Oprócz pyłków roślinnych uczula nas coraz więcej rzeczy - żywność, kosmetyki, środki piorące, odzież, biżuteria, leki
Alergicy cierpią także w zimie. A ci, którzy uczuleni są np. na roztocza, czują się jeszcze gorzej - stwierdza lek. med. Marta Głowacka-Choina, specjalista laryngolog, alergolog z Gabinetu Alergologiczno-Laryngologicznego w Lubartowie. -Przecież zimą przebywają dłużej w domu, dłużej śpią pod pierzynami...
Właśnie -
pierze też uczula
- W pościeli jest mnóstwo żywych i martwych roztoczy, i ich odchodów - wyjaśnia lekarz. - W tej z puchu lub pierza najwięcej. Radzę osobom wrażliwym używać pościeli z pokrowcami hypoalergicznymi. Koce, narzuty trzeba prać przynajmniej co 2 tygodnie i - jeśli będzie mróz - wymrażać na dworze.
Alergenem może być każdy związek występujący w domu. Jak wyjaśnia doktor Głowacka, uczulać mogą nawet pleśnie z ziemi w doniczce, cytrusy i sery pleśniowe.
Chcesz być piękna? To... cierp
- Konserwanty należą do częstych alergenów - wyjaśnia lekarz. - Niektóre osoby źle reagują na stężoną witaminę A, inne są np. uczulone na rumianek i jego obecność w kosmetyku, nazywanym "kojący", może pogorszyć sprawę. Uczulać mogą preparaty zapachowe.
Kobietom pozostaje droga eliminacji, taka właśnie, jak przy alergii kontaktowej.
Diagnostyka
- Teoretycznie można - mówi lekarz. - Jeśli ktoś skrupulatnie obserwuje powtarzalność objawów i prawidłowo skojarzy z przyczyną, powinien stwierdzić co w domowym otoczeniu, czy w pożywieniu, go uczula. Ja jednak radziłabym poradzić się specjalisty.
Oto objawy pomocne dla wstępnego rozpoznania rodzaju alergii:
* Zaczerwienienie i świąd skóry po zjedzeniu określonych pokarmów (szczególnie owoców cytrusowych) - mogą być wynikiem alergii pokarmowej.
* Napad kichania, wyciek z nosa, łzawienie i swędzenie spojówek w okresie kwitnienia drzew i wielu traw - bez wątpienia katar sienny.
* Podobne objawy mogą wystąpić np. po głaskaniu kota lub psa.
Podejrzenie alergii wymaga potwierdzenia przy użyciu badań dodatkowych. W tym celu wykonuje się testy skórne.
Zaraz zakwitną
- Na początku lutego zakwitnie leszczyna, po niej olcha i brzoza - mówi doktor Głowacka-Choina. - Zaczną się najgorsze wiosenne problemy osób uczulonych na pyłki.
Gdy w domu jest alergik
* W mieszkaniach alergików nie powinno być mebli tapicerowanych i dywanów.
* Pościel powinna być bardzo często zmieniana, a mieszkania wietrzone.
* Klimatyzacja jest niewskazana.
* Nie powinno się trzymać w domu zwierząt.