Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 czerwca 2024 r.
17:59

Kościół nie istnieje, ale pamiątki pozostały

Autor: Zdjęcie autora oprac. IC
0 A A

Lubelska fara pozostała jedynie wspomnieniem, a turyści i mieszkańcy mogą oglądać jedynie fundamenty. Ale po dawnym kościele zostało coś jeszcze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kościół farny pw. św. Michała Archanioła to najstarsza świątynia katolicka w Lublinie. Legenda głosi, że Leszek Czarny po wygranej bitwie z Jadźwingami rozbił obóz by wraz z wojskami odpocząć. We śnie ukazał mu się Archanioł Michał, który podał mu miecz. Leszek Czarny uznał to za znak od Boga, który miał zachęcić go do pościgu za najeźdźcami. Książę dogonił Jadźwingów i ponownie ich pokonał. Jako wotum wdzięczności ufundował w miejscu swojego obozu kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła, a dąb, pod którym spał, ścięto i przeznaczono na budowę ołtarza. Prezbiterium miało zostać zbudowane na ściętym pniu.

Później kościół nawiedzały różne katastrofy (w tym pożar) i zaczął popadać w ruinę. Decyzją władz kościelnych w latach 1846-1855 postanowiono go rozebrać.

– Elementy jej wyposażenia uległy rozproszeniu, albo też zniszczeniu. Nie jest również wiadomy los detali architektonicznych pozyskanych podczas prac wykopaliskowych na Placu po Farze w latach 1936-1938, prowadzonych przez ówczesnego Okręgowego Konserwatora Zabytków Józefa Edwarda Dutkiewicza – informuje konserwator zabytków.

Jak wyglądał kościół w czasach swojej świetności możemy się tylko domyślać. Jednak opisy z przełomu XVIII i XIX wieku informują, że wszystkie elementy kościoła tworzyły spójną całość. Przytacza je j. Kuczyńska w artykule „Kościół farny św. Michała w Lublinie”

„(…) Chociaż budowa ołtarzy (z wyjątkiem przeznaczonego dla Krucyfiksu Trybunalskiego) nie wyróżniała się niczym szczególnym od powszechnie spotykanych w XVIII w., to jednak starano się fakturą, kolorystyką, złoceniami podkreślić ich formę, a zwłaszcza dekorację. Ołtarze w nawie przez zastosowaną marmoryzację upodobniono do kamiennych. Kolorystyka ołtarzy była przemyślana. Prezbiterium , oddzielone od nawy dwoma marmurowymi, czarnymi stopniami utrzymane było w tonacji ciemnej. Z profuzją wprowadzone złocenia zdobiły wszystkie elementy dekoracyjne łącznie z rzeźbami. Dwukrotnie wyobrażony w ołtarzu głównym św. Michał Archanioł wraz z przesłaniem Quis ut Deus otoczonym promienistą złotą glorią przypominał wiernym o ich potężnym patronie. Niewątpliwego efektu dodawały malowidła stalli i dwa duże nad nimi portrety w złoconych ramach. W nawie dwa białe, złocone ołtarze stojące przy ścianie wschodniej kontrastowały z okazałym, pełnym powagi wyposażeniem prezbiterium i rozjaśniały wnętrze przeznaczone dla wiernych, z kolei dwa następne, naprzeciwległe ołtarze miały kolor szafirowy. Harmonię układu podkreślały chrzcielnica i ambona usytuowane po obydwu stronach prezbiterium (…)

Wiadomo natomiast jaki jest los kilku zabytków ruchomych pochodzących z kościoła farnego. Trafiły one do kilku lubelskich kościołów.

  • W archikatedrze lubelskiej możemy oglądać chrzcielnicę z ostatniej ćwiartki XV wieku, epitafium Stanisława Klonowica, 1608 r., obraz ołtarzowy Wszystkich Świętych z II pol. XVIII w., Ołtarz z lat 30. XVIII w. wykonany dla Krzyża Trybunalskiego, Krzyż Trybunalski z XVI w. lub 1. trzydziestolecia XVII w. (to ten, który wg legendy miał zapłakać podczas diabelskiego sądu), Monstrancja sprzed 1650 roku,
  • W kościele parafialnym pw. Stanisława biskupa w Starej Wsi znajduje się ołtarz z II poł XVIII wieku, dwie drewniane figury aniołów oraz krucyfiks z XVII wieku.
  • W zewnętrzną ścianę kościoła ojców Dominikanów wmurowany został Herb Zadora, fragment kamiennej płyty nagrobnej z 1622 r. Erazma Lubomelskiego.
  • W kościele parafialnym pod wezw. Wniebowzięcia NMP w Bystrzycy znajduje się obraz „Adoracja Dzieciątka Jezus”.
  • W kościele ojców Kapucynów na placu Litewskim znajduje się obraz nawiązujący do historii powstania kościoła „Sen Leszka Czarnego”.
  • W Muzeum Diecezjalnym archikatedry lubelskiej znajduje się dzwon Ludwik Mikołaj.

- Opisy sugerują, że całość wyposażenia kościoła prezentowała się nader okazale i miała znaczącą wartość artystyczną, choć Delegacja Rządowa do badania starożytności w Królestwie Polskim pod kierunkiem Kazimierza Stronczyńskiego stwierdziła, że „Ołtarze i inne przybory ani były starożytne, ani nawet piękną nie odznaczały się robotą. Niektóre z 17 niektóre nawet z 18 wieku pochodzić mogły, a umieszczone w nich obrazy nader były mierne” - podaje konserwator zabytków. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Daniel Iwanek (z lewej) i Wiktor Bis zaliczyli w Peru bardzo udany start

Sukcesy zawodników KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka w mistrzostwach świata w Peru

Mistrzostwa świata odbywały się w prestiżowym ośrodku sportowym Villa Deportiva Nacional w Limie. W zawodach, organizowanych pod patronatem Prezydent Peru Diny Boluarte i Caritasu, zawodnicy z Lubelszczyzny zdobyli 18 medali.

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Dom policjantki z lubelskiej komendy kilka tygodni temu stanął w płomieniach. Spalił się prawie cały dobytek rodziny. Ruszyła zbiórka na odbudowę.

Najlepsze firmy faktoringowe dla małych i średnich firm – które rozwiązanie warto wybrać?

Najlepsze firmy faktoringowe dla małych i średnich firm – które rozwiązanie warto wybrać?

Firmy faktoringowe należące do PZF (Polskiego Związku Faktorów) sfinansowały ponad 21 mln faktur od stycznia do września 2024 roku, polepszając płynność finansową przedsiębiorców, którzy wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Dlaczego małe i średnie firmy, szczególnie współpracujące z większymi kontrahentami, powinny korzystać z faktoringu?

Jak wybrać prezent dla dziewczynki na święta?

Jak wybrać prezent dla dziewczynki na święta?

W sklepach pełno jest kolorowych zabawek, które kuszą swoim wyglądem i różnorodnością. Wybór odpowiedniego prezentu dla dziewczynki na święta może być jednak wyzwaniem, szczególnie jeśli zależy Ci na tym, aby prezent był atrakcyjny, trwały i posiadał walory edukacyjne.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty