Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 maja 2015 r.
13:00

Najlepsze majowe nalewki. Jak je zrobić?

Nalewka na pączkach sosny leczy przeziębienie. Na kwiatach czarnego bzu wzmacnia odporność. Nalewka na kwiatach głogu koi skołatane nerwy i wzmacnia serce

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Skąd wzięły się nalewki? Z pracowni alchemików. W średniowieczu na liściach owadożernej rosiczki sporządzano słynne rosolisy. Miodowa ciecz, którą wydzielała miała wzmacniać organizm jak dziś żeń-szeń. Alchemicy udoskonalali lek z rosiczki miodem, potem ziołami. Następnie płatkami róż czy fiołkami. O odkryciach alchemików zwiedzieli się zakonnicy. Z klasztorów nalewki trafiły do polskich dworów. A dziś robienie nalewek jest w modzie.

Trochę historii

Nalewki trzymano w specjalnych pomieszczeniach, zwanych apteczkami. W pałacach apteczką były rozległe piwnice. W bogatych dworach: osobna izba w sąsiedztwie jadalni. W uboższych: kredens z przepastnymi półkami. Albo dwie szafki zamykane na klucz. Jedna „dla zdrowia czyli jako lekarstwa”. Druga „dla wygody i przyjemności czyli jako przysmaki”.

Wyrabianie nalewek wymagało wiedzy z zakresu rektyfikacji, botaniki, ogrodnictwa. Nic dziwnego, że Karolina z Potockich Nakwaska, autorka księgi „Dwór wiejski. Dzieło poświęcone gospodyniom polskim przydatne i osobom w mieście mieszkającym”, namawiała panie do eksperymentów apteczkowych.
Matki uczyły córki sporządzać mikstury na owocach i ziołach, które miały działanie lecznicze, a przy okazji świetnie smakowały. Zamiłowaniu do wyrabiania nalewek towarzyszyło kolekcjonowanie pięknych karafek i kieliszków. Wielkim znawcą nalewek i nalewkowych akcesoriów był malarz Franciszek Starowieyski. Twierdził, że nalewka musi mieć co najmniej 45 % mocy, wtedy smak owoców dociera do kubków smakowych.

Nalewka sosnowa

To już ostatni moment, żeby nastawić aromatyczną nalewkę na pędach sosny. Pamiętajcie, żeby zbierać je z dala od dróg. Zebrać młode boczne przyrosty sosen. W dużym słoju ułożyć warstwę pędów sosnowych, warstwę cukru, warstwę pędów aż do zapełnienia słoja. Wlać kieliszek spirytusu. Odstawić w słoneczne miejsce na dwa tygodnie, aż cały cukier się rozpuści.

Zlać syrop, który jest doskonały na kaszel. To, co zostało zalać spirytusem zmieszanym z wodą. Zostawić na 3 tygodnie, zlać, a pędy zalać alkoholem ponownie. Do sosnówki można dodać jałowiec suszony lub cytrynę, można ją także osłodzić miodem. Nalewka najlepsza jest po 6 miesiącach.

Czarny bez

Jeszcze możecie zapolować w cienistym lesie na kwiaty bzu czarnego, które służą do wyrobu cennej nalewki. Ale niedojrzałe kwiaty i liście zawierają szkodliwe substancje. Dlatego kwiaty muszą być dojrzałe. Napar z kwiatów stosuje się zwłaszcza przy grypach i przeziębieniach (ma działanie napotne i przeciwgorączkowe). A oto przepis Iwony Witt-Czuprzyńskiej z Warszawy, której nalewka z czarnego bzu zachwyciła jurorów lubelskich turniejów.

Składniki: 50 baldachimów kwiatu czarnego bzu, 2 cytryny, 2-3 limonki, ok. 70 dkg cukru, 1 łyżeczka korzenia arcydzięgla, litr wody, litr spirytusu (97%).

Wykonanie: umieszczone w słoju baldachimy kwiatowe, poprzekładane pokrojonymi w plastry cytrynami, zalać ostudzonym syropem zrobionym z wody i cukru. Słój nakryć gazą lub płótnem i pozostawić w nasłonecznionym miejscu na ok. 10 dni. Należy codziennie mieszać całość wyparzoną drewnianą łyżką i co jakiś czas sprawdzać, czy nic nie fermentuje.

Po tym czasie zlać syrop i dodać do niego sok z limonek oraz spirytus. Przelać do dwóch litrowych butelek, dodając do każdej po pół łyżeczki korzenia arcydzięgla.

Przez 4 tygodnie wstrząsać co jakiś czas butelkami. Przez następne 2 tygodnie dać nalewom spokój. Wreszcie przefiltrować je i odstawić na co najmniej 3-4 tygodnie, by dojrzały.

Nalewka na kwiatach głogu

Głóg właśnie kwitnie. W ludowej medycynie jego kwiaty i owoce służyły do wyrobu naparów, które obniżają ciśnienie, uszczelniają naczynia krwionośne, wzmacniają serce, działają przeciwmiażdżycowo. - Dzięki temu nie puchną nogi, nie robią się żylaki, a takie nerwusy jak ja stają się bardziej wyciszone, a serducho przestaje kołatać jak szalone. Taki jest głóg - mówi Witt-Czuprzyńska.

Na podstawie starych podręczników zielarskich opracowała recepturę na nalewkę na kwiatach głogu. Jak zrobić leczniczą nalewkę z kwiatów głogu? Najpierw trzeba zerwać 3 litrowy słój kwiatów głogu, dokładając kilka młodych listków. Następnie zalać kwiaty wódką i odstawić na 2 tygodnie w ciemne, zaciszne miejsce.

Następnie zrobić sycony miód. - Jak przygotować taki miód? Rozpuszczamy go w wódce (w proporcji pół na pół) w kąpieli wodnej (garnek z miodem i wódką wstawiamy do większego gara wypełnionego gorącą wodą), gotując na wolnym ogniu, bez doprowadzania do wrzenia. Najlepiej nada się do tego miód akacjowy lub wiosenny wielokwiatowy, łąkowy - mówi Iwona Witt-Czuprzyńska.

Nalew w słoju należy osłodzić tak przygotowanym miodem i odstawić w ciemne miejsce na 2 tygodnie. Następnie odcedzić płatki, przefiltrować i rozlać do butelek. Nalewka powinna dojrzewać co najmniej trzy miesiące.

Wedle powyższej receptury możemy nastawić aromatyczne nalewki na kwiatach pigwowca, dzikiej czereśni, gruszy, wiśni.

Na kwiatach akacji

Osobne miejsce należy się nalewce na kwiatach akacji.

Składniki: 2 szklanki kwiatów akacji, litr spirytusu, jedna cytryna, pół litra wody, szklanka miodu lipowego.

Wykonanie: kwiaty zalać spirytusem, odstawić na 3 tygodnie. Odcedzić, połączyć z syropem przygotowanym z miodu i wody, dodać sok z cytryny. Wymieszać, odstawić na 7 dni. Przefiltrować, rozlać do butelek. Odstawić na 6 miesięcy.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

Ziobro i Romanowski bez immunitetów? Głosowania w czwartek – potwierdza Szymon Hołownia

Ziobro i Romanowski bez immunitetów? Głosowania w czwartek – potwierdza Szymon Hołownia

Zbigniew Ziobro ponownie może stracić immunitet. Podobny los może spotkać Marcina Romanowskiego. Nad losem polityków Zjednoczonej Prawicy w czwartek wieczorem będzie głosował Sejm. Zagrożona jest również posada jednej minister.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty