Rząd do 1 września chce przedłużyć zakaz połączeń lotniczych do 43 krajów w związku z epidemią koronawirusa. Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym we wtorek ukazał się na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
„W związku z rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem SARS-CoV-2 istnieje konieczność skorzystania z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego – czytamy w uzasadnieniu.
Poprzednie rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje do 25 sierpnia. „W związku z tym konieczne jest wydanie nowego rozporządzenia wprowadzającego zakazy w ruchu lotniczym w odniesieniu do lotów międzynarodowych po powyższym terminie. Ujęty (...) wykaz państw i terytoriów, z których wykonywanie lotów jest objęte zakazami w ruchu lotniczym, stanowi co do zasady powtórzenie wykazu określonego w aktualnie obowiązującym rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym” – czytamy.
Jak dodano, w porównaniu z dotychczasowym stanem prawnym z wykazu usunięto Księstwo Andory, z uwagi na brak istnienia w tym kraju lotniska, z którego mogą być wykonywane loty międzynarodowe. Ponadto, dawną nazwę Królestwa Suazi zastąpiono aktualną nazwą Królestwa Eswatini.
„Utrzymanie wykazu w takim kształcie uzasadnia dobiegający końca okres wakacyjny i związana z tym konieczność zapewnienia bezpiecznego i niezakłóconego powrotu do Rzeczypospolitej Polskiej osobom przebywającym na urlopach poza granicami kraju” – czytamy.
Projekt przewiduje wprowadzenie zakazu wykonywania, na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, lądowania przewożących pasażerów cywilnych samolotów wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium m.in. Bośni i Hercegowiny, Chin, Czarnogóry, Rosji, Izraela, Singapuru, Stanów Zjednoczonych, Luksemburgu. W sumie chodzi o 43 kraje.
Zakazu nie stosuje się do samolotów wykonujących loty międzynarodowe m.in. na zlecenie albo za zgodą Prezesa Rady Ministrów; realizowane na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wojsk obcych w rozumieniu ustawy z 23 września 1999 r. o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Polski oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium.
Rozporządzenie ma wejść w życie 26 sierpnia i będzie obowiązywało do 1 września.
Zakaz lądowania w Polsce obowiązuje dla samolotów cywilnych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium:
1) Bośni i Hercegowiny; 2) Chińskiej Republiki Ludowej; 3) Czarnogóry; 4) Demokratycznej Republiki Wysp Świętego Tomasza i Książęcej; 5) Federacji Rosyjskiej; 6) Federacyjnej Republiki Brazylii; 7) Królestwa Arabii Saudyjskiej; 8) Królestwa Bahrajnu; 9) Królestwa Eswatini; 10) Meksykańskich Stanów Zjednoczonych; 11) Państwa Izrael; 12) Państwa Katar; 13) Państwa Kuwejt; 14) Republiki Argentyńskiej; 15) Republiki Armenii; 16) Republiki Chile; 17) Republiki Dominikańskiej; 18) Republiki Ekwadoru; 19) Republiki Gabońskiej; 20) Republiki Gwatemali; 21) Republiki Hondurasu; Dziennik Ustaw – 2 – Poz. 1452 22) Republiki Iraku; 23) Republiki Kazachstanu; 24) Republiki Kirgiskiej; 25) Republiki Kolumbii; 26) Republiki Kosowa; 27) Republiki Kostaryki; 28) Republiki Macedonii Północnej; 29) Republiki Malediwów; 30) Republiki Mołdawii; 31) Republiki Panamy; 32) Republiki Peru; 33) Republiki Południowej Afryki; 34) Republiki Salwadoru; 35) Republiki Serbii; 36) Republiki Singapuru; 37) Republiki Surinamu; 38) Republiki Zielonego Przylądka; 39) Stanów Zjednoczonych Ameryki; 40) Sułtanatu Omanu; 41) Wielkiego Księstwa Luksemburga; 42) Wielonarodowego Państwa Boliwia; 43) Wspólnoty Bahamów.
Co ciekawe, ostateczna lista krajów nie jest tak długa, jak w projekcie rozporządzenia, które od dłuższego czasu znajdowało się na stronach rządowych (Biuletyn Informacji Publicznej Rady Ministrów). Tamta lista krajów liczy aż 63 pozycje. Wśród państw, do których miał obowiązywać „zakaz lotów”, były m.in. Belgia, Hiszpania, Rumunia, Indie.