Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

23 czerwca 2023 r.
19:39

Ostatni dzwonek w Gozdowie. Od września już tej szkoły nie będzie

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc

Oskar był jedynym siódmoklasistą. W klasie trzeciej uczyła się tylko Ewa, a jej siostra Ania jako jedyna w szóstej. Najliczniejsza była ósma – liczyła cztery osoby. Po wakacjach żadne z szesnaściorga dzieci do szkoły w Gozdowie nie wróci. Podstawówka przestaje istnieć.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mało który dyrektor każdego ze swoich uczniów zna po imieniu. – A ja miałam to szczęście – mówiła podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego Grażyna Kwietniewska, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kolejarzy Ofiar II Wojny Światowej w Gozdowie.

Nie wszystko, co zaplanowała tego dnia przekazać uczniom, rodzicom, nauczycielom, zdołała powiedzieć osobiście. Głos podczas przemówienia jej się łamał, łzy płynęły, a wzruszenie było tak silne, że ostatecznie przygotowane wystąpienie skończyła czytać jedna z nauczycielek.

Zresztą emocje trudno było opanować wszystkim uczestnikom uroczystości.

– Mój tata tę szkołę budował, ja jestem jej absolwentką, teraz jeszcze w niej uczyłam. Decyzja o zamknięciu była dla nas ogromnie trudna – mówiła nam, ocierając łzy Urszula Smusz, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Gozdów, które od 2011 roku, gdy gmina zdecydowała się szkołę zlikwidować podjęło się trudu jej prowadzenia.

– Nigdy nie było nam łatwo, bo mało uczniów to mniej pieniędzy z subwencji. Ale ten ostatni rok był decydujący i dramatyczny. Dobiła nas inflacja i wzrost cen – tłumaczy prezes Smusz.

O maleńkiej podstawówce w Gozdowie (rok szkolny 2022/2023 kończyło tutaj 16 dzieci: 12 uczniów i czwórka przedszkolaków) było głośno zimą. Bo zabrakło im pieniędzy na opał. Więc rodzice zorganizowali internetową zbiórkę.

Jej bohaterem był wtedy jeszcze niespełna 5-letni Grześ. To jego mama, zresztą również absolwentka podstawówki w Gozdowie, spisała prośbę synka o pomoc dla placówki, a później wraz z innymi rodzicami organizowała kiermasze i koncerty, aby było za co kupić olej opałowy.

Grześ od września pójdzie do prywatnego przedszkola w Hrubieszowie. Bardzo żałuje, że musi się rozstać ze swoją ukochaną panią Asią. Najchętniej by ją ze sobą zabrał. – Tutaj jest fajnie. Najfajniej w sali gimnastycznej. Tam jest taka duża skrzynia – tłumaczył nam w piątek chłopczyk.

Niestety, ekonomia wygrała. W nowym roku szkolnym nowe szkoły będą mieć nie tylko ósmoklasiści, ale wszystkie dzieci z Gozdowa.

Ewa i Ania Paszczuk będą uczennicami klas IV i VII w Sahryniu. Weronika Kropop dołączy do szóstoklasistów jednej ze szkół w Hrubieszowie. Ma szczęście. Do nowej szkoły nie pójdzie sama. Miała w klasie jednego kolegę – Eliasza. On wybrał tę samą klasę. Razem będzie im raźniej.

Dyrektor szkoły w Gozdowie w piątek dziękowała wszystkim swoim wychowankom za trud, jaki wkładali w naukę. Życzyła powodzenia i odkrywania pasji, przekonywała, że na pewno sobie poradzą nawet jeżeli trafią do klas liczniejszych niż cała ich dotychczasowa szkoła.

Była oczywiście pamiątkowa fotografia, tort, a później jeszcze długie rozmowy i wspomnienia, bo rodzice zadbali o poczęstunek.

Uczniowie i przedszkolaki opuszczali szkolne mury nie tylko ze świadectwami i dyplomami, każde dostało jeszcze nagrodę, bo każde było pod jakimś względem wyjątkowe. Każde też otrzymało osobisty upominek od Grażyny Kwietniewskiej – obrazek z aniołkiem. Na szczęście.

W gminie Werbkowice funkcjonowało w tym roku szkolnym siedem podstawówek, tylko dwie samorządowe. Wśród tych prowadzonych przez stowarzyszenia, działalność kończy również szkoła w Honiatyczach.

Szkoła w Gozdowie ma długą i ciekawą historię. Więcej o tej placówce, jej uczniach, nauczycielach i rodzicach, którzy o tę placówkę walczyli, napiszemy również w kolejnym Magazynie Dziennika Wschodniego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium