Państwowe Muzeum na Majdanku w tym roku pozyskiwało przedmioty na wystawę „Pamiątki”. Pierwsze eksponaty zobaczymy już w poniedziałek, w rocznicę likwidacji obozu koncentracyjnego.
Wśród pozyskanych w akcji eksponatów znalazły się wspomnienia byłego więźnia, kufer podróżny Else Ledermann oraz medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Akcja nadal trwa. Każdy może przekazać pamiątki związane z funkcjonowaniem obozu koncentracyjnego na Majdanku. W tym roku przypada 80. rocznica likwidacji obozu.
– Jesteśmy wdzięczni za zaufanie, jakim każdy z darczyńców obdarzył Muzeum. W tym roku otrzymaliśmy niemal dziewięćdziesiąt przedmiotów, a zbiór ten jest bardzo różnorodny – mówi Anna Surdacka, kierowniczka Działu Muzealiów PMM.
Aby przekazywać pamiątki należy skontaktować się z działem muzealiów na Majdanku - tel.: 81 710 28 25, e-mail: pamiatki@majdanek.eu.
W poniedziałek 22 lipca odbędą się obchody 80. rocznicy likwidacji obozu koncentracyjnego. Po części oficjalnej uczestnicy będą mogli obejrzeć wystawę „Pamiątki”. Wśród eksponatów znajdzie się szczególny nabytek – kufer podróżny należący do Elsy Ledermann. Eksponat trafił do muzeum w czerwcu tego roku.
Else Ledermann, urodziła się 22 maja 1898 r. w Meiningen, mieszkała w miejscowości Gotha przy ulicy Hünersdorfstrasse 13. Wraz z 1002 osobami, członkami społeczności żydowskich zamieszkujących regiony Turyngii i Saksonii w Niemczech, została deportowana do getta w Bełżycach. W zasobach niemieckiego archiwum w Bad Arolsen zachowała się lista osób ze wspomnianego transportu, na której obok Elsy znajduje się również jej siostra, Gertrud Ledermann. Ich dalsze losy nie są znane. Żadna z nich nie przeżyła wojny. W miejscu zamieszkania sióstr Ledermann znajdują się umieszczone w bruku ulicznym upamiętniające je kamienie Stolpersteine.
– Najprawdopodobniej bagaż Elsy Ledermann na którymś etapie eksterminacji trafił do niemieckiego obozu pracy na Flugplatzu przy ulicy Wrońskiej w Lublinie, gdzie segregowano mienie po pomordowanych Żydach. Istnieje również hipoteza, że kufer do końca okupacji leżał w magazynach akcji „Reinhardt” przy ulicy Chopina w Lublinie – wskazuje dr Jakub Chmielewski z Działu Historii PMM.
22 lipca 1944 roku nastąpiła ostateczna likwidacja nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku.
– Około godziny 18.00 załoga SS wyprowadziła więźniów poza druty w pieszym marszu ewakuacyjnym w kierunku Kraśnika, kończąc tym samym funkcjonowanie Konzentrationslager Lublin – mówi Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzeczniczka Państwowego Muzeum na Majdanku.
W 80. rocznicę tych wydarzeń muzeum zaprasza mieszkańców na spacer tematyczny, spotkanie podczas którego poznamy historię rodzin byłych więźniów, odsłonięcie okolicznościowego muralu oraz premierę wspomnień więźniów Majdanka. Odbędzie się także uroczystość upamiętniająca ofiary tego miejsca, w których udział wezmą władze miejskie i wojewódzkie, a także delegacje. Początek uroczystości o godzinie 11.