Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 sierpnia 2024 r.
18:50

Przejechał 2 tys. km, by promować pomoc innym

0 A A

Dwa tygodnie temu wyruszył podróż rowerową, by promować niesienie pomocy. Po 15 dniach i 2 tys. kilometrów pan Janusz wrócił do Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Janusz Kobyłka, krwiodawca i wolontariusz Polskiego Czerwonego Krzyża 5 sierpnia wyruszył z Lubartowa w podróż po Polsce, by promować ideę instytucji i zachęcać ludzi do wolontariatu. W ciągu dwóch tygodni przejechał 2 tys. km. W swojej podróży odwiedził wojewódzkie oddziały PCK, Zarząd Główny w Warszawie oraz podopiecznych PCK wypoczywających na koloniach nad polskim morzem.

– Przede wszystkim w tej podróży chodziło o promocję Polskiego Czerwonego Krzyża i zachęcanie ludzi do wstępowania do wolontariatu – mówi Janusz Kobyłka, wolontariusz i zapalony rowerzysta. – Wielu młodych ludzi nie wie nic o działalności PCK. Owszem słyszą o jakichś ogólnopolskich akcjach, zbiórkach humanitarnych, ale to nie tylko to. Dlatego rozdawałem ulotki i opowiadałem, że to nie jest ciężka praca.

Praca wolontariusza to czasami wyjście po zakupy seniorowi lub po prostu spędzenie z nim czasu na spacerze czy rozmowie. Podczas podróży Pan Janusz odczarowywał ten stereotyp, że Polski Czerwony Krzyż to tylko akcje o szerokiej skali. To także akcje edukacyjne, pomaganie osobom w krótkotrwałym kryzysie.

– To, co robisz dla drugiej osoby, jest bardzo przydatne i to zostanie w sercu. To niesamowite uczucie. Wierzę w ludzi i wierzę w to, że po jakimś czasie to przynosi efekty. Może nie od razu, ale zasieje to jakieś ziarno w głowach młodych ludzi – zachęcał do udziału w wolontariacie Janusz Kobyłka.

Dwa tysiące kilometrów o własnych nogach

Jako swój środek transportu podczas tej szczytnej akcji, nie po raz pierwszy wybrał rower. Charytatywnie jeździ od 2018 roku, łącznie przejechał już blisko 17 tys. km. Podczas tegorocznej akcji dziennie przejeżdżał średnio 100 km dziennie. Mówi, że największym nieprzyjacielem podczas jazdy jest wiatr i strome podjazdy.

– Wybrałem rower, bo po prostu to lubię. Samochodem to jest jazda od punktu A, do punktu B, a tutaj zatrzymuję się na jakichś stacjach benzynowych, miasteczkach, dzięki czemu spotykam innych ludzi. Niektórzy się dziwili, jak to można tyle przejechać – mówi z uśmiechem. – Zdarzały się dni, że przejechałem 60 km, ale jak złapałem wiatr w plecy, to dziennie wchodziło nawet 200 km.

W większości sam, ale serdecznie witany

W wielu miejscach spotykał wielu życzliwych ludzi. Dopytywali o cel podróży, oferowali jakąś kawę, ciasto, życzyli powodzenia podczas dalszej jazdy. Większość drogi jechał sam, ale pojawiali się także towarzysze, którzy serdecznie go witali i żegnali. Przez pewien czas podróżowali razem z nim.

– Przed większymi miastami, jak na przykład Warszawą, wiedzieli, kiedy będę i wyjechali mi naprzeciw. Gdy wyjeżdżałem, przez pewien czas jechali ze mną, odprowadzając mnie. Na przykład z Kraśnika przez pewien czas jechała ze mną grupa seniorów – mówi uśmiechając się.

Powitany jak bohater

Podczas swojej rowerowej wyprawy pojechał nad morze odwiedzić przebywające tam na koloniach dzieci, których wyjazd sfinansowało PCK.

– W tym roku dzięki pomocy innym mogliśmy zapewnić wypoczynek ponad setce dzieciom z województwa lubelskiego. W tym roku nasi podopieczni wypoczywają nad morzem, gdzie właśnie pan Janusz ich odwiedził – mówi Jan Staroch, prezes zarządu Polskiego Czerwonego Krzyża oddział Lublin.

– To było niesamowite uczucie. Dzieci malowały plakaty na mój przyjazd, ułożyły kolorowe kamyki na trasie, którą wjeżdżałem. Dzieci są niesamowite, miały tyle pomysłów na mój wjazd, że aż łezka się w oku zakręciła – wspomina Kobyłka. – Dzieci zadawały wiele pytań, jak na przykład pytania o drogę, czy mam jakieś zwierzątko, ale także o czym marzę oraz czy planuję napisać książkę.

Jak na razie pan Janusz planuje odpocząć, ale pewnie nie na długo. Rozmyśla, gdzie wybrać się na kolejną podróż rowerową.

Polski Czerwony Krzyż świętuje urodziny

W tym roku obchodzimy 105. rocznicę powołania do życia Polskiego Czerwonego Krzyża. Zaczęło się od opieki nad chorymi i rannymi, potem ich działalność zaczęła się rozrastać. Organizacja jest częścią Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Do licznych podejmowanych przez nią działań należą: udzielanie pomocy humanitarnej w czasie klęsk i wojen, pomoc socjalna, nauka pierwszej pomocy oraz edukacja. Działalność PCK kojarzy się z globalnym udzielaniem pomocy, ale tak naprawdę to są także małe inicjatywy lokalne.

– Polski Czerwony Krzyż generalnie działa w kierunku wszystkich osób, które są wykluczone, w kryzysie, niekoniecznie są w takim kryzysie długofalowym a ale też takim punktowym – tłumaczy Beata Lachowicz, rzeczniczka lubelskiego oddziału okręgowego PCK.

Działają na wielu płaszczyznach: wydają żywność potrzebującym, opiekują się osobami potrzebującymi, edukacją – PCK udziela pierwszej pomocy psychologicznej, jak zachowywać się w trudnych sytuacjach, uczą udzielać pierwszej pomocy.

Kto może zostać wolontariuszem Polskiego Czerwonego Krzyża?

Wolontariuszem PCK może zostać każdy, kto ma chęci, czas wolny, jest otwarty na pomoc innym.

– Wolontariusze są potrzebni zarówno w tej sferze edukacji, pomocy bezpośredniej jak i takiego działania w nagłych przypadkach, więc tutaj tego wolontariatu jest dużo. Od IT i promocje do działań typowo pomocowych, takich, gdzie dostarczamy żywność do mieszkań – wskazuje Lachowska.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Edach Budowlani Lublin poszukają w weekend kolejnych punktów, tym razem w Białymstoku

Edach Budowlani Lublin kontra beniaminek z Białegostoku

W czwartej kolejce Edach Budowlani Lublin zmierzą się na wyjeździe z Budmex Rugby Białystok. Pierwszy gwizdek w niedzielę o godzinie 12.15.

Chiptuning Poznań – Zwiększ moc swojego samochodu

Chiptuning Poznań – Zwiększ moc swojego samochodu

Chiptuning stał się jedną z najpopularniejszych metod modyfikacji samochodów w Polsce, a Poznań to miasto, które może się poszczycić licznymi profesjonalnymi warsztatami oferującymi tę usługę. Jeśli interesuje Cię, jak można w bezpieczny sposób poprawić osiągi swojego pojazdu, a jednocześnie obniżyć zużycie paliwa, to jesteś we właściwym miejscu.

Proces toczy się z wyłączeniem jawności/

Zadał komorniczce 40 ciosów nożem. Proces za zamkniętymi drzwiami

Za zamkniętymi drzwiami sądu od listopada ubiegłego roku toczy się proces oskarżonego o zabójstwo komorniczki z Łukowa 44–letniego Karola M.

Jak wybrać idealny kosz uliczny?

Jak wybrać idealny kosz uliczny?

Wybór odpowiedniego kosza na śmieci do przestrzeni publicznej (ulica, park) powinien być dobrze przemyślany. Tego typu kosze muszą spełniać różnorodne wymagania, aby zapewnić utrzymanie czystości w przestrzeniach zewnętrznych. W tym artykule dowiesz się, jak wybrać odpowiedni model kosza ulicznego!

Czym się różni strona internetowa od portalu internetowego?

Czym się różni strona internetowa od portalu internetowego?

W świecie online, terminy takie jak "projektowanie stron internetowych" i "tworzenie portali internetowych" często są używane zamiennie, jednak różnice między tymi dwoma pojęciami są znaczące. Zrozumienie tych różnic jest kluczowe zarówno dla osób, które chcą zaistnieć w internecie, jak i dla tych, którzy zastanawiają się nad wyborem właściwego rozwiązania dla swojej firmy.

Niedawno pisaliśmy o petycji, która pojawiła się w Internecie, dotyczącej likwidacji Straży Miejskiej w Świdniku. Nie przeszkodziło to 14 osobom, które złożyły swoje aplikacje w ramach naboru do tej jednostki.

Petycja to fikcja? Świdnicka straż miejska działa i zatrudnia

Petycja dotycząca likwidacji Straży Miejskiej w Świdniku wydaje się nie przynosić oczekiwanych rezultatów. W każdym razie - nie zniechęca - bo do straży miejskiej zgłosiło się 14 osób, które chcą zasilić jej szeregi

Ataki wilków są coraz częstsze

Wilki podchodzą bliżej. Jest reakcja urzędników

Jest reakcja samorządów w związku z atakami wilków na zwierzęta hodowlane w powiecie łukowskim. Ostatnio wataha pogryzła cielaki. Jedno zwierzę trzeba było uśpić.

Na pustej, prostej drodze kierowcę spotkała nagła tragedia

Sucha sosna zgniotła volswagena. Sytuacja jedna na milion

Na prostej drodze, podczas spokojnej jazdy na auto spadł nagle potężny pień sosny, tzw. suszek

Michał Bargenda, jedyny lubelski zawodowy golfista, jest faworytem do wygrania turnieju, który dzisiaj rozpocznie się na polu w Wierzchowiskach
NASZ PATRONAT

Emocje gwarantowane: w Wierzchowiskach zagrają o Puchar Prezesa Spółdzielczego Banku Powiatowego w Piaskach

Dziś w samo południe na polu golfowym w Wierzchowiskach rozpocznie się 15. edycja turnieju o Puchar Prezesa Spółdzielczego Banku Powiatowego w Piaskach. To jedne z najstarszych i najbardziej prestiżowych zawodów rozgrywanych w naszym regionie.

Kredyt mieszkaniowy na Start. Co myślą o nim ekonomiści?
Dzień Wschodzi
film

Kredyt mieszkaniowy na Start. Co myślą o nim ekonomiści?

Kredyt mieszkaniowy na Start wywołuje wielkie emocje w obecnie rządzącej koalicji. Co jednak na chłodno, z ekonomicznego punktu widzenia myślą o nim specjaliści? O tym opowiada w programie Dzień Wschodzi były dziekan wydziału Ekonomii UMCS prof. Mariusz Kicia.

Firma Lalak Development to nowy sponsor koszykarzy Polskiego Cukru Startu Lublin

Polski Cukier Start Lublin ma nowego sponsora

W środę Polski Cukier Start pochwalił się pozyskaniem nowego sponsora. Na wsparcie klubu z Lublina zdecydowała się firma deweloperska Lalak Development.

Wyszła w kapciach i szlafroku. Pomogli jej policjanci i przechodnie

Wyszła w kapciach i szlafroku. Pomogli jej policjanci i przechodnie

80-latka z Dęblina nie potrafiła wrócić do domu. Wszystko przez problemy z pamięcią

Ponad 1,7 mln zł pod torfem

Ponad 1,7 mln zł pod torfem

Funkcjonariusze Oddziałów Celnych z Terespola i Małaszewicz oraz Straży Granicznej z Terespola udaremnili w ubiegłym tygodniu przemyty blisko 106 tys. paczek papierosów o wartości ponad 1,7 mln zł 

Wszyscy kibice siatkówki w Polsce ciągle czekają na debiut Wilfredo Leona w Bogdance LUK Lublin

Nadal bez Wilfredo Leona? Bogdanka LUK Lublin zaczyna sezon 2024/2025 już w piątek

Już w piątek Bogdanka LUK Lublin rozpocznie nowy sezon 2024/2025. Wyjazdowym rywalem podopiecznych Massimo Bottiego będzie Aluron CMC Warta Zawiercie. Pierwszy gwizdek o godzinie 20.30. Transmisję będzie można obejrzeć na kanale Polsat Sport 1.

Nie lekceważ tego raka. 17 osób dziennie słyszy straszną wieść
12 września 2024, 10:00

Nie lekceważ tego raka. 17 osób dziennie słyszy straszną wieść

Rak pęcherza moczowego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów wśród Polaków. Chorują głównie mężczyźni. Lubelski NFZ zaprasza na darmową konsultację z lekarzami

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty