Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

15 września 2022 r.
8:28

W Hrubieszowie przybędzie kamer monitoringu. W Zamościu jest ich już 260

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 0 A A
Dzięki monitoringowi udało się namierzyć nastolatków, którzy w 2020 roku uszkodził figurki w szopce bożonarodzeniowej znajdującej się na rynku w Hrubieszowie. Kamery na deptaku nie powstrzymały natomiast chuliganów, który pod osłoną nocy wszystkie znajdując się tam ławki ustawił na sztorc
Dzięki monitoringowi udało się namierzyć nastolatków, którzy w 2020 roku uszkodził figurki w szopce bożonarodzeniowej znajdującej się na rynku w Hrubieszowie. Kamery na deptaku nie powstrzymały natomiast chuliganów, który pod osłoną nocy wszystkie znajdując się tam ławki ustawił na sztorc (fot. UM Hrubieszów/Archiwum)

Teraz jest ich zaledwie kilka, a będzie kilkadziesiąt. Firma Securion Sp. z.o.o. z Lublina w ciągu 14 miesięcy ma w Hrubieszowie zainstalować system monitoringu z 85 kamerami, które będą przez 24 godziny na dobę rejestrować obraz w newralgicznych punktach miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tym, że budowa monitoringu miejskiego wchodzi w fazę realizacji burmistrz miasta poinformowała kilka dni temu, zaraz po podpisaniu opiewającej na ponad 2,4 mln zł umowy z wykonawcą. Samorząd wykłada na to zadanie nie więcej niż 10 procent kosztów, bo resztę pieniędzy otrzymał z Polskiego Ładu. Sieć telekomunikacyjna ma mieć długość ok. 16 km. A zainstalowanych zostanie 85 kamer.

Uwaga, tam będą kamery

– Część znajdzie się na naszym deptaku, gdzie monitoring już działał, ale po prostu stare urządzenia zostaną zastąpione przez nowe, nowocześniejsze. Kamery znajdą się też w innych lokalizacjach, uzgodnionych m.in. podczas konsultacji ze służbami mundurowymi, np. policją i strażą graniczną – wyjaśnia burmistrz Marta Majewska.

W zasięgu kamer na pewno znajdzie się centrum miasta, także tzw. hrubieszowskie sutki, również okolice urzędu miejskiego, a zwłaszcza znajdujące się przy drodze wojewódzkiej przejścia dla pieszych. Monitoring ma „podpatrywać” parkingi, ulicę Ciesielczuka w pobliżu ośrodka sportu i rekreacji, „małpi gaj”, ale również rejon szkół i placów zabaw oraz miejsc rekreacji. Kamery zarejestrują ponadto obraz z dróg wjazdowych i wyjazdowych z miasta.

To po prostu miejsca, w których dochodziło w przeszłości np. do dewastacji czy łamania przepisów ruchu drogowego. Liczę, że dzięki monitoringowi uda nam się takim sytuacjom zapobiegać, a jeśli już do nich dojdzie, szybko namierzać sprawców – wyjaśnia pani burmistrz.

Podkreśla przy tym, że cały system będzie otwarty, a więc w przyszłości da możliwość dołączania do niego kolejnych kamer, np. szkolnych, ale nawet prywatnych, o ile właściciel posesji będzie miał u siebie urządzenie wystarczająco nowczesne i spełniające odpowiednie parametry. Centrum zarządzania ma się znajdować w siedzibie straży miejskiej, ale wgląd w rejestrowany materiał będzie miała na bieżąco również policja.

To się sprawdza

Hrubieszów w kwestii monitoringu dopiero się rozwija, ale Zamość pod tym względem jest o wiele bardziej zaawansowany. Obecnie, jak się dowiadujemy, w miejskim systemie funkcjonuje już ponad 260 kamer. Pracują na pełnych obrotach, a o efektach ich działania świadczą statystyki, m.in. te przedstawione w najświeższym raporcie o stanie bezpieczeństwa miasta.

W dokumencie przyjętym przez radnych na ostatniej sesji czytamy, że tylko w pierwszym półroczu 2022 roku kamery zarejestrowały 1865 zdarzeń uznanych za wymagające interwencji. 1014 znich zostało przekazanych policji, a 851 zajęli się miejscy strażnicy, którzy obsługują centrum monitoringu. Spośród policyjnych interwencji większość (971) dotyczyła wykroczeń w ruchu drogowym. Z kolei straż działała, gdy dochodziło do łamania ustawy o wychowaniu w trzeźwości (276 przypadków), nieprawidłowego parkowania (143), niszczenia roślin (72), zakłócania porządku (42), zaśmiecania (31), ale także żebrania (14).

Wszystkim, którzy twierdzą, że monitoring to ingerencja w prywatność chcę powiedzieć, że my nie obserwujemy ludzi, nikogo nie podglądamy i nie zaglądamy do mieszkań, tylko rejestrujemy zjawiska i robimy to po to, by po prostu było bezpieczniej – zapewnia Marian Puszka, komendant SM w Zamościu. Dlatego fakt, że kamer monitoringu w Zamościu stale przybywa, bo kolejne są montowane jako integralny element prowadzonych w mieście inwestycji, bardzo go cieszy.

– Dzięki monitoringowi możemy nie tylko na bieżąco obserwować to, co w mieście się dzieje, ale też ustalać sprawców wykroczeń poprzez analizę już nagranego materiału. Zresztą bardzo często jesteśmy proszeni np. przez policję o przekazanie zarejestrowanych obrazów – opowiada szef zamojskiej straży miejskiej.

Uważa, że kamer w mieście powinno być jeszcze więcej. Najchętniej nowe widziałby na osiedlach Orzeszkowej czy Kamienna, ale również np. na staromiejskich podwórkach. – Doświadczenie uczy, że jeśli gdzieś są kamery, to do niepokojących, niewłaściwych sytuacji dochodzi tam rzadziej – kwituje Marian Puszka.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

W środę na ośmiu meczach zakończyła się passa meczów bez porażki Świdniczanki. Trzy punkty ze stadionu przy ul. Turystycznej wywiozła Wisłoka Dębica. Jedno spotkanie krócej na przełamanie kiepskiej serii czekali za to w Białej Podlaskiej. Drużyna Artura Renkowskiego wreszcie wywalczyła jednak pełną pulę – w Sieniawie ograła Sokoła 2:0.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?
LISTA

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?

W województwie lubelskim jest ponad 30 ośrodków, które w różnym zakresie udzielają pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Gdzie i jaką pomoc można otrzymać?

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS władzę w powiecie stracił, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina
PATRONAT
galeria

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina

Sztuczna Inteligencja to główny temat dziekanów, prodziekanów i przewodniczących rad dyscyplin z 22 uczelni technicznych w Polsce.

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Ponad 10 600 przedsiębiorców oceniło pracę 378 urzędów skarbowych - Business Centre Club po raz 21. wyróżnił najlepiej funkcjonujące urzędy skarbowe w kraju. Wśród 43 laureatów ogólnopolskiego konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” znalazły się trzy z województwa lubelskiego.

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką
1 czerwca 2024, 19:00

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką

Festiwal Sztuki Nad Rzeką (czerwiec – październik 2024) to najnowsze wydarzenie w kulturalnym kalendarzu Lublina, które obok Nocy Kultury, Wschodu Kultury – Innych Brzmień, Carnavalu Sztukmistrzów i Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szykuje się zmiana kierownictwa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Prezydent odwołał dotychczasową szefową, Ewę Borkowską. Urząd zarzuca jej nieprawidłowości przy dofinansowaniach do turnusów rehabilitacyjnych.

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Bus roztrzaskał się o drzewo. Na miejscu zginęły dwie kobiety i sześcioletnia dziewczynka. Prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko ukraińskiemu kierowcy.

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok
WIDEO
film

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok

Optyk, okulista, optometrysta – wszystkie te zawody zaczynają się na literę O, ale łączy ich także coś innego. Wszyscy dbają o nasz wzrok. Jak zadbać o nasze oczy, kto i kiedy powinien się wybrać na badania, a także coś o soczewkach kontaktowych i okularach przeciwsłonecznych opowiedzą Katarzyna Piątkowska oraz Bożena Kliza-Puszka – optometrystka i optyczka.

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Dworzec Lublin ma szanse na wygraną w konkursie organizowanym przez czasopismo National Geographic Polska.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

W środę uczniowie musieli wykazać się wiedzą matematyczną i na przykład obliczyć zysk ze sprzedaży truskawek i czy różnicę w wysokości wież.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium