Samorządy muszą oszczędzać na energii, bo inaczej zapłacą kary. Dlatego Biała Podlaska zmienia godziny pracy urzędu, a Międzyrzec Podlaski nie uruchomi stoku narciarskiego.
Nowe przepisy zobowiązują władze samorządowe do oszczędności energii o co najmniej 10 proc. jeszcze w grudniu tego roku. W Międzyrzecu Podlaskim będzie ciemniej. Co prawda, samorząd latarni całkowicie nie wyłącza, ale maksymalnie zmniejsza ich natężenie.
– Pozwala nam na to system sterowania oświetleniem – tłumaczy Zbigniew Kot, burmistrz miasta.
Dwa lata temu, samorząd wymienił w sumie ponad 1760 opraw na te bardziej energooszczędne. Poza tym zastosował automatykę pozwalającą na indywidualne sterowanie każdą wymienioną lampą. Natężenie oświetlenia zmniejszy się też na miejskim stadionie i basenie. MOSiR dodatkowo ogranicza godziny otwarcia saun.
– Obecnie można je zarezerwować w godz. 16.00 – 20.00, czyli wtedy, gdy jest niższa taryfa za prąd. Wtedy też pracują pompy ciepła ogrzewającego basen i stadion – tłumaczy burmistrz.
W poszukiwaniu oszczędności, miasto nie uruchomi igielitowego stoku narciarskiego. – Przygotowanie obiektu do sezonu i późniejsza eksploatacja, ze względu na drastyczne podwyżki cen energii elektrycznej kosztowałoby krocie. Nie zrekompensowałaby tego nawet znaczna podwyżka cen biletów czy wypożyczenia sprzętu – zauważają międzyrzeccy urzędnicy.
Z kolei, bialski ratusz od czwartku zmienił godziny pracy. W poniedziałki urzędnicy będą przyjmować mieszkańców od godz. 7.30 do 17. A w pozostałe dni tygodnia, do 15.30. – Ta decyzja poprzedzona została analizą faktycznych wizyt klientów po godz. 15.30. W rezultacie uznaliśmy za zasadne zapewnienie dostępu do wszystkich komórek organizacyjnych urzędu w poniedziałek do godz. 17. 00 i ustalenie czasu pracy sali obsługi do godz. 15.30 w pozostałe dni tygodnia – informuje Anna Skrodziuk, kierownik referatu administracyjnego.
Na razie urzędnikom trudno oszacować, ile na tym zaoszczędzą. – Spodziewamy się spadku zużycia energii z uwagi na krótszy czas użytkowania urządzeń biurowych oraz oświetlenia stanowisk pracy, a także oszczędności w zakresie zużycia wody. Możliwy jest spadek wielkości wykorzystanej energii cieplnej, ale jest to zależne również od warunków pogodowych – zauważa kierowniczka.
Na tym jednak nie koniec, bo w bialskim ratuszu już kilka tygodni temu obniżona została temperatura wody. Ograniczono też liczbę punktów z oświetleniem. – Sukcesywnie wymieniane jest oświetlenie na ledowe – dodaje Skrodziuk.
Za niedostateczne ograniczenie zużycia energii, samorządom grozi 20 tys. zł kary.
Samorządy - oszczędzanie prądu
Oszczędności wprowadza ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej.
Obowiązek wprowadzania oszczędności dotyczy budynków lub ich części oraz wykorzystywanych urządzeń technicznych, instalacji i pojazdów. Obejmuje okres od 1 grudnia br. do 31 grudnia 2023 roku.
W ustawie określono dwie podstawy obliczeń celu ilościowego zużycia energii. Przez miesiąc, do 31 grudnia tego roku, będzie to średnioroczne zużycie energii elektrycznej w latach 2018-2019. Od 1 stycznia do końca przyszłego roku obliczane będą na podstawie całkowitego zużycia energii elektrycznej 2022 roku.
Ustawa obliguje także wójtów, starostów i marszałków do przekazania do końca marca do Urzędu Regulacji Energetyki raportu z realizacji celu oszczędności energii.