Od października wzmocnione zostaną weekendowe rozkłady jazdy nocnych linii N1, N2 i N3. Więcej będzie też kursów linii 55 wydłużonych do Świdnika, którego samorząd dopłaci do uruchomienia takich połączeń.
Nocne linie powrócą do rozkładów sprzed wakacji. W noce z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę przez większą część nocy będą kursowały co 30 minut, czyli dwukrotnie częściej niż teraz. Z przystanków przesiadkowych koło pl. Wolności autobusy będą odjeżdżać o godz. 23.30, 0.00, 0.30, 1.00, 1.30, 2.00, 2.30, 3.30 i 4.30.
Od października zmieni się też numeracja dwóch linii komunikacji dziennej. Obecna „dziesiątka” będzie kursować z numerem 150, natomiast linia 19 będzie kursować z numerem 162 używanym dotychczas przez uruchamianą corocznie linię cmentarną łączącą Abramowice z Majdankiem. W tym roku linia cmentarna dostanie numer 202. ZTM zapowiada równocześnie, że na niektórych liniach dziennych wprowadzone zostaną kilkuminutowe przesunięcia godzin odjazdów.
Wraz z początkiem roku akademickiego wzmocniona zostanie obsługa trasy z Lublina do Świdnika. Pierwszy z nowych kursów, które pojawią się w jesiennym rozkładzie jazdy będzie wyruszać o godz. 6.10 z przystanku Świdnik-helikopter w kierunku Lublina. Drugi zostanie uruchomiony bardzo późno, bo o godz. 22.34 z przystanku Świdnik-stadion w stronę Lublina, ale dowiezie pasażerów jedynie do dzielnicy Felin, a kurs zakończy się na ul. Doświadczalnej. – W tym przypadku chodzi o umożliwienie przesiadki na nocną linię N2 – wyjaśnia Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.
Dotkliwe dla pasażerów może być przegapienie innej zmiany, która będzie wprowadzana od października. Mowa o przyspieszeniu wieczornego kursu linii 55 ze Świdnika w stronę Lublina. Autobus odjeżdżający obecnie o godz. 22.37 będzie wyruszać w trasę już o godz. 22.21.
W rozkładzie pojawią się też nowe, wieczorne połączenia z Lublina do Świdnika. Do sąsiedniego miasta wydłużone zostaną istniejące już kursy rozpoczynające się na pętli os. Choiny o godz. 21.00 oraz 22.03. Obydwa dotrą do przystanku Świdnik-helikopter. Natomiast kurs zaczynający się na ul. Koncertowej o godz. 22.38 będzie skierowany do przystanku Świdnik-stadion.
Za wzmocnienie komunikacji pomiędzy miastami zapłacą władze Świdnika, które już teraz dofinansowują takie połączenie. – Średniomiesięczne kwoty dla linii 55 wzrosną z ok. 61 tys. do ok. 67 tys. brutto – informuje Góźdź.