Historia

30 grudnia 2024 r.
7:02

Zobacz jak wyglądała miejscowość Wysokie w 1989 roku

Autor: Zdjęcie autora MG

Pozwólcie, że zabierzemy Was na nostalgiczny spacer, po uroczych zaułkach miejscowości Wysokie w 1989 r. Wysokie to miejscowość z początkami sięgającymi II połowy XIV w. Pierwsza udokumentowana wzmianka o niej pochodzi z 1376 r.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W 1413 r. erygowano parafię w Wysokiem z pierwszym kościołem p.w. Najświętszej Maryi Panny i św. Wojciecha. Już wtedy miejscowość ta posiadało prawa miejskie i była jednym w dziewięciu prywatnych miast na Lubelszczyźnie w XV w. Po Janie z Bidzin - Wysokie odziedziczył jego syn Dziersław, potem kolejno jego spadkobiercy – Mikołaj, Jan i Łukasz Kaszowscy. Zapoczątkowało to okres, kiedy Wysokie miało dwóch lub więcej właścicieli, do których należały różne części miasta. Władali oni miastem wspólnie ok. 250 lat.

Na początku XVI w. Wysokie zostało zniszczone przez Tatarów. W 1822 r. Wysokie utraciło prawa miejskie i zostało zamienione na osadę. II połowa XVII i XVIII w. to okres upadku gospodarczego tej miejscowości m.in. w wyniku wojen. W 1782 r. spłonął stary drewniany kościół, a w 1801 r. zaczęto budowę nowego murowanego p.w. Św. Michała z fundacji księżnej Anny Jabłonowskiej. Wysokie posiadało szpital zlokalizowany przy zabudowaniach plebańskich i szkołę elementarną, utrzymywaną przez dziedzica. W miejscu zrujnowanego ratusza zbudowano murowaną karczmę, usytuowaną na placu pomiędzy dzisiejszą ul. Szkolną, a granicą działki plebańskiej. W 1839 r. dobra kupił hrabia Kajetan Kornicki.

Kornicki był właścicielem dóbr do 1861 r. Potem Wysokie weszło w skład Ordynacji Zamoyskiej i trwało to do wybuchu II wojny światowej. Działania I wojny światowej znacznie zniszczyły Wysokie – pożar pochłonął 35 budynków mieszkalnych, 17 gospodarczych, uszkodził karczmę i kościół. Po I wojnie światowej przystąpiono do odbudowy osady, w wyniku czego zabudowano plac rynkowy. Pierwotne pierzeje rynkowe tworzyły ulice „Rynek Jabłonowskich”, Ogrodowa, Miła i Szkolna. Rozebrano uszkodzoną karczmę, a materiał z rozebranego budynku użyto do budowy plebanii w 1925 r. W 1928 r. wybudowano młyn motorowy. W latach 30. XX w. wybudowano szkołę i remizę strażacką. W okresie międzywojennym największemu zagęszczeniu uległa zabudowa między ulicami Jana Kazimierza, Młyńską i Strażacką.

W 1929 r. osada liczyła 1041 mieszkańców, w tym 285 Żydów. Byli tu: 1 lekarz, 1 apteka, 4 sklepy bławatne, 4 handlarzy bydła, 1 cegielnia, 1 czapnik, 1 handlarz drobiu, 1 handlarz drewnem, 7 sklepów z galanterią, 1 kowal, 1 krawiec, 1 murarz, 3 piekarzy, 3 rzeźników, 1 handlarz skórami, 1 sklep spożywczy, 1 stolarz, 1 szewc, 1 handlarz wapnem, 1 sklep z wódką, piwiarnia i wyszynk trunków. Działała cegielnia, młyn i wiatrak. Na terenie osady znajdował się kościół i synagoga zlokalizowana w północno-zachodnim narożniku rynku, szkoła powszechna, szkoła żydowską, łaźnia żydowska.

W czasie II wojny światowej całkowicie zniszczono cmentarz żydowski i łaźnię. Synagogę Niemcy przekształcili w magazyn, a potem po wojnie rozebrano ją. Spalono dwór, w którym, w okresie międzywojennym, siedzibę miało nadleśnictwo. Po II wojnie światowej przystąpiono do rozbudowy szkoły, utwardzono ulice, wybudowano w latach 60. XX w. stację benzynową, dom towarowy częściowo na miejscu dawnej karczmy, bank spółdzielczy, ośrodek zdrowia, lecznicę dla zwierząt, piekarnię, powiększono remizę OSP. W południowo-wschodniej części osady wzniesiono siedzibę urzędu gminy, posterunek milicji i piekarnię.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta ma za sobą dobry występ w Brazylii

Julia Szeremeta zajęła drugie miejsce w turnieju Pucharu Świata w brazylijskim Foz de Igacu

Dla pieściarki Paco Lublin to był bardzo wymagający tydzień, ponieważ w Brazylii stoczyła trzy walki. Dwie z nich odbyły się w odstępie 24 godzin, co na pewno było dla wicemistrzyni olimpijskiej sporym wyzwaniem. Warto jednak podkreślić, że w każdym z pojedynków zaprezentowała równą i wysoką formę.

Trener Motoru Mateusz Stolarski szanuje punkt zdobyty we Wrocławiu, ale nie był do końca zadowolony z wyniku

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Szacunek dla kibiców, po to się pracuje, żeby grać takie mecze

Motor w sobotni wieczór zremisował we Wrocławiu ze Śląskiem 1:1. Obie drużyny po końcowym gwizdku odczuwały niedosyt. Co na konferencji prasowej mówili trenerzy?

Zima wróciła

Zima kontratakuje. Drogi mogą być śliskie

Polska jest pod wpływem klina wyżu z centrami nad Morzem Norweskim i Morzem Północnym, jedynie początkowo krańce południowo-wschodnie pozostaną jeszcze w zasięgu frontu związanego z niżem znad Ukrainy. Z północy napływa zimne powietrze arktyczne.

Dziś rano poderwani nasze myśliwce

Poderwano samoloty, bo Rosjanie atakują Ukrainę

W związku z intensywną aktywnością lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, wykonującego uderzenia na obiekty znajdujące się między innymi na zachodzie Ukrainy, rozpoczęło się operowanie polskiego i sojuszniczego lotnictwa w naszej przestrzeni powietrznej - poinformowało w niedzielę nad ranem Dowództwo Operacyjne RSZ.

Widmo spadku coraz poważniej zaczyna zagrażać Wiśle Puławy

Widmo spadku coraz poważniej zaczyna zagrażać Wiśle Puławy

Nie o takim wyniku marzyli kibice Wisły Puławy przeciwko GKS Jastrzębie. W starciu dwóch ekip walczących o utrzymanie w sobotę górą byli goście. Podopieczni trenera Macieja Tokarczyka przegrali aż 1:4 i znaleźli się w strefie spadkowej

Giełda w Nowym Jorku straciła 6,4 bln dolarów w dwa dni

Giełda w Nowym Jorku straciła 6,4 bln dolarów w dwa dni

To był najgorszy dzień na giełdzie od czasu pandemii. Indeks Dow Jones stracił w piątek ponad 2 tys. punktów, co w porównaniu z czwartkowymi spadkami oznacza, że nowojorska giełda straciła rekordowe 6,4 biliona dolarów w ciągu dwóch dni – donosi „Wall Street Journal”. To wynik zapowiedzianych przez Trumpa ceł oraz chińskiej zapowiedzi ceł odwetowych.

Naukowcy z Lublina chcą przewidywać awarie sieci energetycznych
WYSOKIE NAPIĘCIE

Naukowcy z Lublina chcą przewidywać awarie sieci energetycznych

Przerw w dostawie energii elektrycznej może być znacznie mniej, bo awarie będzie można przewidywać. Może być też bardziej ekologicznie i z myślą o środowisku – naukowcy Politechniki Lubelskiej tworzą Laboratorium Inteligentnych Systemów Diagnostycznych w Inżynierii Wysokonapięciowej – LabTech.

KMP Biała Podlaska

Było zgłoszenie o jednym, ale saperzy znaleźli jeszcze dwa

Granaty moździerzowe z czasów II wojny światowej znaleziono podczas prac ziemnych przy ul. Janowskiej w Białej Podlaskiej.

Orlen Oil Motor Lublin mistrzem Polski Par Klubowych po raz czwarty z rzędu!

Orlen Oil Motor Lublin mistrzem Polski Par Klubowych po raz czwarty z rzędu!

Ten weekend z pewnością na długo zapamięta Dominik Kubera. Po bardzo dobrym występie w piątek w MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha „Domin” i Bartosz Zmarzlik zostali mistrzami Polski Par Klubowych

Śląsk i Motor na remis. Beniaminek z Lublina zdobył 40 punkt
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Śląsk i Motor na remis. Beniaminek z Lublina zdobył 40 punkt

Śląsk Wrocław nie poszedł za ciosem. Po domowej wygranej z Lechem Poznań ostatni zespół w tabeli PKO BP Ekstraklasy zremisował w meczu przyjaźni z Motorem 1:1. Gospodarze i tak mogą być zadowoleni, bo niewiele zabrakło, a w końcówce beniaminek z Lublina zgarnąłby pełną pulę.

Mecz Śląsk Wrocław - Motor Lublin na trybunach (galeria)
galeria

Mecz Śląsk Wrocław - Motor Lublin na trybunach (galeria)

Tydzień temu kibice obu drużyn mieli bardzo dużo powodów do radości. Motor Lublin u siebie pokonał Stal Mielec 4-1. A mecz Śląsk Wrocław - Lech Poznań zakończył się wynikiem 3-1.

Chatka Żaka w 1974 roku
WYWIAD

Gdyby nie Chatka Żaka, to nie byłoby w Lublinie kultury jaką znamy

Chatka Żaka ma 60 lat. O historii, teraźniejszości i przyszłości opowiada nam Izabela Pastuszko, dyrektorka Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka.

Śnieżna sobota (5 kwietnia) w Lublinie
galeria

Śnieg, przymrozki i oblodzenie w województwie lubelskim

Miało być załamanie pogody i jest. A Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, przymrozkami, opadami śniegu, oblodzeniem i gwałtownym wzrostem stanów wody.

Szalony Beret
foto
galeria

Szalony Beret

Największe muzyczne hity ostatnich lat, pulsujące światła i parkiet wypełniony miłośnikami muzyki oraz tańca – tak wyglądała ostatnia impreza w popularnym lubelskim klubie Rzut Beretem. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej niezapomnianej nocy, podczas której królowały największe hity muzyczne!

Moto Session 2025
galeria

Moto Session 2025: Drft i szybkie samochody w Lublinie

Są samochody drogie i luksusowe. Są pokazy motocyklowych akrobacji. Są goście specjalni. W Lublinie trwa Moto Session 2025.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium