Centrum handlowe Alchemia będzie znacznie mniejsze niż planowano. Urząd Miasta zatwierdził właśnie zmiany, które zapowiadał wcześniej inwestor. Ostatecznie zrezygnowano m.in. z budowy północnego skrzydła ratusza.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Miejscy urzędnicy zmienili pozwolenie na budowę kompleksu Alchemia. Zrobili to na wniosek inwestora. Przesądzili tym samym o rezygnacji z budowy północnego skrzydła ratusza. Wcześniej niezbędne do tego działki wróciły do gminy. Ze zmienionego pozwolenia wynika również, że spółka Arkady zrezygnowała z trzech dolnych kondygnacji podziemnego parkingu.
Kompleks Alchemia ma powstać między ul. Lubartowską, Świętoduską i Bajkowskiego. Tam zaplanowano podziemny parking oraz niewielką część handlowo-usługową. Stamtąd, podziemnym korytarzem klienci mieli przechodzić na Stare Miasto. W kamienicach wzdłuż ul. Olejnej inwestor zaplanował galerię handlową. Pozwolenie na budowę śródmiejskiej części kompleksu spółka Arkady dostała już w 2009 r. Do tej pory nie udało się wbić pierwszej łopaty. Jedynie wiosną 2010 roku wycięto tu blisko 80 drzew i kilkaset krzewów markując początek inwestycji. Na lubelskim rynku pojawiła się bardzo silna konkurencja. Stąd konieczność zmian w pierwotnym projekcie Alchemii.
Skutek to ograniczenie parkingu do dwóch kondygnacji oraz rezygnacja z podziemnego przejścia. Z dotychczasowych zapowiedzi inwestora wynika, że inwestycja zostanie podzielona na dwa etapy. W pierwszym powstanie część parkingowa wzdłuż ul. Świętoduskiej. Znajdzie się tam również miejsca dla lokali usługowych, handlowych i gastronomicznych. Miejsce dla tych ostatnich zaplanowano w istniejącym budynku dawnej kawiarni Arkady oraz w nowym obiekcie, który stanie w miejscu, gdzie niegdyś mieściły się kasy biletowe. W drugim etapie inwestor chce zrealizować staromiejską część inwestycji.
Z dotychczasowych zapowiedzi spółki Arkady wynika, że mimo zmian na rynku, projekt doczeka się realizacji. Koszty pozostają tajemnicą. Wiadomo jedynie, że prace mają być finansowane z kredytu. Do tej pory zarówno projekt architektoniczny jak i badania geologiczne finansowano z pieniędzy spółki. Jeśli Arkady zrealizują swoje obietnice, to pierwsi klienci zaparkują w Alchemii w 2019 r.