Uchodźcy mają dostęp do wszystkich obowiązujących świadczeń społecznych, po tym jak zostanie im nadany numer PESEL. ZUS podlicza, ile do tej pory, otrzymał wniosków o wypłatę 500 zł na dziecko.
- Świadczenie wynoszące 500 zł miesięcznie przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18 roku życia. Aktualnie obywatele Ukrainy mogą składać wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na dwa okresy wypłat: bieżący (do końca maja tego roku) oraz przyszły (od czerwca do końca maja 2023 roku). Przy czym 500+ przysługuje uchodźcy tylko w tym okresie, gdy przebywa z dziećmi w Polsce – podaje Małgorzata Korba, rzecznik prasowy ZUS w województwie lubelskim.
Do 6 kwietnia w regionie złożono ponad 9 tys. wniosków o wypłatę świadczenia. Większość, bo prawie 7,1 tys. (11,5 tys. dzieci) z nich dotyczy bieżącego okresu. Pozostałe (na 3,5 tys. dzieci) to kolejny okres wypłat.
Najwięcej zgłoszeń pochodzi z:
- Lublina (1,9 tys.)
- powiatu puławskiego (725),
- zamojskiego (523),
- biłgorajskiego (521),
- lubartowskiego (506).
- Do złożenia wniosku o 500+ niezbędne są numery PESEL – opiekuna i dzieci. We wniosku należy też wskazać numer polskiego rachunku bankowego, polski numer telefonu i adres e-mail. Wnioski o świadczenia dla rodzin w ZUS są wyłącznie elektronicznie – dodaje Korba.
Specjalnie z myślą o obywatelach Ukrainy ZUS organizuje specjalne dyżury. 12 kwietnia (we wtorek) takie spotkania odbędą się w Krasnobrodzkim Domu Kultury przy ul. 3 Maja 26 oraz w Ośrodku Wypoczynkowym „Leśna Ryba” w Starej Jedlance (gmina Uścimów). Oba dyżury odbędą się w godzinach 9-13.