16 tysięcy osób z naszego województwa, urodzonych w 1996 i wcześniej, dostanie wezwanie od komisji lekarskiej. Kwalifikacja wojskowa rozpoczyna się dziś i potrwa do 30 kwietnia
- Tegoroczna kwalifikacja obejmie mężczyzn urodzonych w 1996 roku oraz w latach 1991-1995, którzy wcześniej nie stawili się przed komisją lekarską - mówi ppłk Zbigniew Tarka, rzecznik prasowy i szef Wydziału Mobilizacji i Uzupełnień w Wojewódzkim Sztabie Wojskowym w Lublinie.
Na tym nie koniec, bo przed komisją staną też panie urodzone w latach 1991-1996, które posiadają kwalifikacje przydatne w wojsku oraz kobiety, które w roku szkolnym lub akademickim 2014/2015 kończą naukę w szkołach lub uczelniach na kierunkach medycznych, weterynaryjnych i psychologicznych. Wezwania mogą spodziewać się zatem panie, które mają dyplom ukończenia studiów z takich kierunków jak analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria, a także te, które skończyły naukę w szkołach policealnych na kierunkach farmacja, ratownictwo medyczne czy technik weterynarii.
- Przed komisją lekarską staną także osoby, które ukończyły 18 lat i ochotniczo zgłosiły się do pełnienia służby wojskowej - dodaje ppłk dr inż. Zbigniew Tarka.
Informacje o terminach i miejscach kwalifikacji wojskowej podawane są do publicznej wiadomości w formie obwieszczeń. Dodatkowo każdy otrzyma wezwanie imienne. Jeżeli komuś nie pasuje wyznaczony termin, to urząd wyznaczy mu inną datę. Co ważne, nieotrzymanie wezwania imiennego wcale nie zwalnia go z konieczności stawienia się przed komisją.
Obowiązkowej kwalifikacji wojskowej nie należy mylić z poborem. - Osoby, które będą miały orzeczoną kategorię zdolności "A” lub "D” zostaną z urzędu przeniesione do rezerwy. Ewentualne powołanie do służby wojskowej osób z kategorią "A”, może nastąpić tylko i wyłącznie w trybie ochotniczym, na wniosek osoby zainteresowanej - dodaje ppłk Zbigniew Tarka.
Niestawienie się przed komisją może skutkować karą grzywny, zaś uporczywe unikanie kwalifikacji wojskowej zagrożone jest karą do 2 lat więzienia
Kategorie wojskowe:
A - zdolny do czynnej służby wojskowej
B - czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej przez okres do 24 miesięcy,
D - niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju,
E - całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, w trakcie mobilizacji i w czasie wojny. Osoba taka nie podlega obowiązkowi wojskowemu.