– Jeszcze rok temu mógłbym powiedzieć, że jesteśmy tutaj w mniejszości. Dziś już nie. Dziś większość ludzi na świecie jest podłączonych do internetu. A w ramach jednego z projektów w ciągu 18 miesięcy zostanie do niego podłączone kolejny miliard – mówił Yuri Drabent, którego „sesja motywacyjna” poświęcona przykładom postępu technologicznego, które zmieniają świat, otwierała drugi dzień II Europejskiego Kongresu Innowacji w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.
Żywiołowy 34-latek z fryzurą afro to jedna z tych osób, które – wg. internetowych mediów – "warto śledzić na Facebooku", "nie można przejść obojętnie".
"Młody wilk marketingu", założyciel agencji social media „Lubię to”, jeden z pierwszych w Polsce, który potrafił zarabiać na znajomości Faceboka.
Yuri Drabent przekonywał w Lublinie, że wszelkie technologiczne nowinki, za chwilę nowinkami już nie będą. Na prezentacji: balony Google, samoloty Facebooka, autonomiczne taksówki w Singapurze i tiry na drogach UE (jeszcze pilotowane przez samochód z kierowcą, ale tylko dlatego, że UE nie nadąża z legislacją).
– Przyszłość już tu jest, tylko nierównomiernie rozdysponowana – stwierdził kilkakrotnie. – Okulary VR (virtual reality-red.) dziś wyglądają dziwnie więc nie chcesz tego nosić, ale gdy będą wyglądać jak Ray-Bany? – pytał, nawiązując do zapowiedzi Facebooka, że tak się stanie już za osiem lat.
Ale by przenieść się w świat Virtual Reality wcale specjalnych okularów nie potrzebujesz. Wystarczy smartfon. – Każdy wyciąga smartfona, patrzymy na ten samy dywan i gramy w statki, które tam oboje widzimy. I jesteśmy trzeźwi – stwierdził.
Inne przykłady technologii, które zmieniają nasz świat? Czipy w patyczkach do lodów, inteligentne soczewki kontaktowe, słuchawki Googla, które „znają” 36 języków, dom wydrukowany w technologii 3D (w ciągu 24 godzin, za 25 tys. dolarów).
– Następne 20 lat będzie jak ostatnie 200 – przekonuje Drabent. I trudno mu nie wierzyć. W końcu iPhone ma dziś większą moc obliczeniową niż ta, która w 1969 r. pozwoliła wysłać Apollo 12 w kosmos… – W najbliższej dekadzie pojawi się nie jedna, a kilka technologii, które fundamentalnie zmienią świat. Tak jak to zrobił internet w naszym pokoleniu.
II Europejski Tydzień Innowacji potrwa do piątku. Program został podzielony na tematyczne bloki. Wtorek to Dzień Młodych, środa jest poświęcona Bioinnowacjom, czwartek Gospodarce 4.0, a w piątek prelegenci będą mówić o Medycynie 2.0.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Wystarczy zarejestrować się na stronie www.etilubelskie.pl. Tam też szczegółowy program wydarzenia.