonania badań, uświadamiać, dlaczego to takie ważne oraz że mammografia nie jest badaniem jednorazowym, a powinna być wykonywana regularnie - przez kobiety z prawidłowymi wynikami co 2 lata. W niektórych przypadkach i u kobiet z rodzinnym występowaniem raka piersi - co rok.
Zawsze obszerne informacje można uzyskać pod adresem: Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi, ul. Jaczewskiego 7, 20-090 Lublin, tel. 081 747 75 11, wew. 190.
Więcej:
www.onkologia.lublin.pl