Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

23 czerwca 2023 r.
19:39

Ostatni dzwonek w Gozdowie. Od września już tej szkoły nie będzie

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 A A

Oskar był jedynym siódmoklasistą. W klasie trzeciej uczyła się tylko Ewa, a jej siostra Ania jako jedyna w szóstej. Najliczniejsza była ósma – liczyła cztery osoby. Po wakacjach żadne z szesnaściorga dzieci do szkoły w Gozdowie nie wróci. Podstawówka przestaje istnieć.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mało który dyrektor każdego ze swoich uczniów zna po imieniu. – A ja miałam to szczęście – mówiła podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego Grażyna Kwietniewska, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kolejarzy Ofiar II Wojny Światowej w Gozdowie.

Nie wszystko, co zaplanowała tego dnia przekazać uczniom, rodzicom, nauczycielom, zdołała powiedzieć osobiście. Głos podczas przemówienia jej się łamał, łzy płynęły, a wzruszenie było tak silne, że ostatecznie przygotowane wystąpienie skończyła czytać jedna z nauczycielek.

Zresztą emocje trudno było opanować wszystkim uczestnikom uroczystości.

– Mój tata tę szkołę budował, ja jestem jej absolwentką, teraz jeszcze w niej uczyłam. Decyzja o zamknięciu była dla nas ogromnie trudna – mówiła nam, ocierając łzy Urszula Smusz, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Gozdów, które od 2011 roku, gdy gmina zdecydowała się szkołę zlikwidować podjęło się trudu jej prowadzenia.

– Nigdy nie było nam łatwo, bo mało uczniów to mniej pieniędzy z subwencji. Ale ten ostatni rok był decydujący i dramatyczny. Dobiła nas inflacja i wzrost cen – tłumaczy prezes Smusz.

O maleńkiej podstawówce w Gozdowie (rok szkolny 2022/2023 kończyło tutaj 16 dzieci: 12 uczniów i czwórka przedszkolaków) było głośno zimą. Bo zabrakło im pieniędzy na opał. Więc rodzice zorganizowali internetową zbiórkę.

Jej bohaterem był wtedy jeszcze niespełna 5-letni Grześ. To jego mama, zresztą również absolwentka podstawówki w Gozdowie, spisała prośbę synka o pomoc dla placówki, a później wraz z innymi rodzicami organizowała kiermasze i koncerty, aby było za co kupić olej opałowy.

Grześ od września pójdzie do prywatnego przedszkola w Hrubieszowie. Bardzo żałuje, że musi się rozstać ze swoją ukochaną panią Asią. Najchętniej by ją ze sobą zabrał. – Tutaj jest fajnie. Najfajniej w sali gimnastycznej. Tam jest taka duża skrzynia – tłumaczył nam w piątek chłopczyk.

Niestety, ekonomia wygrała. W nowym roku szkolnym nowe szkoły będą mieć nie tylko ósmoklasiści, ale wszystkie dzieci z Gozdowa.

Ewa i Ania Paszczuk będą uczennicami klas IV i VII w Sahryniu. Weronika Kropop dołączy do szóstoklasistów jednej ze szkół w Hrubieszowie. Ma szczęście. Do nowej szkoły nie pójdzie sama. Miała w klasie jednego kolegę – Eliasza. On wybrał tę samą klasę. Razem będzie im raźniej.

Dyrektor szkoły w Gozdowie w piątek dziękowała wszystkim swoim wychowankom za trud, jaki wkładali w naukę. Życzyła powodzenia i odkrywania pasji, przekonywała, że na pewno sobie poradzą nawet jeżeli trafią do klas liczniejszych niż cała ich dotychczasowa szkoła.

Była oczywiście pamiątkowa fotografia, tort, a później jeszcze długie rozmowy i wspomnienia, bo rodzice zadbali o poczęstunek.

Uczniowie i przedszkolaki opuszczali szkolne mury nie tylko ze świadectwami i dyplomami, każde dostało jeszcze nagrodę, bo każde było pod jakimś względem wyjątkowe. Każde też otrzymało osobisty upominek od Grażyny Kwietniewskiej – obrazek z aniołkiem. Na szczęście.

W gminie Werbkowice funkcjonowało w tym roku szkolnym siedem podstawówek, tylko dwie samorządowe. Wśród tych prowadzonych przez stowarzyszenia, działalność kończy również szkoła w Honiatyczach.

Szkoła w Gozdowie ma długą i ciekawą historię. Więcej o tej placówce, jej uczniach, nauczycielach i rodzicach, którzy o tę placówkę walczyli, napiszemy również w kolejnym Magazynie Dziennika Wschodniego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium