Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 kwietnia 2025 r.
19:09

Gdyby nie Chatka Żaka, to nie byłoby w Lublinie kultury jaką znamy

Autor: Zdjęcie autora Michal; Grot
Chatka Żaka w 1974 roku<br />
Chatka Żaka w 1974 roku
(fot. Jacek Mirosław)

Chatka Żaka ma 60 lat. O historii, teraźniejszości i przyszłości opowiada nam Izabela Pastuszko, dyrektorka Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jak pani słyszy słowa Chatka Żaka, to jakie jest pierwsze skojarzenie?

– Studenci, i jeszcze raz studenci. Dodatkowo ekspresja twórcza, poszukiwanie, kreatywność, zabawa...

• Kiedy po raz pierwszy przekroczyła pani próg Chatki Żaka?

– To było w czasach, gdy uczyłam się w liceum, a było to podczas Konfrontacji Teatralnych. Przyszłam na spektakl teatru tańca z Niemiec, to była druga połowa lat 90. Tak więc moje pierwsze spotkanie z Chatką miało charakter teatralny.

• Chatka Żaka funkcjonuje od marca 1965 roku. Jakby miała pani wybrać najważniejsze wydarzenia w całej historii, to co by to było?

– Chatka od zawsze mocno kojarzona była z teatrem, a uściślając: z teatrem alternatywnym, niezależnym. Mam tu na myśli Teatr Gong 2, Teatr Provisorium, Grupę Chwilową i wiele innych. Nie można zapominać o innych formach działalności, jak Zespołu Tańca Ludowego, Chóru Akademickiego, czy DKF-u, czyli Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Tych działań przez 60 lat było całe mnóstwo, trudno byłoby wybrać najważniejsze. Myślę, że wszystkie studenckie aktywności artystyczne na przestrzeni tych 60-lat były bardzo ważne.

 

Izabela Pastuszko, dyrektorka Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka (fot. ACKiM)

• Zanim Chatka Żaka rozpoczęła funkcjonowanie, to w tym miejscu był Dom Społeczno-Usługowy. Co to było?

– Budynek, w którym jesteśmy, powstał jako obiekt łączący w sobie różne funkcje z kulturalną na czele. Koncepcją ówczesnego rektora UMCS prof. Grzegorza Leopolda Saidlera była budowa kompletnego kampusu, na którym studenci będę mieli możliwość realizacji wszelkich ich potrzeb.

W naszym budynku przez wiele lat był zakład szewski, a nawet stołówka studencka. Wynikało to z faktu, że na miasteczku akademickie było wówczas w budowie, cześć obiektów miała dopiero powstać. W roku otwarcia sali widowiskowej ACKiM UMCS Chatka Żaka Uniwersytet istniał zaledwie 20 lat.

• Sam budynek o dziwo jest bardzo funkcjonalny.

– Autorem projektu jest architektka Krystyna Tołłoczko-Różyska z krakowskiego Przedsiębiorstwa Projektowania Miastoprojekt. Najbardziej rozpoznawalnym obiektem tej projektantki jest Bunkier Sztuki w Krakowie. W moim odczuciu apogeum twórcze osiągnęła jednak przy projekcie naszej Chatki Żaka.

Aż niebywałe, że przez kilkadziesiąt lat obiekt ten spełniał tak wiele funkcji bez potrzeby przebudowy. Owszem: były modernizacje, remonty ale przebudowy jako takiej nie było. To świadczy o znakomitym projekcie, który oparty jest na doskonałym rozpoznaniu funkcjonalno-przestrzennym architektki.

• W jaki sposób powstanie Chatki Żaka wpłynęło na życie kulturalne Lublina?

– Chatka Żaka powstała w czasie, kiedy kultura była kontrolowana przez władze. Natomiast sztuka studencka nosząca wówczas w sobie ogromny bunt, kontestację, stała w opozycji do ówczesnych działań państwa. Uważam, że gdyby nie było Chatki Żaka, to nie byłoby w Lublinie kultury jaką znamy. Bardzo duża część lubelskich artystów i artystek, menadżerów kultury, animatorów, dyrektorów instytucji kulturalnych ma swój rodowód w Chatce Żaka. Lubelska ekipa medialna wywodzi się w znacznym stopniu ze studenckiego Radia Centrum.

 

Festiwal Zdaerzenia. w Chatce Żaka (fot. ACKiM)

• Jak się zarządza instytucją o tak bogatej historii? To chyba duża odpowiedzialność?

– To jest wyróżnienie i ogromne wyzwanie. Zarządzenie instytucją o takim potencjale twórczym, to zaszczyt dla dyrektora. Z drugiej strony czuje się tą odpowiedzialność ponieważ wydarzyło się w tym miejscu tak wiele dużo ważnych rzeczy. Wyzwaniem jest sprostanie wszystkim oczekiwaniom. Jedni chcą nowości, a inni uważają, że powinno być tak jak było. Moja codzienność to w dużym stopniu szukanie balansu pomiędzy różnorodnymi potrzebami.

• Jak na przestrzeni lat zmieniała się misja i charakter instytucją jaką jest Chatka Żaka?

– Byliśmy i jesteśmy akademickim centrum kultury, które rzutowało na Lublin, ale i na Polskę. Szczególnie w ubiegłym wieku, w okresie PRL o czym mówiłam wcześniej. Sytuacja uległa zmianie w latach 90, kiedy oprócz instytucji państwowych zaczęły pojawiać się nowe, nierzadko komercyjne. Przed takimi jednostkami jak Chatka Żaka pojawiło się wyzwanie dostosowania do nowych realiów uprawiania kultury w Polsce. Czynimy to podążając za potrzebami naszych studentów i studentek, przekształcając nasze działania zgodnie z oczekiwaniami jakie nam artykułują. Jest to ciągły proces, a zmiana jest wpisana w naszą misje. Niezmiennie jednak naszym głównym celem jest tworzenie miejsca, w którym studenci i studentki będą rozwiać siebie poprzez kulturę, sztukę i media.

• Odkąd pamiętam, to Chatka Żaka kojarzyła mi się z kontestacją, niezależnością. Przykładem tego mogą być wspomniane teatry, czy Galeria Kont, działalność Rafała „Kozy” Kozińskiego. Co obecnie zostało z tego buntu?

– Cytując klasyka: każde pokolenie ma swój czas. Jak też każde pokolenie weryfikuje poziom buntu... Bunt jest formą ekspresji i zwracania uwagi na to co dla danej jednostki lub grupy jest najwyższą wartością. Czym innym był bunt w latach PRL, gdy była na przykład cenzura, a czym innym w latach 90 XX wieku, czy na początku wieku XXI.

Dziś to wygląda zupełnie inaczej. Studenci mówią dużo o wartościach takich jak wspólnota, wolność twórcza, ale równie często o depresji, molestowaniu, czy wykluczeniu społecznym.

• Chatka Żaka – w mojej młodości – była centrum życia nie tylko kulturalnego, ale i towarzyskiego. Jak jest teraz?

– Chatka jest pełna młodych, otwartych, ambitnych ludzi, którzy mają dużo ciekawych pomysłów. My dajemy im przestrzeń i narzędzia do ich realizacji. Świadczy o tym obłożenie naszych sal, w których odbywają się próby taneczne, teatralne, muzyczne, wokalne i inne. Jeśli ktoś do mnie dzwoni i pyta o możliwość skorzystania z którejś z naszych sal – ciężko mi jest znaleźć wolny termin. Nowa przestrzeń, którą dysponujemy po remoncie została zaakceptowana przez jej docelowych odbiorców czyli studentów i studentki.

• Które z obecnych płaszczyzn kształtują teraz Chatkę Żaka? Dawniej był to teatr, a dziś...

– Wszystkie, ponieważ Chatka Żaka była i jest różnorodna. Może w początkowym okresie działalności trochę mniej, ale im dłużej funkcjonowała tym więcej było rozmaitych działań. Obecnie oprócz szeroko rozumianego teatru, jak teatr klasyczny, musical czy teatr ruchu, jest muzyka, sztuki wizualne, niezmiennie DKF Bariera czyli film. Prowadzimy także rozliczne warsztaty, działania wokół tematyki folku. Niezmiennie działają u ans zespoły reprezentacyjne: Chór Akademicki i Zespół Tańca Ludowego. Są grupy teatralne, zespoły muzyczne. Wznowiliśmy działalność Sceny AdHoc – przestrzeń prezentacji młodych zespołów muzycznych, organizujemy rozliczne wystawy i spektakle. Od lat funkcjonują u nas media akademickie czyli Akademickie Radio Centrum i TV UMCS. Chyba nie uda mi się tutaj wymienić naszych wszystkich aktywności – jest ich ogrom i to bardzo cieszy.

• Jesteście teraz Centrum Kultury i Mediów UMCS. Duży nacisk kładziecie na nowe technologie. Jak udaje wam się połączyć kulturę studencką z nowoczesną formą przekazu?

– Myślę, że całkiem nieźle. Współczesna kultura studencka bardzo szybko adoptuje się do nowych technologii. Studentki i studenci wyjątkowo sprawnie korzystają z pojawiających się rozwiązań multimedialnych. Mamy potencjał technologicznych aby rozwijać płaszczyzny aktywności kulturalnej w obszarze cyfrowym za pomocą nowoczesnego dźwięku czy obrazu.

• Jakie plany na przyszłość?

– Sezon akademicki właśnie trwa, zakończy się wraz z nadejściem sesji letnie, czyli w czerwcu. Przed nami nasz ogromny tegoroczny projekt czyli jubileuszowy spektakl: 2029. W drugiej połowie maja kolejna edycja wznowionej Studenckiej Wiosny Teatralnej oraz wiele premier spektakli, wystaw czy koncertów. Jak to u nas: będzie się działo i zapraszam państwa do bycia z Chatka Żaka na co dzień.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Piłkarze Artura Renkowskiego trzeci raz z rzędu w domowym meczu podzielili się punktami z rywalami

Podlasie znowu bez wygranej u siebie

Mówi się, że szczęściu trzeba pomagać. Piłkarze Podlasia w ostatnich tygodniach na pewno nie pomagają i dlatego z pięciu meczów wygrali tylko jeden. W sobotę znowu mogą odczuwać spory niedosyt po domowym remisie ze Starem Starachowice (1:1). Ponownie zmarnowali kilka dogodnych sytuacji, a do tego od 44 minuty grali w dziesiątkę.

Przemysław Krajewski w sobotę rzucił swojej byłej drużynie dwie bramki

Niezła tylko pierwsza połowa, wysoka porażka Azotów Puławy z Orlen Wisłą Płock

Nie było niespodzianki w półfinale Tauron Pucharu Polski. Azoty Puławy musiały uznać wyższość mistrzów Polski. Orlen Wisła Płock wygrała sobotnie spotkanie 40:25, chociaż w pierwszej połowie drużyna Patryka Kuchczyńskiego trzymała się dzielnie.

Od pół wieku zachwycają słuchaczy na całym świecie. Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej obchodzi 50-lecie istnienia.
foto
galeria

Od pół wieku zachwycają słuchaczy na całym świecie. Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej obchodzi 50-lecie istnienia.

Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej obchodzi 50-lecie istnienia. Z tej okazji pokazujemy historię Chóru na zdjęciach.

Nie masz ubezpieczenia? Spokojnie, to da się załatwić. NFZ podpowiada, jak

Nie masz ubezpieczenia? Spokojnie, to da się załatwić. NFZ podpowiada, jak

Nie masz ubezpieczenia zdrowotnego? To ryzyko, które może cię słono kosztować. Lubelski NFZ przypomina: możesz się ubezpieczyć dobrowolnie – bez stresu, bez kolejek, a często nawet podczas jednej wizyty. Sprawdź, jak to zrobić i ile to kosztuje.

Michał Zuber zdobył w sobotę swojego czwartego gola w tej rundzie

Avia wysoko pokonała Wisłokę Dębica

Bardzo dobry występ Avii Świdnik w Dębicy. Piłkarze trenera Wojciecha Szaconia bez większych problemów pokonali w sobotę tamtejszą Wisłokę aż 4:1.

Lewart wygrał pierwszy mecz w tym roku

Lewart lepszy od Unii Tarnów. Na zwycięstwo czekali prawie pół roku

Lewart szybko zdobył dwa gole i w sobotę pokonał outsidera rozgrywek – Unię Tarnów 3:0. To pierwsze zwycięstwo ekipy z Lubartowa w tym roku. Poprzednio z trzech punktów piłkarze beniaminka cieszyli się... 31 października.

Kapryśna pogoda. IMGW wydaje kolejny alert

Kapryśna pogoda. IMGW wydaje kolejny alert

Po zimowym tygodniu sobota powoli zaczęła rozpieszczać nas prawdziwie wiosenną pogodą. Niech jednak nas to nie zmyli. IMGW wydał alert pogodowy dla części województwa lubelskiego.

"Pokazaliśmy moc". Opinie żulowców Orlen Oil Motoru Lublin po meczu w Zielonej Górze

"Pokazaliśmy moc". Opinie żulowców Orlen Oil Motoru Lublin po meczu w Zielonej Górze

W piątek Orlen Oil Motor Lublin rozgromił Stelmet Falubaz Zielona Góra 59:31 na jego terenie i dał jasny sygnał, że jest świetnie przygotowany do walki o czwarte z rzędu złoto w PGE Ekstralidze. Jak zawody podsumowali ich główni bohaterowie?

Lublinianka drugi raz w odstępie kilku dni miała wielkie powody do radości

Gladiatorzy z Wieniawy. Lublinianka przegrywała 0:3 z Górnikiem II Łęczna, ale wygrała

Określenie szalony mecz nie do końca oddaje to, co działo się w sobotę na Wieniawie. Lublinianka przegrywała z Górnikiem II Łęczna 0:3. W drugiej połowie wyrównała, ale za chwilę straciła czwartego gola. Mimo to piłkarze Daniela Koczona zdołali wygrać 5:4.

Trump spuszcza cła z elektroniki. Apple oddycha z ulgą, Chińczycy z zaciekawieniem

Trump spuszcza cła z elektroniki. Apple oddycha z ulgą, Chińczycy z zaciekawieniem

Smartfony, laptopy i mikroczipy poza nową falą ceł USA. Ale czy to koniec handlowej karuzeli?

Weekend w "30"
foto
galeria

Weekend w "30"

Noc w lubelskim klubie 30 była pełna niepowtarzalnej energii, gdzie klasyka spotkała się z nowoczesnością, a muzyka porwała wszystkich do zabawy. W tym wyjątkowym wieczorze nie zabrakło niespodzianek – na scenie pojawiła się Ewelina Krupa z niezapomnianym Violin Show, łącząc piękno skrzypiec z tanecznymi beatami. Za konsoletą stanęli DJ-e, którzy zapewnili nieustający strumień gorących hitów, od muzyki lat 90-tych po współczesne clubowe brzmienia. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Czy wiesz, kto stąd pochodzi? Sprawdź swoją wiedzę o gwiazdach z Lubelszczyzny!
QUIZ

Czy wiesz, kto stąd pochodzi? Sprawdź swoją wiedzę o gwiazdach z Lubelszczyzny!

Wydaje Ci się, że o polskich celebrytach wiesz już wszystko? Potrafisz rozpoznać twarz z okładki kolorowego magazynu, zanim jeszcze padnie nazwisko? Świetnie! Ale czy jesteś w stanie wskazać, które z tych znanych twarzy mają swoje korzenie właśnie w województwie lubelskim? Sprawdź się w naszym quizie!

Bogdanka LUK walczyła dzielnie, ale przegrała z Jastrzębskim Węglem

Finał Tauron Pucharu Polski nie dla Bogdanki LUK Lublin

Bardzo wyrównany mecz w półfinale Tauron Pucharu Polski. Niestety, Jastrzębski Węgiel pokonał bez straty seta Bogdankę LUK Lublin. Goście w każdej partii walczyli dzielnie, zdobywali po 23 punkty, ale jednak okazali się gorsi.

Roksana Ratajczyk miała w sobotę olbrzymiego pecha

GKS Górnik Łęczna rozczarował i przegrał z Rekordem Bielsko-Biała

To pierwsza porażka Górnika za kadencji Artura Bożyka. Jest ona tym bardziej bolesna, bo została poniesiona w konfrontacji ze zdecydowanie niżej notowanym przeciwnikiem.

Załoga karetki uniemożliwiła jazdę pijanemu kierowcy

Załoga karetki uniemożliwiła jazdę pijanemu kierowcy

Skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się 39-letni mieszkaniec powiatu włodawskiego. Jego dalszą jazdę pod wpływem zakończyli ratownicy medyczni.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Zatrudnię

zatrudnię pracownika

polska

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Komunikaty