Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 lutego 2022 r.
19:00

Studenci z Ukrainy, Białorusi i Polski protestowali w Lublinie. "Wojna jest przerażająca" [zdjęcia, wideo]

– To straszna sytuacja dla wszystkich Ukraińców. Czuję się źle, że nie mogę im w żaden sposób pomóc – mówi Valeria z Kijowa. Dzisiaj na Placu Litewskim w Lublinie zebrali się lubelscy studenci z Ukrainy, Białorusi i Polski, aby wspólnie wyrazić solidarność z bliskimi oraz wyrazić swoją wolność i niepodległość.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Zebraliśmy się dzisiaj, żeby pokazać solidarność i wsparcie dla Ukrainy. Wszyscy zebrani są studentami, którzy mają tam rodziców i przyjaciół. W Ukrainie została moja rodzina. Wojna jest przerażająca. Do ostatniej chwili wszyscy mieliśmy nadzieję, że to się nie wydarzy. Niestety, stało się i nic nie możemy z tym zrobić. Możemy jedynie okazywać nasze wsparcie, solidarność i jakoś się trzymać. Wszyscy są bardzo zdenerwowani. Wielu ludzi stara się wyjechać z Ukrainy, z Kijowa. Niestety, jest bardzo ciężko. Wszystkie drogi są zakorkowane, co chwilę słyszą wybuchy. Ludzie boją się, ale nie ma masowej paniki czy histerii. Moi najbliżsi dzisiaj rano wyjechali z Kijowa i teraz są na wsi, ponieważ jest tam dużo bezpieczniej. Myślę, ze najgorzej jest teraz w Charkowie, Kijowie i Chersonie. To nie tylko wojna Ukrainy z Rosją. To wojna całego świata z Rosją – mówi Anastasia z Kijowa, która studiuje biologię medyczną po angielsku na UMCS w Lublinie

– Moje miasto jest w pobliżu Białorusi. Przyszłam dzisiaj, ponieważ mojego ojca zabrali na wojnę. Cała rodzina mieszka w Ukrainie. Chciałam sprowadzić tutaj swoją siostrę, ale nie można nawet jeździć samochodem po ulicach. Wszyscy siedzą w domu. Jest bardzo słaby kontakt. Jestem dziennikarzem wojskowym i nie mogę na razie wrócić do kraju. Moi bliscy na chwilę obecną zostają w Ukrainie. Jeżeli sytuacja będzie na tyle dobra, że będzie można wrócić i nie będzie takiej agresji, to bardzo chciałabym wrócić – mówi Olha, studentka III roku produkcji medialnej na UMCS w Lublinie.

– Pochodzę z Białorusi i studiuję w Lublinie na UMCS. Jestem dzisiaj tutaj, żeby wesprzeć moich ukraińskich przyjaciół, z którymi mam bliskie relacje. Właściwie, to wesprzeć cały naród Ukraiński w tym trudnym czasie. Chciałbym jednocześnie wyrazić sprzeciw działaniom Łukaszenki, który zaangażował się w ten konflikt zbrojny po stronie Rosji. Uważam to za sytuację niedopuszczalną. Mam wielu przyjaciół z Ukrainy, którzy mieszkają w Lublinie, a którzy zostawili w kraju swoje rodziny i bliskich. Wiem, że oni potrzebują wsparcia, tak jak ja potrzebowałem wsparcia dwa lata temu, kiedy wybuchły protesty na Białorusi. Też byłem zmuszony do opuszczenia kraju. Moja rodzina w tych trudnych czasach pozostała na Białorusi. Wówczas otrzymałem olbrzymie wsparcie od moich ukraińskich przyjaciół. Czuje, że mam wobec nich dług i obowiązek dzisiaj tu być i ich wspierać – opowiada Szymon.

– Solidaryzujemy się z naszymi koleżankami i kolegami z Ukrainy oraz z ich rodzinami. Jesteśmy zmartwieni sytuacją, która jest nam naprawdę bliska. Są to nasi znajomi, z którymi spotykamy się na co dzień podczas studiów. Przyjaźnimy się i chcemy być z nimi, kiedy wyrażają swoją wolność i niepodległość. Obserwowałem sytuację od dłuższego czasu i nie spodziewałem się takiego przebiegu sytuacji. Wstałem dzisiaj rano przerażony. Moja dziewczyna jest Ukrainką. Zadzwoniła do mnie zapłakana i trudno mi się było odnaleźć w tej sytuacji przez kilka godzin. Jest mi ciężko. Uważam, że jedyne co mogę w tej chwili zrobić, to być tutaj i wyrażać z moimi kolegami i koleżankami Polakami solidarność w stosunku do nich. Moja dziewczyna na szczęście jest teraz w Polsce. Jednak część jej rodziny jest w Ukrainie. Zaczynają się pojawiać problemy z internetem. Ludzie są przestraszeni, słyszą strzały, wybuchy w okolicach miast również tych sąsiadujących z Polską. Rosja nie rozpoczęła wojny na wschodzie, tak jak się tego spodziewaliśmy, ale również na zachodzie oraz terenie całej Ukrainy – mówi Patryk Bukała z samorządu studentów UMCS w Lublinie

– Jestem ze wschodniej Ukrainy, czyli tam, gdzie cała akcja się teraz toczy. Studiuję w Lublinie. Dzwoniłam dzisiaj do rodziców kilkakrotnie. W moim mieście na szczęście jest w miarę spokojnie, ale mam wiele kolegów i koleżanek z całej Ukrainy. Niestety, sytuacja jest trudna, ale na szczęście, póki co, wszyscy są bezpieczni. Jest w miarę dobrze. Nie ma gdzie uciekać, ponieważ jesteśmy otoczeni przez Rosję. Na chwilę obecną zostają w Ukrainie, ale za jakiś czas ruszą może na zachód do regionów bliżej Polski. Jeszcze nie podjęli decyzji – mówi Neli.

– Chcemy jakoś pomóc. Nie możemy pojechać do Ukrainy. Chcemy tutaj na miejscu pokazać wsparcie. Pokazać, że mamy ciężką sytuację w kraju i żeby nikt tego nie przemilczał. Mamy rodziny oraz dużo znajomych i przyjaciół w Ukrainie. Nasi bliscy mieszkają w samym sercu tych wydarzeń. Bardzo się o nich martwimy i stresujemy się, co będzie dalej. Mama powiedziała mi, że nigdy nie wyjedzie z Ukrainy. Zostanie tam i będzie pomagać, jeśli będzie taka potrzeba. Powiedziała też, że czuje się spokojniej, wiedząc, że ja jestem w Polsce bezpieczna – mówi Anastasia z Ukrainy.

– Moja siostra mieszka tutaj. Dzisiaj obudziłem się o 5 rano i zasugerowałem mojej dziewczynie, żeby przyjechała do Polski. Ona mieszka w Kijowie. Próbowała pójść na najbliższą stację metra, ale ona już nie działa. Musi dostać się do kolejnej stacji, oddalonej prawie 2 godziny drogi. Ma dzisiaj pociąg do Lwowa i stamtąd postara się dojechać do mnie – mówi Artem z Kijowa.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty