Pracownia Sztuki Zaangażowanej Społecznie REWIRY ogłosiła wyniki konkursu na projekt obiektu lub działania artystycznego. Koło ul. Skośnej, nad Czerniejówką powstanie szklarnia?
Jak wyjaśniają organizatorzy, celem konkursu było wyłonienie projektów poruszających ważną aktualnie tematykę społeczną czy polityczną, będących komentarzem do bieżących wydarzeń, relacjonujących je bądź odnoszących się do nich. Preferowane były projekty zakładające współpracę z lokalną społecznością bądź grupą społeczną, wpisujące się w krajobraz kulturowy miejsca realizacji, łączące cechy artystyczne z użytkowymi i służące rozwiązaniu zdiagnozowanego problemu.
Udział w konkursie zgłosiło 38 osób, przesyłając 45 projektów. 3 zgłoszenia zostały odrzucone z powodu błędów formalnych.
Jury konkursu przyznało I nagrodę w wysokości 5000 zł brutto za projekt Pauliny Chabuckiej „Osiedlowa szklarnia z butelek”.
Autorka, zdaniem jurorów, połączyła w kompleksowy sposób wszystkie wymagania konkursowe, między innymi: określiła jego dokładną lokalizację (dzielnica Dziesiąta) oraz odniosła się do alkoholizmu jako realnego problemu nękającego mieszkańców. Wzięła pod uwagę długofalowe i praktyczne korzyści dla użytkowników. W projekcie zawarła „wrażliwość ekologiczną, wartości edukacyjne i wspólnototwórcze”. Poprzez zastosowanie gotowych elementów, „Osiedlowa szklarnia z butelek” będzie poszerzać świadomość ekologiczną jej użytkowników.
Idea pracy dotyka problematyki przemian kulturowych i mentalnościowych w Polsce. Ten szeroki kontekst wraz z walorami artystycznymi projektu uzasadniają przyznanie I nagrody.
Ponadto, jury przyznało dwa równorzędne wyróżnienia w wysokości 2500 zł brutto każde: za projekt „Historie pisane błotem” Barbary Gryki i Filipa Kijowskiego oraz za „Wszyscy jesteśmy tacy sami” Sary Kowalczuk-Fijałkowskiej.