Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 lutego 2019 r.
6:46

Obraz "Unia lubelska" Jana Matejki może wyjechać z Lublina

0 12 A A
O planach wypożyczenia obrazu Matejki do Wilna mówiła podczas prezentacji programu obchodów 450-lecia Unii lubelskiej Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Lubelskiego
O planach wypożyczenia obrazu Matejki do Wilna mówiła podczas prezentacji programu obchodów 450-lecia Unii lubelskiej Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Lubelskiego (fot. Maciej Kaczanowski)

Miał być schowany w specjalnym „domku” i przeczekać półtora roku na zakończenie wielkiego remontu na lubelskim Zamku. Ale obraz „Unia lubelska”, jeden z najcenniejszych eksponatów muzeum, niebawem może wyruszyć w podróż do Wilna

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O takiej możliwości dowiedzieli się goście uroczystości na Zamku, podczas której zaprezentowano program obchodów przypadającej w tym roku 450. rocznicy podpisania Unii lubelskiej. Od miesięcy wiadomo było, że w takcie jubileuszu upamiętniający to wydarzenie obraz Jana Matejki nie będzie eksponowany w Lublinie. Wszystko przez rozpoczynający się właśnie remont, w trakcie którego dzieło miało być zabezpieczone i wciągnięte wyżej na kondygnację, która powstanie w wyniku przebudowy tego skrzydła zamku.

Te plany mogą się zmienić. Podczas środowej gali poinformowała o tym dyrektor Muzeum Lubelskiego Katarzyna Mieczkowska, przypominając, że będąca własnością Muzeum Narodowego w Warszawie „Unia lubelska” w depozycie lubelskiej instytucji jest nieprzerwanie od 1957 roku.

– Od tamtej pory opuściła nasz budynek raz, było to dziesięć lat temu, kiedy udała się na wycieczkę do Wilna. Tam uczciła obchody 440. rocznicy podpisania Unii lubelskiej. Mamy nadzieję, że także w tym roku uda się taką operację powtórzyć, żeby mogła cieszyć oczy nie tylko mieszkańców Lublina, ale także mieszkańców Wilna. Na okres remontu, który rozpoczynamy, obraz miał zostać pierwotnie schowany, miał mieć wybudowany swój własny „domek”, ale są jaskółki, które mówią o tym, że być może uda się go pokazać w Wilnie. Będzie temu towarzyszyć bogata oferta kulturalna, którą przygotowuje Lublin – mówiła do zebranych gości. I za chwilę dodała: – Obraz powróci w nienaruszonym stanie i będzie cieszył oczy kolejnych pokoleń. Pożegnamy się z „Unią” tylko na chwilę.

O szczegółach przedsięwzięcia dyrektor Mieczkowska na razie mówić nie chce. Potwierdza jedynie: – Otrzymaliśmy propozycję z Litewskiego Muzeum Narodowego w Wilnie. Czekamy na odpowiedź Muzeum Narodowego.

– Sprawa jest w toku. Samo wypożyczenie zależy od opinii, jaką podczas wizyty w Lublinie wydadzą nasi konserwatorzy i podtrzymania chęci przez stronę litewską – usłyszeliśmy w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Gdyby pomysł miał zostać zrealizowany, byłoby to spore przedsięwzięcie logistyczne i wyzwanie dla muzealników. Obraz ma prawie 15 mkw. powierzchni (289 cm wysokości i 512 cm długości), bez ramy waży nieco ponad 100, a z ramą prawie 160 kilogramów.

Przed dziesięcioma laty płótno zostało wyjęte z ram, zdjęte z krosna i nawinięte na ogromny walec, na którym przewieziono je do stolicy. Tam otrzymało nowoczesne krosno samonapinające, dzięki któremu mogło łagodniej znieść podróż na dalszą odległość. W specjalnym samochodzie, „na stojąco”, obraz na chwilę wrócił do Lublina, a następnie w ten sam sposób został przetransportowany do Wilna. Transportowi towarzyszyła szczególna ochrona. Koszty całej operacji, w tym ubezpieczenia obrazu, były ściśle tajne.

Legia za Unię

Obraz został namalowany dla upamiętnienia 300. rocznicy unii Polski i Litwy zawartej na sejmie walnym w Lublinie w 1569. W 1874 r. we Lwowie postanowiono zakupić Unię lubelską ze składek do gmachu Sejmu Krajowego. Kompozycja skupia się na ceremonii zaprzysiężenia unii w renesansowym wnętrzu zamku w Lublinie. Unia Lubelska uchodzi za jedno z najlepszych dzieł Jana Matejki, w uznaniu wartości obrazu malarz odznaczony został w 1870 francuskim orderem Legii Honorowej. Po II wojnie światowej zrabowany przez Niemców obraz odnaleziono we wsi Przesieka w Karkonoszach, wraz z dwoma innymi dziełami Matejki. Na pamiątkę tego wydarzenia wieś przez krótki czas nazywała się Matejkowice

Źródło: Wikipedia.pl

Pozostałe informacje

Piknik historyczno-wojskowy w Szkole Podstawowej nr 57 w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Piknik historyczno-wojskowy w Szkole Podstawowej nr 57 w Lublinie

W sobotę w Szkole Podstawowej nr 57 w Lublinie, odbył się piknik historyczno-wojskowy z okazji 80. Bitwy o Monte Cassino. Podczas wydarzenia zaprezentowały się grupy rekonstrukcyjne, przy których odbył się pokaz artylerii, broni palnej i białej.

"Turyści nie są w stadninie intruzami". Gmina chce współpracować z nowym prezesem
Janów Podlaski

"Turyści nie są w stadninie intruzami". Gmina chce współpracować z nowym prezesem

Nowy wójt gminy Janów Podlaski chce ściślej współpracować ze stadniną. Szansą może być turystyka. A okazją do tego z pewnością będzie sierpniowa aukcja Pride of Poland. Za kilka dni upubliczniona będzie lista koni aukcyjnych.

IMGW ostrzega przed burzami i wysokim stanem wód

IMGW ostrzega przed burzami i wysokim stanem wód

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami dla części województwa lubelskiego. Chodzi o południową część regionu.

Jechał pod wpływem alkoholu, bez uprawnień i na „podwójnym gazie”
Tomaszów Lubelski

Jechał pod wpływem alkoholu, bez uprawnień i na „podwójnym gazie”

Dzisiejszej nocy w miejscowości Bełżec, podczas trwania Ogólnopolskiej Akcji „PRĘDKOŚĆ” tomaszowska drogówka zatrzymała do kontroli kierowcę Volvo, który przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym.

Bialscy policjanci zatrzymali dilera. Trafił już do aresztu

Bialscy policjanci zatrzymali dilera. Trafił już do aresztu

Przed weekendem bialscy kryminalni ustalili, że 37-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej posiada przy sobie znaczne ilości narkotyków. Mężczyzna został zatrzymany na terenie miasta. Zastosowano wobec niego areszt tymczasowy.

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

W piątkowy wieczór Wisła Grupa Azoty Puławy bezbramkowo zremisowała na wyjeździe z GKS 1962 Jastrzębie i wciąż nie może być w pełni pewna pozostania w eWinner Drugiej Lidze, choć cel wydaje się być jak najbardziej do osiągnięcia. Jak mecz podsumowali trenerzy obu ekip?

4 owczarki pogryzły chłopca

4 owczarki pogryzły chłopca

Podczas zabawy cztery podrastające owczarki niemieckie rzuciły się na 11-letniego chłopca. Pogryzione dziecko odwieziono do szpitala. Wcześniej dzieci wielokrotnie bawiły się młodymi psami

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS stracił władzę w powiecie, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Audi zderzyło się z ciężarówką dziś około godz. 4 nad ranem. 58-letni kierowca z obrażeniami przewieziony do szpitala

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku
foto

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku

W zbiorach Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie znaleźć można prawdziwe perełki. Jedną z nich są zdjęcia Włodawy z przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku Zapraszamy na nostalgiczną podróż po magicznych zaułkach miasta trzech kultur.

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie
19 maja 2024, 10:30

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie

W niedzielę (19 maja) odbędzie się XXIII Majówka z Panem Prusem. W programie wydarzenia zaplanowano koncert (Vinyl Band), spektakl, panel dyskusyjny z udziałem wybitnych literaturoznawczyń - prof. Beaty Obsulewicz-Niewińskiej oraz prof. Beaty Utkowskiej oraz występy uczniów nałęczowskich szkół.

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji

Studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II rozpoczęli świętowanie. KULturalia to ostatnia z imprez studenckich w Lublinie.

Roztańczone El Cubano
foto
galeria

Roztańczone El Cubano

Kolejna impreza w El Cubano za nami. Co to była za impreza! Gorąca salsa do białego rana w samym centrum Lublina. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak się bawi Lublin, to zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii.

Koncert Łukasza Jemioły
18 maja 2024, 19:00

Koncert Łukasza Jemioły

W Noc Muzeów - „na ulicy Złotej pod trójką” - odbędzie się koncert Łukasza Jemioły, który zaprezentuje poezję polską (także lubelską), we własnych opracowaniach muzycznych. Początek o godzinie 19:00.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty