Do końca września dyrektorzy szkół zbierali od uczniów deklaracje uczestnictwa w konkursach przedmiotowych i olimpiadach. Już dziś pracownicy lubelskiego kuratorium oświaty nie mają jednak wątpliwości, że zainteresowanie będzie ogromne. To nie tylko szansa do zaprezentowania swojej wiedzy, ale też coś, co się uczniom zwyczajnie opłaca.
– Konkursy i olimpiady to zachęcanie uczniów do poszerzenia swojej wiedzy oraz pokazania zainteresowań i pasji. Zainteresowanie zawsze jest bardzo duże, bo oprócz tego laureaci i finaliści otrzymują liczne profity – przyznaje Jolanta Misiak, dyrektor wydziału wspierania rozwoju edukacji Kuratorium Oświaty w Lublinie.
Przede wszystkim zostają oni zwolnieni z tej części egzaminu na zakończenie szkoły (egzaminu szóstoklasistów, egzaminu gimnazjalnego lub maturalnego), który zdawali. Przykładowo finalista konkursu polonistycznego lub ortograficznego w gimnazjum nie musi zdawać egzaminu gimnazjalnego z języka polskiego, ale dostaje za niego maksymalną liczbę punktów, co umożliwia mu dostanie się do lepszej szkoły.
– Wielu niepublicznym szkołom zależy na ściągnięciu do siebie wybitnych uczniów mających określone pasje – przyznaje Misiak. – Dlatego dla laureatów i finalistów konkursów przedmiotowych i olimpiad szykują oni nawet pięćdziesięcioprocentowe zniżki w opłatach za czesne, rezygnują z pobierania opłaty wpisowej.
W tym roku szkolnym lubelskie kuratorium organizuje dla uczniów podstawówek konkurs z języka polskiego, ortografii, matematyki, języka angielskiego, historii i przyrody. Gimnazjaliści będą mogli sprawdzić swoje siły w konkursach z języków polskiego, angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego, hiszpańskiego, historii, matematyki, fizyki, chemii, biologii, geografii i ortografii.
Uczniowie wszystkich typów szkół będą mogli wziąć udział w VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Tematycznego „Losy Bliskich i losy Dalekich – życie Polaków w okresie 1914-1989” i XXI Ogólnopolskim Konkursie Historycznyym „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”.
Jeszcze jesienią rozpocznie się także pierwszy etap XVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawie, Międzynarodowa Olimpiada Historyczna, II Ogólnopolska Olimpiada „Zwolnieni z teorii” oraz II Gimnazjalna Olimpiada Przedsiębiorczości.
– Na zwolnienia z egzaminów liczyć mogą tylko laureaci i finaliści konkursów kuratoryjnych. Szkoły biorą też udział w innych konkursach. Udział w nich jest dodawany do punków za tzw. inne osiągnięcia ucznia – dodaje Misiak.
Najbardziej znane tego typu konkursy to „Kangur Matematyczny” oraz „Z poprawną polszczyzną na co dzień” i „Z ortografią na co dzień”.