Jubileusz 90-lecia obchodzą Państwowe Szkoły Budownictwa i Geodezji w Lublinie. W takiej sytuacji życzenia 100 lat to zdecydowanie za mało. Dostojnemu jubilatowi życzymy co najmniej 200 lat!
Wszystko zaczęło się 9 września 1928 wraz z założeniem Towarzystwa Szkoły Budownictwa, które już kilka dni później założyło prywatną Niższą Szkołę Budownictwa. W placówce na wydziałach budowlanym, drogowym i melioracyjnym uczyło się 66 uczniów, którzy po trzech latach nauki i odbyciu co najmniej trzyletniej praktyki otrzymywali tytuł majstra budowlanego lub po dwóch latach i tak samo długiej praktyki - tytuł nadzorcy drogowego lub melioracyjnego. Zupełnie inaczej wyglądał też kalendarz roku szkolnego. Uczniowie siedzieli w ławkach od 1 listopada do 30 kwietnia, a od 1 maja do 31 października pracowali na budowach.
W 1951 roku szkoła zostaje podzielona na trzy odrębne technika - Budowlane, Drogowe i Geodezyjne funkcjonujące jednak w jednym budynku. W ten sposób szkoła pracowała do 2002 r. , kiedy to do Państwowych Szkół Budownictwa przyłączono Zespól Szkól Geodezyjno-Drogowych tworząc znane nam Państwowe Szkoły Budownictwa i Geodezji. W ich skład wchodziły: XI Liceum Ogólnokształcące, II Liceum Profilowane, 4-letnie Technikum Budowlano-Geodezyjne, 4-letnie Technikum Terenów Zieleni, Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 8 i Szkoła Policealna Nr 2.
Dziś w skład zespołu wchodzą: Technikum Budowlano-Geodezyjne, Technikum Terenów Zieleni oraz Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 8.