52 miliony złotych będzie kosztować gruntowna przebudowa oczyszczalni ścieków w Lubartowie. Obecnie trwa budowa reaktora biologicznego. Wykonawca ma czas do czerwca przyszłego roku
W czerwcu tego roku Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Lubartowie rozpoczęło realizację dużego projektu o nazwie „Rozbudowa i przebudowa-modernizacja oczyszczalni ścieków i budowa kanalizacji sanitarnej w Lubartowie”. Projekt współfinansuje Unia Europejska. Jednym z punktów projektu jest przebudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w Lubartowie.
– Ta część projektu warta jest ponad 52 mln zł. Głównym wykonawcą robót jest Inżynieria Rzeszów – mówi Tomasz Marzęda, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Lubartowie. Obecnie powstaje reaktor biologiczny z dwoma niezależnymi ciągami technologicznymi oraz osadniki wtórne, każdy o średnicy 20 metrów.
Jedną z najważniejszych części projektu będzie nowoczesna i ekonomiczna nitka osadowa. – Osad będzie zagęszczany oraz osuszany, w wyniku czego uzyskamy granulat o wartości 92-99 proc. suchej masy. To znacznie obniży koszt dalszego zagospodarowania – dodaje prezes.
Duże znaczenia dla oczyszczalni ścieków będzie miała produkcja biogazu z osadu pościekowego. W wyniku spalania biogazu w kogeneratorze wytworzona zostanie energia elektryczna i cieplna, która zostania zużyta na potrzeby własne oczyszczalni, pozwoli to na ograniczenie zakupu energii elektrycznej oraz obniży koszta działania obiektów oczyszczalni.
Lubartowska oczyszczalnia ścieków wygląda, jak plac budowy, ale równocześnie do prowadzonych robót oczyszczalnia działa tak, jak działała przed rozpoczęciem robót. Prace postępują zgodnie z harmonogramem.