Wznowiona została akcja bezpłatnych badań w ramach miejskiego programu walki z nadwagą i otyłością u najmłodszych uczniów. Rodzice pierwszo- i drugoklasistów mogą już umawiać dzieci na wizyty, które będą się odbywać w wakacje.
Badania pierwszo- i drugoklasistów będą prowadzone w gabinetach pielęgniarskich na terenie dwóch miejskich podstawówek, ale nie oznacza to, że akcja jest organizowana tylko dla uczniów tych szkół. Mogą z nich korzystać uczniowie placówek, które przystąpiły do programu (listę i dane kontaktowe podajemy na końcu tekstu). Przy umawianiu wizyty rodzice mają być informowani o tym, jak powinni przygotować dziecko do badania.
Wizyta w gabinecie nie trwa długo, bo około 10 minut.
– Oprócz standardowego pomiaru ciśnienia, obwodów ciała, wzrostu i wagi, określenia BMI, sprawdzany jest również skład ciała – informują organizatorzy akcji. – Dzięki temu rodzice mogą się dowiedzieć, jaki procent ciała dziecka stanowi woda, a jaki tkanka mięśniowa czy tłuszczowa.
Jeżeli u ucznia stwierdzony zostanie, w mniejszym lub większym stopniu, problem z prawidłową wagą, jego rodzice dostaną zalecenia dotyczące nie tylko żywienia, ale również zapewnienia dziecku odpowiedniej dawki ruchu.
– Będą też mogli wziąć udział w warsztatach z dietetykiem. Warsztaty zaczną się od września – mówi Agnieszka Skowrońska z fundacji Medicover, która realizuje program „Jedz z głową” na zlecenie Urzędu Miasta.
W zeszłorocznej edycji programu nadwagę stwierdzono u co piątego przebadanego trzecioklasisty. Co dwudziesty zmagał się już nie tyle z nadwagą, co z otyłością. Im wcześniej uda się rozwiązać problem nieprawidłowej masy ciała, tym lepiej. Według badań, na które powołuje się Główny Inspektorat Sanitarny, czterech na pięciu otyłych nastolatków będzie mieć problemy z wagą w wieku dorosłym. Otyłość może prowadzić do powstania cukrzycy, chorób układu krążenia a nawet nowotworów.
W tym roku lubelski program „Jedz z głową” był przez pewien czas zawieszony ze względu na epidemię, teraz badania znów są możliwe i będą prowadzone w trakcie wakacji.
Dziecko można zapisać na wizytę dzwoniąc pod numer 519 532 591 albo wysyłając mail: agnieszka.skowronska@medicover.pl. Badania będą prowadzone na terenie podstawówki nr 19 przy ul. Szkolnej oraz podstawówki nr 57 przy Krasińskiego. Konieczne jest wyrażenie pisemnej zgody przez rodziców.
Do programu przystąpiły szkoły podstawowe nr 1, 2, 3, 4, 5, 7, 10, 11, 12, 15, 16, 18, 19, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 30, 31, 33, 34, 38, 39, 42, 44, 46, 47, 48, 50, 51, 52, 53, 54, 55 i 57.