Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 czerwca 2023 r.
13:15

Muzyczne premiery w Lublinie. Można już kupować bilety na Lublin Jazz Festiwal

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
0 0 A A

Największe święto muzyki jazzowej w regionie powróci w nadchodzącym miesiącu. 10 lipca rozpocznie się 14. edycja Lublin Jazz Festiwalu. Można już kupować bilety.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jazzowe trendy w Lublinie

Celem realizowanej od 2009 roku inicjatywy jest prezentacja najciekawszych polskich i światowych projektów jazzowych. Na lubelskiej scenie przez lata występowali zarówno początkujący artyści, jak i najwybitniejsi przedstawiciele współczesnej sceny. Nie inaczej będzie w tym roku. Wśród gwiazd festiwalu będą m.in. młodzi laureaci ubiegłorocznego konkursu JAZZiNSPIRACJE, zespół superminimalism, jak też legendarni wykonawcy pokroju Steve'a Turre czy rodzimej Urszuli Dudziak.

Na początek: premiery

Odbywający się w całości w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) festiwal rozpocznie się 10 lipca. Na inaugurację tegorocznej odsłony organizatorzy zaproszą na dwa koncerty z cyklu „Lubelskie Premiery”.

10 lipca o godz. 20 na scenie wystąpi duet 7:7 Project, który zaprezentuje mieszankę muzyki klasycznej, awangardy i jazzu. W skład zespołu wchodzą Wiktoria Koziara na saksofonach i Maciej Chyży na puzonie basowym.

Drugiego dnia festiwalu, 11 lipca o godz. 20, zagra formacja TRANSatlantyk. - To nowy zespół na polskiej scenie muzycznej, odnoszący się w materii do muzyki wiejskiej, improwizowanej i transowego ambientu – opowiadają organizatorzy koncertu. Grupie w składzie Michał Żak , Ula Czerniak i Szymon Miśniak będzie towarzyszył Piotr Damasiewicz.

JAZZiNSPIRACJE

Od kilku lat ważnym elementem festiwalu jest konkurs JAZZiNSPIRACJE, który promuje muzyków młodego pokolenia, dając im możliwość wydania debiutanckiego albumu. Laureatów tegorocznej rywalizacji poznamy 12 lipca. W trakcie finałowego koncertu o godz. 19, przed szerszą publicznością zaprezentują się najlepsi młodzi wykonawcy.

W 2022 roku Grand Prix konkursu otrzymał zespół superminimalism. Doceniona na  festiwalu formacja wydała właśnie swój debiutancki album „Prelude”. Młodzi artyści zainaugurują w tym roku program główny Lublin Jazz Festiwalu – 13 lipca o godz. 18. Będzie można usłyszeć premierowy materiał, ale nie zabraknie też improwizacji.

Muzyczne święto

Największe gwiazdy tegorocznego festiwalu zawitają do Centrum Kultury w dniach 13-16 lipca. Na początek, zaraz po wspomnianym koncercie grupy superminimalism, odbędzie się recital Urszuli Dudziak z okazji 80-tych urodzin. Legenda polskiej sceny, zachwycająca skalą głosu, występowała na najważniejszych scenach świata, w tym w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall oraz podczas Newport Jazz Festival.

- Podczas koncertu w Lublinie w repertuarze Urszuli Dudziak znajdą się ulubione piosenki artystki pochodzące z jej albumów studyjnych, jak i innych wykonawców jazzowych takich jak Ella Fitzgerald, Nina Simone, Bobby McFerrin – zapowiadają organizatorzy festiwalu.

Program główny zacznie się mocnym akcentem, ale atrakcji nie zabraknie przez cały weekend. Na lubelskiej scenie zagrają goście z Polski i zagranicy: zespół Zvanai z premierą płyty „Eastplaining” (14 lipca, godz. 19), austriacka formacja Purple is the Color (14 lipca, godz. 20.30), łącząca jazz z drum'n'bassem grupa Skalpel (14 lipca, godz. 22), Nezlamni Quartet z Ukrainy (15 lipca, godz. 19) czy jeden z najbardziej utalentowanych perkusistów w Wielkiej Brytanii – Richard Spaven, który z towarzyszeniem Ashleya Henry'ego, Yvesa Fernandeza oraz Tendayia zagra 15 lipca o godz. 20.30.

Finałowe koncerty zaplanowano na niedzielę, 16 lipca. W Centrum Kultury odbędą się dwa wyjątkowe wydarzenia. O godz. 18.30 wystąpi zespół Immortal Onion, reprezentujący nową falę polskiego jazzu. W Lublinie artyści zagrają z towarzyszeniem kompozytora i saksofonisty Michała Jana Ciesielskiego, z którym nagrali płytę „Screens”.

Na finał festiwalu zagra Steve Turre, jeden z najwybitniejszych światowych innowatorów jazzowych. Wirtuoz puzonu, grający również na nietypowym instrumencie, jakim jest concha, czyli muszla. Turre przez lata związany był z zespołem Saturday Night Live Band, współpracował m.in. z Rayem Charlesem, McCoyem Tynerem, Tito Puente czy Maxem Roachem.

W Lublinie Turre wystąpi z projektem „Generations”. Na scenie pojawią się także inni przedstawiciele amerykańskiej sceny jazzowej: Orion Turre, Davis Whitfield, Wallace Roney Jr., James Carter oraz Dishan Harper.

Nie tylko koncerty

Tradycyjnie już Lublin Jazz Festiwal będzie obfitował w różnorodne wydarzenia towarzyszące. Jednym z nich będzie wystawa prac finalistów Międzynarodowego Konkursu Plakatu We Want Jazz, który odbył się pod hasłem „Jaz Not War”. Ekspozycję będzie można podziwiać w Galerii OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej (budynek CK) od 10 do 31 lipca.

W Centrum Kultury będzie można także podziwiać wystawę archiwalnych plakatów Lublin Jazz Festiwalu (10-16 lipca), wziąć udział w improwizowanej sesji muzycznej (14 lipca, godz. 22) oraz uczestniczyć w brunchu na świeżym powietrzu z muzyką na żywo (15-16 lipca o godz. 11).

Bilety już dostępne

Znaczna część wydarzeń będzie bezpłatna dla uczestników. Za darmo będzie można wziąć udział chociażby w koncertach z cyklu „Lubelskie Prapremiery”, finale konkursu JAZZiNSPIRACJE czy atrakcjach towarzyszących.  Bilety obowiązują jednak na wybrane koncerty z programu głównego festiwalu – występy gwiazd polskiej i światowej sceny.

Wejściówki na poszczególne koncerty dostępne są online w serwisie bilety24.pl. Bilety całodzienne oraz karnety festiwalowe można nabywać tylko w kasie Centrum Kultury w Lublinie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W zbiórkach na rzecz WOŚP co roku biorą udział m.in. puławskie harcerki i harcerze

Przed nami niedziela z WOŚP. Puławskie sztaby gotowe do zbiórki

Koncerty, biegi, licytacje, wspólne śpiewanie przy ognisku, morsowanie, gwiezdne obserwacje, zbiórki krwi, pokazy strażackie, kulinarne i wiele, wiele więcej - to wszystko w ten weekend czeka na mieszkańców powiatu puławskiego, gdzie już po raz 33. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Australian Open. Kosmiczna walka o finał bez szczęśliwego zakończania dla Igi Świątek

Australian Open. Kosmiczna walka o finał bez szczęśliwego zakończania dla Igi Świątek

Ponad dwuipółgodzinna, kosmiczna batalia o finał Australian Open kobiet bez happy-endu dla Igi Świątek. W czwartek nasza rodaczka uległa po trzech setach Madison Keys ze Stanów Zjednoczonych, ale i tak osiągnęła swój najlepszy wynik na australijskiej ziemi

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Lubelska policja poszukiwała Krystiana K. od 2020 roku. Został zatrzymany w Holandii. Odpowie m.in. za zabójstwo.

Jethro Tull: nowa płyta i koncert Lublinie
FLET I ROCK

Jethro Tull: nowa płyta i koncert Lublinie

7 marca to dzień premiery nowego, studyjnego albumu legendy rocka progresywnego: zespołu Jethro Tull. Na płycie zatytułowanej „Curious Ruminant” znajdzie się dziewięć premierowych utworów. A nowa płyta to świetny pretekst do trasy koncertowej.

Katastrofa budowlana przy Bernardyńskiej. Kiedy otworzą ulicę dla ruchu?

Katastrofa budowlana przy Bernardyńskiej. Kiedy otworzą ulicę dla ruchu?

Po katastrofie budowlanej ulica Bernardyńska w Lublinie jest od soboty zamknięta dla ruchu. Jednak wszystko wskazuje na to, że w piątek to się zmieni.

zdjęcie ilustracyjne

Strefy płatnego parkowania jeszcze nie ma, ale ratusz już szuka urzędnika od tego

W tym roku w Białej Podlaskiej ma być wdrożona strefa płatnego parkowania. Ratusz już szuka urzędnika, który będzie się tym zajmował.

W Chełmie Orkiestra zagra rykiem silników

W Chełmie Orkiestra zagra rykiem silników

Prezentacja samochodów, od sportowych po zabytkowe, rywalizacja za kierownicą a także pokazy służb ratowniczych, a przede wszystkim wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – to tylko część atrakcji jakie czekają przybyłych gości, już za parę dni, na terenie Galerii Chełm.

MPK Lublin chce zastąpić w swojej flocie najstarsze Solarisy i Jelcze.

Miasto kupuje nowe autobusy hybrydowe. Jest problem z wysoką ceną

Lublin chce wymienić część swojej floty na nowoczesne autobusy hybrydowe. Oferta przetargowa przekracza jednak budżet miasta.

zdjęcie ilustracyjne

Oficjalnie jest zakaz, ale badania mówią co innego. Co młodzież pije na studniówkach?

62 proc. uczestników studniówek pije alkohol w ten wyjątkowy dzień. Dominują mocne trunki, w tym wódka, które stanowią aż 80 proc. alkoholu spożywanego w czasie studniówki. Tak wynika z badań IQS.

Posiedzenie środowej komisji

Rewolucja w chełmskiej oświacie. Połączą przedszkola ze szkołami?

Chełm planuje reorganizację oświaty. Pomysł jest taki, by przedszkola łączyć ze szkołami. Ale jak pokazała środowa komisja rady miasta na razie więcej jest wątpliwości w tej sprawie.

Eleganckie krzesła i biurka: Glamour w Twojej przestrzeni

Eleganckie krzesła i biurka: Glamour w Twojej przestrzeni

Styl glamour to kwintesencja elegancji, luksusu i wyrafinowanego designu. Wnętrza urządzone w tym duchu zachwycają bogactwem detali, nieoczywistymi połączeniami materiałów oraz przytulną, a jednocześnie wystawną atmosferą. Czy z tym stylem da się pogodzić funkcjonalność? Oczywiście! Krzesła i biurka glamour są doskonałym przykładem, jak dodać każdemu pomieszczeniu szyku i charakteru.

Fałszowanie miodu - jak rozpoznać prawdziwy, polski miód pszczeli?

Fałszowanie miodu - jak rozpoznać prawdziwy, polski miód pszczeli?

Naturalne miody pszczele to produkty, które wcale nie tak łatwo zakupić. Coraz powszechniejsza staje się nieuczciwa praktyka fałszowania miodu pszczelego sprawiająca, że złoty płyn przestaje mieć jakiekolwiek właściwości zdrowotne. Podrobionych miodów nektarowych, miodów akacjowych czy miodów rzepakowych na półkach sklepowych spotkać można całe mnóstwo. Zdaje się nawet, że zaczynają one wypierać najwyższej jakości miody tradycyjne. Kuszą niższą ceną, płynną konsystencją i pięknym kolorem. Jak więc nie dać się złapać i kupować tylko prawdziwy rodzaj miodu? Dlaczego warto decydować się na miód z prawdziwej, polskiej pasieki o sprawdzonej renomie? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dotyczących pochodzenia różnych odmian miodu poznasz z niniejszego artykułu.

Najpopularniejsze rodzaje pieców i kotłów na rynku – co warto wybrać?

Najpopularniejsze rodzaje pieców i kotłów na rynku – co warto wybrać?

Najczęściej wybierane w Polsce urządzenia grzewcze to w ostatnich latach piece oraz kotły na pellet i na ekogroszek, a także piece i kotły zasypowe. Sprawdź koniecznie najważniejsze informacje na ich temat. Dowiedz się też, gdzie warto wybrać wspomniane urządzenia. Dzięki temu na pewno kupisz odpowiednie wyposażenie.

Być jeszcze lepszym policjantem. Lubelski garnizon otworzył "szkoleniówkę"

Być jeszcze lepszym policjantem. Lubelski garnizon otworzył "szkoleniówkę"

Lubelscy policjanci mają swój Ośrodek Szkolenia Policji. 24 funkcjonariuszy już się szkoli na kursie podoficerskim.

Rodzina zamordowanej komorniczki nie zgadza się z wyrokiem

Rodzina zamordowanej komorniczki nie zgadza się z wyrokiem

Rodzina zamordowanej komorniczki z Łukowa nie zgadza się z wyrokiem. Sąd skazał w tym tygodniu Karola M. na 25 lat więzienia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty