Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Recenzje książek

Andrzej Zoll,  "Zollowie. Opowieść rodzinna”, Wydawnictwo Literackie

Andrzej Zoll "Zollowie. Opowieść rodzinna”

Premiera tej książki będzie miała miejsce 23 marca i warto jej poszukać wtedy w księgarniach. Nosi tytuł \"Zollowie. Opowieść rodzinna”

Tess Gerritsen, "Bez skrupułów”, Wydawnictwo Harlequin Enterprises

Tess Gerritsen, "Bez skrupułów”

Ta książka to tzw. \"klocek” – wydanie składające się z dwóch powieści –\"Z zimną krwią” oraz \"Czarna loteria”. Opatrzone zostały wspólnym tytułem \"Bez skrupułów”. To kryminały z wątkiem miłosnym, jaki charakterystyczny jest dla tego wydawnictwa.

Maria Ulatowska "Sosnowe dziedzictwo”, Prószyński i S-ka

Maria Ulatowska "Sosnowe dziedzictwo”

Są książki, które powinni czytać ludzie znerwicowani. Po prostu lekarze powinni je przepisywać niektórym pacjentom. Może też na sen. A może jednak nie bo pacjent dopiero by się zirytował tym, że po prostu nic, zwyczajnie nic się nie dzieje. Tak właśnie jest w tej książce.

 Fuchsia Dunlop, "Płetwa rekina i syczuański pieprz”, Świat Książki

Fuchsia Dunlop "Płetwa rekina i syczuański pieprz”

Młoda Brytyjka wyrusza do Chin uczyć się języka. Jednak wkrótce okaże się, że to nie lingwistyka będzie jej pasją, a kuchnia. Wspomina, że w jej rodzinnym domu nie brakowało egzotycznych smaków.

"Dzisiaj narysujemy śmierć” Wojciech Tochman (Wydawnictwo Czarne)

Wojciech Tochman "Dzisiaj narysujemy śmierć”

Powiedzieć o tej książka mocna, przerażająca, tragiczna – to nie powiedzieć nic. Powiedzieć, że Tochman napisał o masakrze, rzezi, ludobójstwie – to tylko prześliznąć się po temacie.

Goran Rosenberg "Kraj utracony. Moja historia Izraela”, Wydawnictwo Czarne

Goran Rosenberg "Kraj utracony. Moja historia Izraela”

Rosenberg swoją przygodę z Izraelem rozpoczyna jako 12-latek. Szkoła w Tel Avivie w niczym nie przypomina tej, w której uczył się w Szwecji.

Chang-rae Lee, "Kiedy ulegnę”, Świat Książki

Chang-rae Lee, "Kiedy ulegnę”

Małgorzata Gutowska-Adamczyk, "Mariola, moje krople…”, Świat Książki

Małgorzata Gutowska-Adamczyk, "Mariola, moje krople…”

Nie jest to zapewne lektura najwyższych lotów, ale taka, która stanowi miłą rozrywkę, a dla niektórych nawet powrót do minionych lat trudnych, chmurnych, ale przecież durnych bo młodzieńczych. Takich, jakie dziś wspomina się często z rozrzewnieniem.

Rolf Bauerdick, "Jak Matka Boska trafiła na Księżyc”, Wydawnictwo Literackie

Rolf Bauerdick, "Jak Matka Boska trafiła na Księżyc”

Chcecie wiedzieć, jak Matka Boska trafiła na Księżyc? Może ta książka to wyjaśni? Jej akcja dzieje się w fikcyjnej wsi Baia Luna. Nazwa podobna do Bania Luki, która istnieje rzeczywiście. Ale owo \"banialuka” ma przecież swoje znaczenie i to czasami bliskie narracji w tej książce.

Jan Tomasz Gross, Irena Grudzińska-Gross "Złote żniwa”, Wydawnictwo ZNAK

Jan Tomasz Gross, Irena Grudzińska-Gross "Złote żniwa"

David Peace  "1974”, Wydawnictwo Prószyński i S-ka

David Peace "1974”

Podobno ta książką David Peace rozsławił hrabstwo Yorkshire, choć czy to była dobra reklama? Autor tego kryminału wychował się tam właśnie w latach siedemdziesiątych i doskonale pamięta atmosferę i scenerię tamtych lat.

Rebis

Jeffrey Archer , "Ale to nie wszystko”

Najnowsza książka Jeffreya Archera to prawdziwa uczta dla fanów prozy pisarza (ja do nich należę), jak również dla miłośników tak wymagającego gatunku, jakim jest opowiadanie.

Polly Williams, "Bezradnik małżeński"

Polly Williams, "Bezradnik małżeński"

Prószyński i S-ka

Andrew O'Hagan, "Rozważania psa Mafa i jego przyjaciółki Marilyn Monroe", Wydawnictwo Świat Książ

Andrew O'Hagan "Rozważania psa Mafa i jego przyjaciółki Marilyn Monroe"

Oto inne spojrzenie na sławnych ludzi tego świata. Ot, choćby na gwiazdę filmową Marilyn Monroe. Bohater książki tak wspomina: \"…biegaliśmy pod wiatr, pełnymi ustami chłonąc nowe doświadczenia.

Eric-Emmanuel Schmitt, "Trucicielka", Wydawnictwo ZNAK

Eric-Emmanuel Schmitt, "Trucicielka"

Ta książka w ubiegłym roku otrzymała najważniejszą, francuską nagrodę literacką Le Prix Goncourt de la Nouvelle. To bardzo przewrotna i perfidna fabuła. Oto bohaterka tytułowego opowiadania wyznaje na spowiedzi, że zamordowała swoich trzech mężów, kochanka i jego kochankę – Olgę.

Eduardo Mendoza, "Trzy żywoty świętych", Wydawnictwo ZNAK

Eduardo Mendoza "Trzy żywoty świętych"

Mendoza jest mistrzem czarnego humoru, zjadliwej ironii jednak nie nachalnej, a inteligentnej, absurdalnej, celnej. Takie właśnie klimaty odnajdujemy w jego książce o nieudacznikach, ludziach skrzywionych, trochę dziwakach, trochę pasjonatach trwających w swoim uporze mimo, że w sposób oczywisty przegrywają.

"Wojna żeńsko-męska i przeciwko światu” Hanna Samson (Wydawnictwo Czarna Owca)

Hanna Samson "Wojna żeńsko-męska i przeciwko światu”

To nie jest książka dla grzecznych dziewczynek. A tym bardziej dla dziewczynek bez poczucia humoru. Bo liczba pojawiających się z niej męskich organów i to, co z nimi wyczynia główna bohaterka nijak nie mieści w konwencji tzw. literatury kobiecej, do której polskie czytelniczki przyzwyczaiła pani Grochola (znana z \"Tańca z gwiazdami”), czy Kalicińka (ta od \"Rozlewiska\").

Jean Rolin "I ktoś rzucił za nim zdechłego psa” (Wydawnictwo Czarne)

Jean Rolin "I ktoś rzucił za nim zdechłego psa”

Można je potkać w wielkich aglomeracjach i malutkich wioskach. W Moskwie, Meksyku, Kairze i Nowym Jorku. W eleganckich dzielnicach i na wysypiskach śmieci. Bezpańskie psy są wszędzie tam, gdzie żyją ludzie, gdzie w ogóle istnieje jakiekolwiek życie.

Aron Ralston, "127 godzin", Świat Książki

Aron Ralston "127 godzin"

To książka dla tych, którzy lubią ryzyko, chcą się sprawdzać w ekstremalnych warunkach, a adrenalina jest przyprawą ich życia. Oraz dla ludzi, którzy nigdy się nie poddają. Historia bohatera tej opowieści została sfilmowana przez Danny\'ego Boyle\'a i powstał obraz trzymający w napięciu, a jednocześnie wzruszający.

Cormac McCarthy, "W ciemność", Wydawnictwo Literackie

Cormac McCarthy, "W ciemność"

Opinie o jego prozie są różne. Jedni uważają, że jest pisarzem mrocznym takim, jaki potrafi czytelnika wpędzić w depresję. Inni – wielbiciele jego książek twierdzą, że on po prostu opowiada i że trzeba w tym co mówi umieć dostrzec ironię, jakiś czarny humor, po prostu życie.

Haruki Murakami, "1Q84", t. 2 (Wydawnictwo Literackie MUZA S.A.)

Haruki Murakami, "1Q84", t. 2

Wydawnictwo Literackie MUZA S.A.

Orhan Pamuk, "Cevdet Bej i synowie"

Orhan Pamuk, "Cevdet Bej i synowie"

Wydawnictwo Literackie

20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła

20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła

Ta gruba (prawie 500 stron), opatrzona rysunkami grupy Twożywo, książka ukazała się już w 2009 roku.

Terry Brighton, "Gry wojenne. Patton, Monty i Rommel”, Wydawnictwo ZNAK

Terry Brighton "Gry wojenne. Patton, Monty i Rommel”

To fascynująca książka o zaciekłej rywalizacji trzech wielkich dowódców – Pattona, Montgomery\'ego i Rommla. Ale jak świetnie napisana.

Emilia Batura "Komeda. Księżycowy chłopiec" Dom Wydawniczy Rebis

Emilia Batura "Komeda. Księżycowy chłopiec"

To jedna z tych książek, w przypadku której nie jest ważne, jak jest napisana, ale o kim opowiada. A opowiada o jednym z najbardziej oryginalnych i utalentowanych polskich muzyków i kompozytorów, który zrobił karierę w Hollywood – Krzysztofie Komedzie.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30