Powstanie tzw. krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa. Uwagi na interaktywną mapę będą mogli nanosić wszyscy mieszkańcy danej okolicy.
Założenia tzw. krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak przedstawił podczas spotkania z mieszkańcami Pruszkowa (województwo mazowieckie).
Interaktywna mapa ma służyć m.in. do kształtowania struktur policyjnych w terenie i być podstawą do decyzji np. o tworzeniu lub odtwarzaniu komisariatów w miejscach, w których zostały zlikwidowane.
Na interaktywną mapę swoje uwagi dotyczące zagrożeń w miejscu zamieszkania będą mogli nanosić wszyscy.
– Pozwoli to policji na dostosowanie sił i środków – mówi minister Błaszczak i przypomina, że podobna mapa powstała w Warszawie, kiedy prezydentem miasta był Lech Kaczyński.
Szef resortu przypomniał też, że przywracane są posterunki policji, które zostały zlikwidowane za rządów koalicji PO-PSL. Pierwszym z nich jest zlikwidowany w 2013 r. posterunek policji w Kampinosie (woj. mazowieckie). Zacznie działać lipcu. MSWiA szacuje, że w całej Polsce zostanie przywróconych ponad 150 posterunków.
Podczas wczorajszej konferencji minister zapowiedział, że w przyszłym tygodniu zostanie zaprezentowany projekt dotyczący pracy dzielnicowych. Resort przygotował również program modernizacji służb mundurowych. Na inwestycję, zakup sprzętu oraz podwyżki dla policji, PSP, Straży Granicznej oraz BOR – przez najbliższe cztery lata zaplanowano ponad 6 miliardów złotych.